Nisan 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

SpaceX ve NASA, günlerle ayrılmış ayın fırlatılmasını hedefliyor

SpaceX ve NASA, günlerle ayrılmış ayın fırlatılmasını hedefliyor

NASA ve bir SpaceX müşterisi, önümüzdeki ay iki gün arayla aya iki alakasız görev başlatmayı planladığını duyurdu.

12 Ekim’de, NASA onayladı 4 Kasım’ın başlarında dördüncü kez Kennedy Uzay Merkezi LC-39A platformuna bir Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketi fırlatacak. Sürprizler dışında, bir sonraki roket fırlatma, 14 Kasım (NET) 12:07 EDT (17:07 UTC), 14 Kasım’dan önce planlanmadı. SLS, uzay aracının Dünya’ya dönmeden önce ay yörüngesine girmeye ve testler yapmaya çalışacağı Ay’a giderken NASA’nın Orion mürettebat kapsülünün insansız bir prototipini başlatmakla görevlendirildi.

Aynı gün, Japon girişimi ispace onaylandı İlk ticari Ay iniş aracı olan HAKUTO-R M1, 9-15 Kasım tarihleri ​​arasında bir SpaceX Falcon 9 roketinde fırlatılması planlanıyor. NASA’nın bir dosyası varken 73 milyon dolarlık sözleşme ispace, Amerika Birleşik Devletleri’nde ikinci nesil bir SERIES-2 ay iniş aracı geliştirirken, birinci nesil HAKUTO-R programı neredeyse tamamen özel bir işti. İlk M1 sondası, ay yüzeyine iki gezici ve diğer birkaç ticari ve hükümet yükünü göndermeye çalışacak.

ispace’in ilk HAKUTO-R Ay’a iniş aracı. (uzay)
NASA’nın Ay’daki ilk SLS roketi. (Richard Engel)

2020 itibariyle HAKUTO-R’nin fırlatıldığında yaklaşık 1.050 kg (yaklaşık 2.300 lb) ağırlığında olması bekleniyor ve Ay’a 30 kg’a (yaklaşık 66 lb) kadar kullanılabilir yük indirecek şekilde tasarlandı. ispace, sonda yapılarının çoğunu tasarladı ve inşa etti, ancak tahrik sistemini sağlamak ve iniş aracını Almanya’da tamamen monte etmek, entegre etmek ve test etmek için Avrupa ArianeGroup ile sözleşme yaptı.

göre ispace belgeleri [PDF]Falcon 9, HAKUTO-R’yi “süper-eşzamanlı” bir Dünya yörüngesine fırlatacak ve burada sonda, kendisini Dünya’nın yerçekiminden uzağa ve Ay’a doğru itmek için kendi itiş gücünü kullanmadan önce sistemlerini kontrol edecek. Dünya yörüngesinden ay yüzeyine nominal geçişin en az 20 gün sürmesini bekliyor. Sonda, ay yüzeyinde 12 güne kadar hayatta kalacak şekilde tasarlandı; bu süre boyunca deneylerini gemide yürütmeye, küçük gezicilerinin her birini yerleştirmeye ve toplanan tüm verileri Dünya’ya geri göndermeye çalışacak.

READ  Samanyolu'nda bir kara delik mi ortaya çıktı?
Sanatçının Ay’daki HAKUTO-R izlenimi. (uzay)

başlatmak Başlat [PDF] SpaceX ile yaptığı düzenlemeler, iki Falcon 9 roketinde ikincil faydalı yükler olarak iki iniş aracını fırlatma sözleşmeleri olarak tanımlandı.Basın bültenlerinde, ispace artık bir tonluk uzay aracının Falcon 9’daki tek faydalı yük olup olmayacağını belirtmedi. Şu anda planlanmış 11. Kasım NET. Nadir bir hareketle, SpaceX harcandığı söyleniyor Falcon 9’un görevdeyken yeniden kullanılabilir 1. Aşama güçlendiricisi, masada çok daha fazla performans bırakıyor.

ispace, 2010’daki kuruluşundan bu yana yaklaşık 210 milyon dolar topladı -tesadüf eseri, ABD Kongresi’nin NASA’yı SLS roketini geliştirmeye zorladığı yıl. 12 yıl sonra, SLS ve HAKUTO-R’nin ilk lansmanlarının saat farkıyla gerçekleşmesi ihtimali var.

Önümüzdeki ay fırlatıldığında, NASA’nın SLS roketi dördüncü kez fırlatma rampasına gidecek. SLS ve Orion, ilk lansmanları için sorunsuz bir yolculuktan daha az yaşadılar ve bunun sonucunda yarım on yıllık gecikmeler ve on milyarlarca dolarlık bütçeyle karşılaştılar. Tüm parçalar Florida’ya ulaştığında, NASA ve müteahhitlerinin SLS ve Orion’un montajını bitirmeleri ve entegre roketi test etmeye başlamaları yaklaşık 12 ay sürdü.

Entegre testler Nisan 2022’de başladığından beri, SLS Nisan, Haziran ve Eylül aylarında Islak Aşınma Provasında (WDR) duyurulan beş testten geçti. Ayrıca, 29 Ağustos ve 3 Eylül’de iki kez başlatma girişiminde bulundu, ancak iki girişimin, isim dışında her şeyde WDR testinin bir devamı olduğu iddia edilebilir. Ancak roket dördüncü kez fırlatıldığında, NASA, Mega Moon Roketinin Ağustos ayında fırlatılmaya hazır olduğunu yüksek sesle ilan etmeden önce, bitirmesi gereken neredeyse tüm testleri tamamlamış olacak gibi görünüyor.

SLS’nin ilk fırlatılışı, HAKUTO-R M1 de dahil olmak üzere, aynı zamanda diğer Cape Canaveral fırlatmalarından neredeyse kesinlikle önceliğe sahip olacaktı, ancak SpaceX, Ay’a iniş aracını NASA’nın ay roketinden yaklaşık bir gün önce veya sonra fırlatabilirdi.

SpaceX ve NASA, günlerle ayrılmış ayın fırlatılmasını hedefliyor