Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

SS Montevideo Maru: Güney Çin Denizi’nde bulunan 1.000 savaş esiriyle İkinci Dünya Savaşı batığı

SS Montevideo Maru: Güney Çin Denizi’nde bulunan 1.000 savaş esiriyle İkinci Dünya Savaşı batığı

(CNN) Bir Japon ticaret gemisi, II. Dünya Savaşı sırasında 1.000’den fazla savaş esiri taşırken battı. Avustralya En büyük can kaybı denizde yaşanıyor.

Avustralya Başbakan Yardımcısı Richard Marlies, Cumartesi günü Twitter gönderisinden yayınladığı bir videoda Montevideo Maru’nun Filipinler’deki Luzon Adası’nın kuzeybatı kıyılarında Güney Çin Denizi’nde 4.000 metreden (13.000 fit) daha derinde keşfedildiğini doğruladı. . hesap.

Keşfin “Avustralya denizcilik tarihinin en trajik bölümlerinden birine” son verdiğini söyledi.

Gemi, 850 Avustralya askeri de dahil olmak üzere yaklaşık 16 ülkeden yaklaşık 1.060 mahkumu, eski Avustralya topraklarından Yeni Gine’den o zamanlar Japon işgali altındaki Hainan adasına taşıyordu. savaş esirlerini taşıyor olarak işaretlendi – 1 Temmuz 1942.

Marlies, “Montevideo Maro için bir sitenin olmaması, hayatını kaybedenlerin aileleri için bitmemiş bir iş” dedi.

Avustralyalı yetkililer, derin deniz araştırmacıları ve Avustralya Silahlı Kuvvetleri üyeleri de dahil olmak üzere aramaya katılanlara saygılarını sundu ve 81 yıl önce sevdiklerini kaybedenlerin kapatılması için onlara teşekkür etti.

Avustralya Ordusu Komutanı Korgeneral Simon Stewart, “Silentworld ekibine ve Montevideo Maru’nun son dinlenme yerini bulma umudundan asla vazgeçmeyen Ordunun Kurtarılamaz Savaş Kayıpları ekibi de dahil olmak üzere kendini işine adamış araştırmacılara teşekkür etmek istiyorum.” dedi. .

Stewart, “Bunun gibi kayıplar onlarca yıl boyunca devam ediyor ve bize çatışmanın insani maliyetini hatırlatıyor. Unutmayalım,” diye ekledi.

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese şunları yazdı: “Bu keşfin arkasındaki olağanüstü çaba, Avustralya’nın ülkemize her zaman hizmet etmiş olanları hatırlama ve onurlandırma konusundaki ciddi vatansever vaadinin kalıcı gerçeğini anlatıyor. Unutmayalım’ın kalbi ve ruhu,” Avustralya Başbakanı Bakan Anthony Albanese yazdı.

READ  COVID, Çin'de zirveye ulaşır ve iki veya üç ay sürer ve bir dahaki sefere kırsal bölgeleri vurur