Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Spirit Airlines, yurt içi talepteki yavaş büyüme nedeniyle ikinci çeyrekte zayıf gelir bekliyor

Spirit Airlines, yurt içi talepteki yavaş büyüme nedeniyle ikinci çeyrekte zayıf gelir bekliyor

(Reuters) – Spirit Airlines Inc, Pazartesi günü yurt içi talepteki yavaşlayan iyileşme ve düzinelerce uçağının yere indirilmesi nedeniyle ikinci çeyrekte zayıf gelir öngörüsünde bulundu ve bu durum şirketin hisselerinin erken işlemlerde yaklaşık %9 oranında düşmesine neden oldu.

Havayolu, RTX’in Pratt & Whitney Dişli Turbofan motorlarıyla ilgili sorunlardan en çok etkilenenler arasında yer alıyor; bu durum onu ​​birden fazla uçağı yere indirmeye zorladı ve daha yüksek işçilik maliyetlerine ve daha düşük kapasiteye yol açtı.

Taşıyıcı, 2024 yılı boyunca ortalama 25 uçağın yerde kalacağını tahmin ederken, rakipler Spirit Airlines’ın Florida gibi çekirdek pazarlarındaki kapasitelerini genişletiyor.

Spirit Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yerel ortamın iyileşmesine rağmen şu ana kadar şirketin beklediğinden daha yavaş bir oranda iyileştiğini söyledi.

LSEG verilerine göre, analistlerin 1,46 milyar dolarlık tahminlerine kıyasla, ikinci çeyrek gelirinin 1,32 milyar dolar ile 1,34 milyar dolar arasında değişmesi bekleniyor.

Güçlü talep ortamına ve güçlü yaz sezonu beklentilerine rağmen havayolunun mali kayıplara uğraması, maliyetleri kontrol altına almak için önlemler almaya zorluyor.

Geçtiğimiz ay, uçak üreticisi Airbus ile 2025 yılının ikinci çeyreğinden itibaren planlanan tüm uçak teslimatlarının ertelenmesi konusunda anlaşmaya varılan şirket, yaklaşık 260 pilotu ücretsiz izne çıkarmayı planlıyor.

Spirit Pazartesi günü yaptığı açıklamada, havayolunun, yerde kalan uçaklar için tazminatın yanı sıra, uçak teslimatlarının ertelenmesi ve maliyet tasarruflarının nakit seviyelerini 2024’te 450 milyon dolardan 550 milyon dolara çıkaracağına inandığını söyledi.

Mali İşler Direktörü Scott Haralson, “Spirit Advisors, vadesi sırasıyla Eylül 2025 ve Mayıs 2026’da dolacak Sadakat Notlarımızın sahipleri ve Dönüşüm Notlarımızın sahipleriyle görüşmelere başladı ve bu yaz bir zamanda bir çözüme ulaşmayı bekliyor” dedi.

Düzeltilmiş bazda şirket, analistlerin 1,45 dolarlık zarar tahminlerine kıyasla 31 Mart’ta sona eren çeyrekte hisse başına 1,46 dolar kaybetti.

READ  GM ve Stellantis yeni bir sözleşmeye varmak için yoğun sendika görüşmelerinde bulunuyorlar ve henüz bir anlaşma yok

Toplam gelir %6,2 düşüşle 1,27 milyar dolara geriledi.

(Bengaluru’da Shivansh Tiwari tarafından rapor edildi; Shaunak Dasgupta tarafından düzenlendi)