Şubat 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Süper kütleli bir kara delik bir yıldızı yutar ve kalıntılarını Dünya’ya fırlatır.

Süper kütleli bir kara delik bir yıldızı yutar ve kalıntılarını Dünya'ya fırlatır.

Süper kütleli bir kara delik bir yıldızı yuttu, onu parçaladı ve merkezinden eşsiz bir ışık demeti fırlattı.

içinde bilimsel araştırma raporu Çarşamba günü yayınlanan gökbilimciler, daha önce bilinmeyen bir kara deliğin, bir yıldızın çok yakınından geçip onu yutmasıyla gözlemciler tarafından bilindiğini söyledi.

Gökbilimciler daha sonra, uzmanların bir gelgit bozukluğu olayı (TDE) olarak adlandırdığı, felaketten sonraki bir “artış sonrası parlama” akışını gözlemlediler. yere doğru.

30 Kasım’da yayınlanan gazetede, “Olay, uğursuz bir yıldızın neredeyse parabolik bir yörüngede süper kütleli bir kara deliğe (SMBH) yaklaşması ve parçalanarak gazlı bir enkaz akışına dönüşmesiyle başladı.” Kütlenin yaklaşık yarısı kara deliğe bağlı kaldı, gaz merkeze doğru geri düşerken genel göreli indüksiyona uğradı ve ardından kendi kendini geçme noktasında güçlü şoklar üretti.

Bir kara delik yıldızları fırlattığında astronotlar şok oldu

Bilim adamları, akış ışını – AT2022cmc veya “kızılötesi/optik/ultraviyole eğrisi”nin başlangıçta kırmızı olduğunu, ardından dört gün içinde solup maviye dönüştüğünü söyledi.

Gökbilimciler şunları ekledi: “Optik ve ultraviyole gözlemler, hızla yavaş mavi bir ‘platoya’ geçiş yapan hızla solan kırmızı bir ‘parıltı’ ortaya çıkardı ve bu, gelgit bozulmasından kaynaklanan iki bileşenin incelenmesini sağladı: göreli jet ve bağlı yıldızın termal bileşeni kara delik üzerinde biriken enkaz.” .

Patlayıcı kalıntı o kadar parlaktı ki gökbilimciler TDE’yi cüce galaksi Bir milyon ışıkyılı uzaklıkta.

Makalede, “X-ışınları, küçük milimetreler ve radyo da dahil olmak üzere diğer dalga boylarında parlak bir izotop gözlemleri, AT2022cmc’nin bir senkrotron içeren akan bir TDE olarak yorumlanmasını destekliyor.”

Dünya’ya kontrolsüz Çin roketleri, NASA ‘can kaybı’ riskini çarptı

TDE, Science News’in Nisan 2022’de bununla ilgili makaleyi almasından önce Şubat 2022’de keşfedildi ve makale nihayet Ekim 2022’de kabul edildi.

READ  NASA uzay aracı Dünya'ya yakın sallanacak

Haziran 2020’deki AT 2020neh gibi TDE’ler daha önce gözlemlenmiştir.

Herschel Uzay Gözlemevi, çekirdeklerinde en güçlü, aktif ve büyük kütleli kara deliklere sahip galaksilerin, daha az aktif kara deliklere sahip galaksilerden daha az yıldız ürettiğini göstermiştir.
(Getty Images aracılığıyla Evrensel Tarih Arşivi/Evrensel Görüntü Koleksiyonu)

Santa Cruz California Üniversitesi’nden astronom ve ortak yazar Ryan J. Foley, bu ilk keşfin astronomların yeni TDE’ler ve cüce gökadalar bulmasına yol açacağını söyledi.

“Bu keşif, yaygın bir heyecan yarattı çünkü gelgit rahatsızlık olaylarını yalnızca daha fazla mezomas bulmak için kullanamayız. Kara delikler sakin cüce galaksilerde değil, aynı zamanda kütlelerini ölçmek için.”

Uzak galaksi ilk olarak Haziran 2020’de gözlemlendiğinden ve Küçük Süpernova Deneyi’nden elde edilen verilerle doğrulandığından, keşif yıllarca süren araştırmaları kapsıyor. 1 Temmuz 2020’den 17 Temmuz 2020’ye kadar tekrar gözlemlendi; Ardından 5 Ağustos 2020’den 6 Eylül 2020’ye kadar.

Gazete, “24 aylık YSE operasyonları boyunca, her biri yaklaşık 6 ay boyunca alanları gözlemleyerek yalnızca bir AT 2020neh benzeri olay gözlemledik. Bu, YSE gözlem hacmi içinde yılda bir olaya eşittir” diyor.

FOX HABER uygulaması için tıklayın

Bu eşsiz keşifler, uzak galaksilerde patlamadan gelen görünür ışık olmadan tespit edilemeyecek daha fazla keşfe yol açabilir.