Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Webb, Samanyolu’nun erken evrendeki ikizini gözlemliyor

Webb, Samanyolu’nun erken evrendeki ikizini gözlemliyor

James Webb Uzay Teleskobu’nu kullanan gökbilimciler, bugüne kadar gözlemlenen en uzak izole sarmal gökada olan Ceers-2112’yi keşfettiler. Bu, galaksilerin evrimi hakkındaki önceki varsayımlara meydan okuyor, galaksilerin önceden düşünülenden daha erken organize edildiğini gösteriyor ve galaksi oluşumunun teorik modellerinde değişikliklere yol açabiliyor.

Riverside’daki Kaliforniya Üniversitesi’nden bir gökbilimcinin de aralarında bulunduğu araştırma ekibi, keşfi… James Webb Uzay Teleskobu.

Riverside’daki Kaliforniya Üniversitesi’nden (UCR) gökbilimci Alexander de la Vega’nın da aralarında bulunduğu uluslararası bir ekip, James Webb Uzay Teleskobu’nu kullanarak en uzak çubuklu sarmal gökada benzeri gökadayı keşfetti. Samanyolu şu ana kadar gözlemlenen şey.

Şimdiye kadar, 13,8 milyar yaşında olduğu tahmin edilen evrenin bugünkü yaşının yarısına ulaşmadan Samanyolu gibi çubuklu sarmal galaksilerin gözlenemeyeceği düşünülüyordu.

Dergide yayımlanan araştırma doğa Bu hafta İspanya’daki Astrobiyoloji Merkezi’ndeki bilim adamları tarafından yönetildi.

“Ceres-2112 adı verilen bu galaksi, ortaya çıkışından kısa bir süre sonra oluştu. büyük patlamaFizik ve Astronomi Bölümü’nde doktora sonrası araştırmacı olan ortak yazar de la Vega dedi. “Ceers-2112’nin bulgusu, erken evrendeki galaksilerin Samanyolu kadar düzenli olabileceğini gösteriyor. Bu şaşırtıcı çünkü galaksiler erken evrende çok daha kaotikti ve bunların çok azı Samanyolu’na benzer yapılara sahipti.” ”

Galaktik çubukları anlamak

Ceers-2112’nin merkezinde bir bar bulunmaktadır. De la Vega, galaktik çubuğun galaksiler içindeki yıldızlardan oluşan bir yapı olduğunu açıkladı. Macar barları günlük hayatımızdaki barlar gibidir, şekerleme gibidir. Spiral olmayan galaksilerde çubuk bulmanın mümkün olduğunu ancak bunların çok nadir olduğunu söyledi.

Johns Hopkins Üniversitesi’nden astronomi alanında doktora derecesi aldıktan sonra geçen yıl UCLA’ya katılan de la Vega, “Neredeyse tüm çubuklar sarmal gökadalarda bulunur” dedi. “CEERS-2112’deki çubuk, galaksilerin daha önce düşündüğümüzden çok daha hızlı olgunlaştığını ve organize hale geldiğini gösteriyor; bu da galaksi oluşumu ve evrimi hakkındaki teorilerimizin bazı yönlerinin revize edilmesi gerektiği anlamına geliyor.”

Spiral bloke galaksi Sears-2112

Evrenin erken dönemlerinde gözlemlenen çubuklu sarmal gökada Circe-2112’nin sanatsal temsili. Dünya, galaksiyi çevreleyen hayali bir balonun içinde yansıtılıyor ve bu da Samanyolu ile CEERS-2112 arasındaki ilişkiyi gösteriyor. Kredi bilgileri: Luca Costantin/CAB/CSIC-INTA

Gökbilimcilerin galaksi evrimiyle ilgili önceki anlayışı, galaksilerin çubuklar oluşturacak kadar organize olmasının birkaç milyar yıl almasıydı.

De la Vega, “Ceers-2112’nin keşfi, bunun o zamanın yalnızca küçük bir kısmında, yaklaşık bir milyar yıl veya daha kısa bir sürede gerçekleşmiş olabileceğini gösteriyor” dedi.

Ona göre galaktik çubukların, Samanyolu’nda olduğu gibi yıldızların düzenli bir şekilde döndüğü sarmal galaksilerde oluştuğuna inanılıyor.

