Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Tek boynuzlu atlardan zombilere: Teknoloji girişimlerinin zamanı ve parası azalıyor

Tek boynuzlu atlardan zombilere: Teknoloji girişimlerinin zamanı ve parası azalıyor

WeWork, özel bir şirket olarak 11 milyar dolardan fazla fon topladı. Sağlık hizmeti girişimi Olive AI, 852 milyon dolar topladı. Bir nakliye girişimi olan Convoy, 900 milyon dolar topladı. Ev inşası girişimi Veev 647 milyon dolar topladı.

Geçtiğimiz altı hafta içinde hepsi ya iflas başvurusunda bulundu ya da kapılarını kapattı. Bu, yatırımcıların daha yeni başladığını söylediği teknoloji girişimlerinin çöküşünün en son fiyaskosu.

Son iki yılda maliyetleri düşürerek kitlesel başarısızlıktan kaçınan bir zamanlar gelecek vaat eden teknoloji şirketlerinin çoğunun zaman ve parası tükenmek üzere. Acı bir gerçekle karşı karşıyalar: Yatırımcılar artık vaatlerle ilgilenmiyor. Bunun yerine, risk sermayesi şirketleri hangi girişimlerin kurtarılmaya değer olduğuna karar veriyor ve diğer şirketleri kapılarını kapatmaya veya satmaya teşvik ediyor.

İnanılmaz bir parasal ateş yaktınız. Ağustos ayında, 1,6 milyar dolardan fazla para toplayan ve bir zamanlar değeri 7,6 milyar dolar olan bir girişim olan Hopin, ana işini sadece 15 milyon dolara sattı. Geçtiğimiz ay, 150 milyon dolar toplayan emlak girişimi Zeus Living kapılarını kapatacağını duyurdu. 226 milyon dolar toplayan fintech girişimi Plastiq, Mayıs ayında iflas etti. Eylül ayında 776 milyon dolar toplayan scooter şirketi Bird, hisse senedi fiyatındaki düşüş nedeniyle New York Borsası’ndan çıkarıldı. 7 milyon dolarlık piyasa değeri, kurucusu Travis VanderZanden’ın sahip olduğu 22 milyon dolarlık Miami malikanesinin değerinden daha az. Alıcı 2021’de.

FreeStyle Capital yatırımcılarından Jenny Lefcourt, “Sektör olarak hepimiz birçok başarısızlık duymaya hazırlıklı olmalıyız” dedi. “Parti bitmeden insanların elinde ne kadar çok para varsa, akşamdan kalmalık da o kadar uzun sürecektir.”

Kayıpların tam bir resmini elde etmek zordur çünkü özel teknoloji şirketlerinin kapandıklarında veya satıldıklarında açıklama yapması gerekmemektedir. Sektörün karamsarlığı, geçtiğimiz yıl ilgi çeken ve fon sağlayan yapay zeka odaklı şirketlerdeki artışla da maskelendi.

READ  Chapek CEO olarak kovulduktan sonra Disney, Robert Iger'ı eski durumuna getirdi

Ancak startupları takip eden PitchBook tarafından New York Times için toplanan verilere göre, bu yıl yaklaşık 3.200 ABD’li girişim destekli şirket iflas etti. Bu şirketler girişim finansmanından 27,2 milyar dolar topladı. PitchBook, verilerin kapsamlı olmadığını ve birçok şirketin sessizce iflas etmesi nedeniyle toplam rakamın eksik hesaplanabileceğini söyledi. Ayrıca WeWork gibi halka açılan veya Hopin gibi alıcı bulan birkaç büyük başarısız şirketi de kapsam dışı bıraktı.

Silikon Vadisi’ndeki birçok girişime finansal hizmetler sağlayan Carta şirketi, platformunda en az 10 milyon dolar toplayan 87 girişimin bu yıl Ekim ayı itibarıyla kapılarını kapattığını, bu sayının 2022’nin tamamındaki rakamı iki katına çıkardığını söyledi.

Carta’nın içgörü başkanı Peter Walker, bu yılın “yeni girişimler için en az on yıldaki en zorlu yıl” olduğunu söylüyor. kitabın Linkedin üzerinde.

Girişim yatırımcıları, başarısızlığın normal olduğunu ve iflas eden her şirket için Facebook veya Google gibi büyük bir başarının yaşandığını söylüyor. Ancak yıllardır sıkıntı çeken birçok şirket artık çöküş belirtileri gösterdiğinden, yatırımcılar son on yılda yatırılan nakit miktarı nedeniyle kayıpların daha şiddetli olmasını bekliyor.

2012’den 2022’ye kadar Amerika Birleşik Devletleri’ndeki özel startup şirketlerine yapılan yatırım sekiz kat artarak 344 milyar dolara yükseldi. Para akışı, düşük faiz oranları ve sosyal medya ile mobil uygulamaların başarılarından kaynaklanıyor; risk sermayesi, büyük ölçüde Silikon Vadisi’ndeki bir şehirde tek bir sokakta faaliyet gösteren küçük bir finans endüstrisinden hedge fonlarına benzer devasa bir küresel varlık sınıfına doğru itiliyor. veya özel sektör. adalet.

