Aralık 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

SpaceX, Vandenberg’in Falcon 9 misyonuna 100’den fazla faydalı yük fırlattı – Spaceflight Now

SpaceX, Vandenberg’in Falcon 9 misyonuna 100’den fazla faydalı yük fırlattı – Spaceflight Now

SpaceX, 2023’te dördüncü kez alçak Dünya yörüngesine birden fazla yük taşıyan küçük bir uydu yolculuk paylaşımı görevi başlattı. Transporter-9 misyonu, Kaliforniya’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden 10:49 PT’de (18:49 UTC) 55 dakikalık bir pencerenin açılışıyla başladı.

SpaceX, fırlatmanın 90’ı doğrudan Falcon 9 roketinden konuşlandırılan 113 faydalı yük içerdiğini, diğer 23 uydunun ise daha sonraki bir tarihte yörünge transfer araçlarından konuşlandırılacağını söyledi.

Uzay uçuşu şimdi sağlayacak Transporter-9 lansmanının canlı yayını Fırlatma rampasının canlı yayınında.

Paketlemeden önce SpaceX Transporter-9 araç paylaşımı görevindeki uçan yüklerin bir görünümü. Resim: SpaceX

Dünya gözlem şirketi Planet Labs PBC’den çok sayıda yük geldi. San Francisco merkezli şirket, şu anda yörüngede bulunan 500’den fazla uydunun listesine eklenen 36 ek SuperDove uydusu gönderdi. Ayrıca Pelican-1 adı verilen ve “Pelican ve Tanager takımyıldızlarının bir parçası olarak konuşlandırılacak gezegenin yeni nesil görüntüleme sensörlerine ev sahipliği yapacak” bir teknoloji tanıtım uydusunu da fırlattı.

Görev, SpaceX’in Starlink uydularından oluşan bir takımyıldızı ve Uluslararası Uzay İstasyonuna kargo ikmal görevi başlattığı bir haftanın sonunda gerçekleşti. Ayrıca şirketin Lüksemburg merkezli uydu şirketi SES adına iki uyduyu daha fırlatmaya başlamasından bir gün önce geldi.

Transporter-9 misyonu Doğu Uzay Fırlatma Kompleksi 4’ten (SLC-4E) açık mavi gökyüzüne doğru havalandı. İlk aşama güçlendirici, kuyruk numarası B1071, İniş Bölgesi 4’e (LZ-4) iniş için Vandenberg’e döndü.

Bu, B1071’in Transporter-8, iki Ulusal Keşif Ofisi görevi, NROL-87 ve NROL-85, Alman radar görüntüleme uydusu SARah-1, Fransız okyanus araştırma uydusu SWOT ve altı Starlink uçuşundan sonraki on ikinci göreviydi. Teslimat gezileri.

Dünya gözlemi ve teknoloji demoları

Görevin başlamasına 54 dakika kala SpaceX, Alman şirketi Exolaunch tarafından sağlanan 11 yükten oluşan araç paylaşımı yüklerini dağıtmaya başladı.

İlki Kanadalı bir şirketin üç uydusundan biriydi. GHGSat: GHGSat-C9 “Juba”. Adını GHGSat-C10 “Vanguard” ve GHGSat-11 “Elliot” ile birlikte şirket çalışanlarının çocuklarından alıyor ve emisyonları izlemek için tasarlandı. Şirket, GHGSat-10’un “dünyanın ilk ticari CO2 izleme yükü” olacağını iddia ediyor.

READ  Webb, 12 milyar ışıkyılı uzaklıkta neredeyse mükemmel bir Einstein yüzüğünü yakaladı: ScienceAlert

Uçuşta ayrıca Cibuti Araştırma ve Araştırma Merkezi’nin (CERD) meteoroloji istasyonundan Cibuti’de bulunan görev kontrol merkezine veri iletmek ve hava durumunu takip etmek için gerekli araçları sağlamak üzere tasarlanmış bir uydu olan Cibuti-1A da vardı. durum.” Al-Ashar’a göre, ülke düzeyinde gerçek zamanlı veriler sağlayarak su kaynaklarındaki değişiklikler Afrika’da Uzay.

1. Sınıf Öğrenci Amanda Beach ve 1. Sınıf Öğrenci Cole Turner, FalconSat’a bir güneş paneli montajı takıyor. Öğrenciler, fakülte desteğiyle Uzay Sistemleri Araştırma Merkezi’nde uzay aracı tasarlıyor ve yükleri entegre ediyor. Fotoğraf: Joshua Armstrong/USAF

Göreve yaklaşık bir buçuk saat kala konuşlandırılan son yük, ABD Hava Kuvvetleri Akademisi tarafından geliştirilen bir uydu olan FalconSAT-X’ti. Hava Kuvvetleri, FalconSAT programını “çeşitli havacılık endüstrisi ve Savunma Bakanlığı deneyleri için akademik bir platform” olarak tanımlıyor.