Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

SpaceX’in değeri şu anda özel piyasada 175 milyar dolar ile tarihteki tüm halka arz değerlemelerinden daha yüksek.

SpaceX’in değeri şu anda özel piyasada 175 milyar dolar ile tarihteki tüm halka arz değerlemelerinden daha yüksek.

SpaceX’in sahibi ve Tesla CEO’su Elon Musk, 1 Aralık 2020’de Berlin’de düzenlenen Axel Springer Ödülleri’nde. Hannibal Hanschke – Getty Images

Elon Musk’un Company X yükselişte olabilir ancak milyarderlerin sahip olduğu başka bir şirket baş döndürücü boyutlara ulaşma yolunda ilerliyor. Bloomberg’in haberine göre Musk, 175 milyar dolar veya daha fazla değere sahip SpaceX hisselerinin 500 ila 750 milyon dolar arasında satışı için görüşmelerde bulunuyor. adı geçen Çarşamba, isimsiz kaynaklardan alıntı. Bu rakamlar, henüz halka açılma planlarını duyurmayan özel uzay devinin, Alibaba’nın 169 dolarlık ilk halka arz değerini aştığı için ABD tarihindeki herhangi bir ilk halka arzdan daha yüksek bir değere sahip olduğu anlamına geliyor. 2014’ten beri milyar.

Aynı zamanda SpaceX’in en son özel piyasa değerlemesini de temsil ediyor Önemli bir artış Yeni ve mevcut yatırımcıların 750 milyon dolar değerinde hisse satın aldığı Temmuz ayında şirketin elde ettiği 150 milyar dolarlık değerlemenin üzerinde bir değerleme elde edildi. Bu, SpaceX’i, piyasa değeri 170 milyar dolar olan Disney ve değeri 171 milyar doların biraz üzerinde olan Comcast gibi ABD devlerinden daha değerli kılacaktır.

Bu, Musk’ın bir yıl önce satın almasından bu yana değeri düşen bir başka Musk mülkü olan X (eski adıyla Twitter) ile tam bir tezat oluşturuyor. Insider’lar, X çalışanlarına Ekim ayında 19 milyar dolar değerinde hisse teklif edildiğini bildirirken, diğer hesaplamalar X’in değerinin 4 milyar dolara kadar çıkabileceğini öne sürüyor.

SpaceX’in ihale teklifinin şartları ve boyutu değişebilir. SpaceX hemen yanıt vermedi şans’En son özel piyasa değerlendirmesi hakkında yorum talebi.

Bloomberg’in haberine göre, Elon Musk’un SpaceX şirketinin 2023’te 9 milyar dolar gelir elde etmesi, bu rakamın gelecek yıl yaklaşık 15 milyar dolara ulaşması bekleniyor. adı geçen Geçen ay. Şirket, uyguladığı uzay taşımacılığı pazarında hakim bir konum geliştirmiştir. %64 Bu yılın ilk altı ayında ticari roketlerin fırlatılmasından uyduların, bilimsel araçların ve diğer yüklerin dünya çapında yörüngeye gönderilmesine kadar.

READ  2024 'Korkunç Bir Başlangıç' Yaparken Hisse Senedi Oynaklığı: Piyasa Özeti

Musk, SpaceX’te hem uzay taşımacılığı hem de uydu pazarlarında pazar payı kazanmaya çalışırken aralarında eski NASA baş mühendisleri ve Apple ürün tasarımcılarının da bulunduğu geniş bir endüstriyel yetenek listesi oluşturdu. Ulaşılması zor alanlara odaklanarak 60 ülkede internet kapsama alanı sağlamayı ümit eden SpaceX’in uydu şirketi Starlink, gelirlerinin 2021’deki 222 milyon dolardan geçen yıl 1,4 milyar dolara çıktığını gördü. Wall Street Dergisi adı geçen eylülde.

Mükemmel performansa yol açtı Söylentiler Geçtiğimiz ay, SpaceX ve Starlink’in halka arzı 2024 sonlarında iptal edilebilirdi. Ancak Musk bu raporları şöyle tanımladı: “olgunlaşanTesla ve SpaceX yatırımcılarından milyarder Ron Barron, Starlink’i beklemediğini söyledi Genel Bakış 2027’ye kadar.