Ekim 6, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin, işadamı Xiao Jianhua’yı 13 yıl hapis cezasına çarptırdı, şirketini 8,1 milyar dolar para cezasına çarptırdı

Çin, işadamı Xiao Jianhua'yı 13 yıl hapis cezasına çarptırdı, şirketini 8,1 milyar dolar para cezasına çarptırdı

İnsanlar, 3 Şubat 2017’de Çin’in Pekin kentindeki Tomorrow Holdings ofisinin listelenen adresindeki binanın önünden geçiyor. REUTERS/Thomas Peter

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

PEKİN (Reuters) – Cuma günü Şanghay’daki bir mahkeme, 2017’den beri kamuoyu önüne çıkmayan Çinli-Kanadalı milyarder Xiao Jianhua’yı 13 yıl hapis cezasına çarptırdı ve Tomorrow Holdings adlı grubunu rekor düzeyde 55.03 milyar yuan (8.1 milyar dolar) para cezasına çarptırdı. Çin’de..

Şanghay Orta Derece İlk Derece Mahkemesi, Xiao ve Tomorrow Holdings’in kamu mevduatlarının yasadışı olarak çalınması, emanet edilen mülkün kullanılmasına ihanet, yasadışı fon kullanımı ve rüşvetle suçlandığını söyledi.

Her ikisi de suçlarını itiraf ettikleri ve yasadışı kazançları ve kayıpları telafi etmek için işbirliği yaptıkları için cezanın düşürüldüğünü de sözlerine ekledi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

İşadamına yakın bir kaynak, o sırada Reuters’e verdiği demeçte, Çin Komünist Partisi seçkinleriyle bağlantıları ile tanınan Çin doğumlu Xiao’nun en son Hong Kong’daki lüks bir otelden tekerlekli sandalyede başı kapalı olarak görüldüğünü söyledi. .

Mahkeme, Xiao Guddan’ın “finansal yönetim düzenini ciddi şekilde ihlal ettiğini” ve “devletin mali güvenliğine zarar verdiğini” ve iş adamının suçlar için ek 6,5 milyon yuan para cezasına çarptırıldığını söyledi.

Mahkeme, Xiao ve Ghoda’nın 2001’den 2021’e kadar hükümet yetkililerine mali denetimden kaçmak ve yasa dışı avantajlar elde etmek için toplam 680 milyon yuan’den fazla hisse, gayrimenkul, para ve diğer varlıkları sağladığını söyledi.

Temmuz 2020’de Çinli düzenleyiciler, finansal holdinglerin oluşturduğu risklere yönelik bir baskının parçası olarak grubun ilgili kurumlarından dokuzuna el koydu. Devamını oku

Dokuz kişiden dördü sigorta şirketleriydi – Tianan China Property Insurance, Huaxia Life Insurance, Tianan Life Insurance ve Yian P&C Insurance – New Times Trust ve New China Trust. Menkul kıymetler, Guosheng Menkul Kıymetler ve Guosheng vadeli işlem sözleşmeleri.

READ  Gorbaçov, Putin'in reddettiği bir cenazeyle Moskova'da toprağa verildi

Mahkeme, 2004 yılından bu yana Xiao ve Tomorrow’un, başarısız Baoshang Bank da dahil olmak üzere çok sayıda finansal kurumu ve çevrimiçi finans platformunu birden çok dolaylı hissedar katmanı ve anonim mülkiyet yoluyla kontrol ettiğini söyledi.

Xiao’nun yasadışı kazançları finansal kurumlar, ticari menkul kıymetler ve denizaşırı yatırımlar almak için kullandığını söyledi. Ama telafi etme girişimlerini kabul etti.

Açıklamada, “Xiao Jianhua övgüye değer önlemler aldı, bu nedenle cezası kanuna uygun olarak düşürüldü” denildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin, Cuma günü düzenlediği basın toplantısında Xiao’nun Kanada vatandaşı olarak konsolosluk hakkı olup olmadığı sorulduğunda, Xiao’nun Çin yasalarının çifte vatandaşlığı tanımadığı gibi haklara sahip olmadığını söyledi.

Kanada Dışişleri Bakanlığı, kararla ilgili basında çıkan haberlerden haberdar olduğunu ve yetkililerinin olayı izleyeceğini ve konsolosluğa erişim için baskı yapacaklarını söyledi.

Bir açıklamada, “Bay Xiao’nun yasal sürecindeki şeffaflık eksikliği, konsolosluğa erişimin devam eden eksikliği gibi, güvenliğini değerlendirebilmemizi engelleyen derinden endişe vericidir” dedi.

Yarın Holdings yorum için hemen ulaşılamadı.

(dolar = 6.8056 Çin yuanı)

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

(Tony Munro, Ziyi Tang, Ryan Wu, Elaine Zhang, Eduardo Baptista ve Meg Shen tarafından raporlama; Stephen Coates ve Clarence Fernandez tarafından düzenleme

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.