Mart 25, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA, SpaceX görevi: Astronotlar Uluslararası Uzay İstasyonundan dönüyor

NASA, SpaceX görevi: Astronotlar Uluslararası Uzay İstasyonundan dönüyor

CNN’in Wonder Theory bültenine kaydolun. Şaşırtıcı keşifler, bilimsel gelişmeler ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.CNN

Dört astronotun SpaceX Crew Dragon kapsülüne binmesi ve Cuma günü Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan eve dönmesi ve yörüngedeki laboratuvarda yaklaşık altı aylık kalışlarını sona erdirmesi bekleniyor.

Astronotlar – NASA’dan Jill Lindgren, Bob Hines ve Jessica Watkins’in yanı sıra Avrupa Uzay Ajansı veya ESA ile İtalyan astronot Samantha Cristoforetti – uzay istasyonundaki diğer astronotlarla bir veda kucaklaşması paylaştı ve sabah 10 civarında uzay gemilerine bağlandı. Doğu saati.

Crew Dragon uzay aracı, EST öğlen saatlerinde Uluslararası Uzay İstasyonundaki kenetlenme limanından ayrıldı ve irtifasını kademeli olarak azaltmak için motorlarını birkaç kez yakacak. Cuma öğleden sonra Florida açıklarında kar yağışı bekleniyor.

Mürettebatın başlangıçta uzay istasyonunu Çarşamba akşamı terk etmesi planlanmıştı, ancak Dünya ekipleri, Şiddetli hava. Fırtınalar ayrıca Perşembe sabahı ikinci bir geri dönme girişimini de mahvetti.

Açıklamaya göre, Perşembe öğleden sonra NASA, Florida’dan soğuk bir cephe geçtiğini belirterek, belirlenen mürettebat sprinkler alanlarında olası hava sorunlarını izliyordu. Hava durumu yetkilileri, yüksek basınç sisteminin bölgeye taşınmasıyla Cuma günkü havanın daha elverişli olacağından emindi.

Uzay aracının fırlatılması veya uzay istasyonundan dönmesi nedeniyle hava gecikmeleri yaygındır, özellikle de öngörülemeyen fırtınalar Florida açıklarındaki fırlatma alanlarını vurdukça.

Genellikle astronotları eve getirecek olan Crew Dragon uzay aracıdır. Yedi potansiyel iniş bölgesi Pensacola, Tampa, Tallahassee, Panama Şehri, Cape Canaveral, Daytona kıyılarında ve Jacksonville.

NASA ve SpaceX, Cuma günü Jacksonville’i hedefliyor.

Watkins, uzay istasyonu ekibine uzun süre katılan ilk siyah kadın olduğu için, Crew-4 olarak adlandırılan bu görev, tarihi bir emsal oluşturdu.

Kaldıkları süre boyunca, astronotlar, uzayda topraksız nasıl sebze yetiştirilebileceği ve uzay uçuşunun insan vücudu üzerindeki etkilerini araştırmak da dahil olmak üzere bilimsel deneyler yaptılar.

Watkins, geçen hafta bir haber brifinginde, bu deneylerin astronotların bir gün kendi yiyeceklerini nasıl yetiştirebileceklerini ve vücutlarının, NASA’nın planlanan Artemis ay misyonları gibi uzayın derinliklerindeki görevlerde nasıl etkileşime girebileceğini anlamalarına yardımcı olmak için tasarlandığını söyledi.

Watkins gazetecilere verdiği demeçte, “Columbus birimine girebilmek ve bitkilerin yapraklarını ve bitkilerin büyümesini koklayabilmek harikaydı.”

2014-2015 yıllarında uzay istasyonunda daha önce görev yapan Cristoforetti, Avrupa Uzay Ajansı’nın astronot kolordundaki tek kadın ve bu görevde kendisi tarih yazdı. Geçen ay uzay istasyonunun komutanlığını üstlendi ve bunu yapan ilk Avrupalı ​​kadın oldu.

Cristoforetti de yayınlanması için Temmuz ayında bir uzay yürüyüşü gerçekleştirdi. küçük uydu Ve iş, uzay istasyonunun dış yüzeyine yeni bir robotik kol yerleştirmek.

READ  "Ölü" bir teleskop, Jüpiter'in ikizini mezarın ötesinden keşfeder