Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Starbucks sendika çalışanını kovdu

Starbucks sendika çalışanını kovdu

Starbucks Corporation’ın eski CEO’su Howard Schultz, 29 Mart 2023’te Washington, DC’deki Capitol Hill’de Senato Komitesi’nin Sağlık, Eğitim, Çalışma ve Emeklilik konulu duruşmasında şirketin işçi ve sendika uygulamaları hakkında ifade veriyor.

Saul Loeb | AFP | Getty Resimleri

Starbucks, eski şirket CEO’su Howard Schultz’un ifade vermesinden birkaç gün sonra, Starbucks sendika kampanyasını ateşlemekten sorumlu çalışanı Alexis Rizzo’yu kovdu. Capitol Tepesi CNBC, kahve zincirinin iddia edilen sendika ihlali hakkında doğruladı.

Rizzo, Starbucks’ta 7 yıl vardiya amiri olarak çalıştı ve Genesee St. Bu, ülkedeki sendika kampanyasını kazanan ilk iki mağazadan biri olan Buffalo, New York’ta.

Starbucks Workers United, Rizzo’nun feshedildiğini duyurdu Cumartesi günü bir tweet’te dedi bir ilgili GoFundMe sayfası “bu, en kötü haliyle intikamdır”.

CNBC’ye verdiği röportajda Rizzo, “Çok üzgünüm. Bu benim için sadece bir iş değildi. Ailem gibiydi.” “Her şeyi kaybetmek gibiydi. 17 yaşımdan beri oradaydım. Tüm destek sistemim gibiydi ve sanırım bunu biliyorlardı.”

Rizzo, Cuma günü vardiyasını bitirdikten sonra mağaza müdürlerinin onu kovduğunu söyledi. Dört kez geç kaldığı için olduğunu söylediklerini söyledi – ikisinde bir dakika gecikti. Rizzo, Çarşamba günkü Senato duruşması sonucunda serbest bırakılacağından şüphelendiğini söyledi.

Schultz, Çarşamba günü Starbucks’ın işçi uygulamaları ve sendikalaşma hakkında Senatör Bernie Sanders’tan gelen bir dizi zorlu soruyla karşı karşıya kaldı. Vermont’u temsil eden sendika yanlısı bir bağımsız olan Sanders, Starbucks’a sendikayı tanıması ve sendikalı kahve dükkanlarıyla sözleşmeler müzakere etmesi için bir yılı aşkın süredir baskı yapıyor.

Sanders, komiteyi yöneten Senato Sağlık, Eğitim, Çalışma ve Emeklilik Komitesi’ne başkanlık ediyor.

Duruşma sırasında Sanders, Starbucks’ın “ülkemizin yakın tarihindeki en saldırgan ve yasa dışı sendika bozma kampanyasına” giriştiğini söyledi. Ayrıca şirketi toplu iş sözleşmelerine ayak uydurmakla suçladı ve işçilerin kahve zincirinden vazgeçip ayrılacaklarına dair iddiaya girdi.

READ  Sam Bankman-Fried, milyarlarca dolarlık kripto para dolandırıcılığından suçlu bulunduktan sonra ikinci bir duruşmayla karşı karşıya kalmayacak | Sam Bankman Kızarmış

Schultz, Starbucks’ın müzakerelere yaklaşımını savundu ve şirket için işçilerle doğrudan ilişkinin en iyisi olduğunu iddia etti. Ayrıca şirketin federal çalışma yasasını ihlal ettiğini birkaç kez reddetti ve geçici CEO olarak görev yaptığı süre boyunca sendika mücadelesine değil, %99 operasyonlara odaklandığını söyledi.

Rizzo, “Howard Schultz’un kendini böyle yaraladıktan iki gün sonra Buffalo’ya saldırmaya başlamasının bir tesadüf olduğunu düşünmüyorum” dedi. Diğer iki çalışanın Cuma günü kovulduğunu da sözlerine ekledi.

Starbucks sözcüsü Rachel Wall, şirketin işten çıkarılmasının yalnızca açık politika ihlallerini takip ettiğini söyledi. Bu durumda, o mağaza konumundaki diğer baristaları etkileyen birden fazla devam ihlali olduğunu söyledi.

CNBC’ye verdiği demeçte, “Genesee St.’deki ortaklarımızın bu sabah birbirlerine ve müşterilerimize Starbucks deneyimi sağladıklarını ve o bölgedeki mağazaların bu hafta sonu müşterilere kesintisiz hizmet vermeye devam ettiğini takdir ediyoruz.”

Ulusal Çalışma İlişkileri Konseyi’nin verilerine göre, yaklaşık 300 Starbucks kahvehanesi Starbucks işçi sendikasına katılmak için oy kullandı. Toplamda sendika, Federal Çalışma Kurulu’na Starbucks ile ilgili haksız çalışma uygulamalarına ilişkin 500’den fazla şikayette bulundu. Starbucks, sendikaya karşı yaklaşık 100 şikayette bulundu. Yargıçlar, şirketin federal iş yasasını 130 kez çiğnediğini tespit etti.

Henüz hiçbir sendika mağazası Starbucks ile bir sözleşme imzalamayı kabul etmedi.

Rizzo, kovulduğu için hâlâ “şokta” olduğunu ancak pozisyonu için savaşmayı planladığını söyledi.

“Bir şeyleri düzeltmek için savaşmaya devam edeceğiz” dedi. “İşimi geri almak ve görevime iade edilmek için mücadele edeceğim.”

— CNBC’den Amelia Lucas bu rapora katkıda bulundu.