Bu dönemde, risk sermayesi yatırımı popüler hale geldi – hatta 7-Eleven ve “Susam Sokağı” bile girişim fonları başlattı – ve değeri 1 milyar dolar veya daha fazla olan özel “tek boynuzlu” şirketlerin sayısı birkaç düzineden 1.000’in üzerine çıktı.

READ  Warner Bros. Discovery'nin Sahip Olduğu Şeyler Toplu kanallarda ve markalarda

Ancak Facebook ve Google gibi şirketlerin reklam geliri akışları, serbest çalışma, mikromobilite ve kripto para birimleri gibi test edilmemiş iş modellerini deneyen yeni nesil girişimler için erişilemez oldu.

Artık bazı şirketler nakitleri bitmeden kapılarını kapatıp, kalanları yatırımcılara iade etmeyi tercih ediyor. Diğerleri “zombi” modunda sıkışıp kalmış durumdalar; hayattalar ama gelişemiyorlar. Yatırımcılar bu şekilde yıllarca devam edebileceklerini ancak daha fazla para toplamakta muhtemelen zorluklarla karşılaşacaklarını söyledi.

Yatırımcılar tarafından 3,8 milyar dolar değer verilen denizcilik girişimi Convoy, son 18 ayını maliyetleri azaltmak, çalışanlarını işten çıkarmak ve zorlu pazara uyum sağlamakla geçirdi. Yeterli değildi.

Bu yıl şirketin nakit parasının azalması nedeniyle üç potansiyel alıcı buldu ancak hepsi geri adım attı. Convoy’un kurucu ortağı ve CEO’su Dan Lewis, bu hedefe yaklaşmanın “en zor kısımlardan biri” olduğunu söyledi. Şirket ekim ayında faaliyetlerini durdurdu. Personele gönderilen bir notta Bay Lewis, durumu “kusursuz bir fırtına” olarak nitelendirdi.

Kurucuların şirketlerinin kapandığını duyurduğu ve öğrenilen dersler üzerinde derinlemesine düşündüğü bu tür otopsi değerlendirmeleri yaygınlaştı.

Girişimcilerden biri olan Ishita Arora, kitabın Bu hafta, planlama yazılımı girişimi Dayslice’ın yatırımcıları tatmin edecek kadar müşteri çekmediği “gerçekliğiyle” yüzleşmek zorunda kaldı. Topladığı paranın bir kısmını iade etti. Sosyal medya girişimi Pebble’ın kurucusu Gabor Cecil geçen ay şunu yazdı: e rağmen Topluluğu hayal kırıklığına uğrattığını hissetmek ve denemek ve başarısız olmak buna değdi. Bay Cecil, Pebble’ın topladığı paranın küçük bir kısmını yatırımcılara iade ettiğini söyledi. “Yapılacak doğru şeymiş gibi hissettim.”

Amanda Peyton bu cevaba şaşırdı Blog yazısı Ekim ayında ödeme girişimi Braid’in kapanmasının neden olduğu “korku ve yalnızlıktan” bahsetti. 100.000’den fazla kişi okudu ve girişimci arkadaşlarının cesaret ve şükran mesajlarına boğuldu.

READ  ADM, CFO'yu izne ayırdı, soruşturmanın ortasında kazanç tahminlerini düşürdü

Bayan Peyton, bir zamanlar yazılımdaki büyüme fırsatlarının ve potansiyelinin sonsuz olduğunu hissettiğini söyledi. Bunun doğru olmadığı artık ortaya çıktı dedi. “Piyasanın bir tavanı var”

Risk sermayesi yatırımcıları, bazı kurucuları yıllarını çalışarak harcamak yerine, sıkıntılı şirketlerden uzaklaşmayı düşünmeye nazikçe teşvik ediyor.

Risk sermayesi yatırımcısı Elad Gil, “Gerçekliği kabul edip vazgeçmek daha iyi olabilir” diyor. kitabın Bu yılın blog yazısında. Yorum talebine yanıt vermedi.

Freestyle Ventures’tan Bayan Lefcourt, şimdiye kadar şirketin iki startup’ının tam da bunu yaptığını ve yatırımcılara her dolar başına 50 sent kazandırdığını söyledi. “Kuruculara şunu işaret etmeye çalışıyoruz: ‘Hey, kendilerini kimsenin olmadığı bir bölgede sıkışıp kalmak istemezsin'” dedi.

Gelişmekte olan bir alan mı? Şirketler batma işinde.

Kurucu Dori Yona, diğer startup şirketlerinin operasyonlarını küçültmesine yardımcı olan bir startup olan SimpleClosure’un Eylül ayında açıldığından bu yana talebi zar zor karşılayabildiğini söyledi. Sundukları arasında yasal evrakların hazırlanmasında yardım ve yatırımcılara, satıcılara, müşterilere ve çalışanlara karşı yükümlülüklerin yerine getirilmesi yer alıyor.

Bay Yuna, bu kadar çok sayıda startup’ın kapılarını kapattığını görmenin üzücü olduğunu, ancak kurucuların zor bir zamanda kelimenin tam anlamıyla ve mecazi olarak kapanışı bulmalarına yardımcı olmanın harika olduğunu söyledi. Bunların hepsinin Silikon Vadisi’ndeki yaşam döngüsünün bir parçası olduğunu ekledi.

“Birçoğu halihazırda bir sonraki şirketleri üzerinde çalışıyor” dedi.

Kirsten Noyes Araştırmaya katkıda bulundu.