De la Vega, “Bu tür galaksilerde, sarmal yapıdaki dengesizlikler veya komşu galaksinin kütleçekimsel etkileri nedeniyle çubuklar kendiliğinden oluşabiliyor” dedi. “Geçmişte, evren çok gençken galaksiler kararsız ve kaotikti. Evrenin erken dönemlerinde galaksilerde çubukların oluşamayacağı veya uzun süre dayanamayacağı düşünülüyordu.

Keşfin sonuçları ve katkıları

Ceers-2112’nin keşfinin astronominin en az iki yönünü değiştirmesi bekleniyor.

Alexander de la Vega

Alexander de la Vega, Riverside’daki Kaliforniya Üniversitesi’nde doktora sonrası araştırmacıdır. Katkıda bulunanlar: Alexander de la Vega, UC Riverside

De la Vega, “İlk olarak, galaksi oluşumu ve evrimine ilişkin teorik modellerin, bazı galaksilerin evrenin tarihinin çok erken dönemlerinde barlara ev sahipliği yapacak kadar kararlı hale geldiğini hesaba katması gerekecek” dedi. “Karanlık maddenin çubukların oluşma hızını etkilediği düşünüldüğünden, bu modellerin erken evrendeki galaksileri oluşturan karanlık madde miktarına göre ayarlanması gerekebilir. İkincisi, CEERS-2112’nin keşfi çubuklar gibi yapıların tespit edilebileceğini gösteriyor” Bu önemli çünkü uzak geçmişteki galaksiler şimdikinden daha küçüktü, bu da çubukların bulunmasını zorlaştırıyordu.CEERS-2112’nin keşfi, genç evrende daha fazla çubuğun keşfedilmesine yol açıyor.

De la Vega, Ceers-2112’nin kırmızıya kaymasını ve özelliklerini tahmin ederek araştırma ekibine yardımcı oldu. Ayrıca ölçümlerin yorumlanmasına da katkıda bulunmuştur.

“Kızıla kayma, bir galaksinin ne kadar uzakta olduğunu ve galaksinin zamanda ne kadar geriye görülebileceğini gösteren gözlemlenebilir bir özelliğidir ve ışığın sonlu hızının bir sonucudur” dedi.

Ceers-2112’nin keşfinde de la Vega’yı en çok şaşırtan şey, çubuk özelliklerinin ne ölçüde kısıtlanabileceğiydi.

“Başlangıçta SEARS-2112 gibi galaksilerdeki çubukların özelliklerini tespit etmenin ve tahmin etmenin ölçüm belirsizlikleriyle dolu olacağını düşündüm” dedi. “Ancak James Webb Uzay Teleskobu’nun gücü ve araştırma ekibimizin uzmanlığı, çubuğun boyutu ve şekli konusunda güçlü kısıtlamalar oluşturmamıza yardımcı oldu.”

UCLA’da de la Vega astronomi desteklerini denetler. Kampüs içinde ve dışında teleskop geceleri planlıyor ve astronomi üzerine sunumlar yapmak için yerel okulları ziyaret ediyor. Ayrıca “Kozmik Perşembeler” adı verilen bir dizi halka açık astronomi konuşmasının yanı sıra, tutulma izleme partileri gibi özel günler için tek seferlik etkinliklere de liderlik ediyor.

Makalenin başlığı “Kırmızıya kayma 3’te Samanyolu benzeri çubuklu sarmal gökada.”

Referans: Luca Costantin, Pablo G. Pérez González, Yuchen Gu, Chiara Buteta, Sharda Goji, Michaela B. Bagley, Guillermo Barro, Jehan S. Kartaltepe, Anton M. Kokemoyer, Cristina Capello, Enrico Maria Corsini, Jairo Méndez Abreu, Alexandre de la Vega, Karthik J. Iyer, Laura Bisgiello, Yingjie Cheng, Lorenzo Morelli, Pablo Arrabal Haro, Fernando Buitrago, M. C. Cooper, Avishay Dekel, Mark Dickinson ve Stephen L. Finkelstein, Mauro Giavalesco, Benny W. Holwerda, Mark Huertas-Company ve Ray A. Lucas, Casey Papovich, Nor Pierzkal, Liz-Marie Seely, Jesús Vega-Ferrero, Stijn Waits ve Leigh Aaron Young, 8 Kasım 2023, doğa.
doi: 10.1038/s41586-023-06636-x

READ  İki tonluk cankurtaran minik yavru köpeği kurtardı