Haziran 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Süper kütleli kara delik: Sagittarius A*’nın Samanyolu’nun merkezindeki ilk görüntüsü ortaya çıktı

Süper kütleli kara delik: Sagittarius A*'nın Samanyolu'nun merkezindeki ilk görüntüsü ortaya çıktı

Samanyolu’nun atan kalbi olarak Sagittarius A* olarak bilinen bir kara deliğin varlığını doğrulayan ilk doğrudan gözlem.

Kara delikler ışık yaymaz, ancak görüntü parlak bir halka ile çevrili kara deliğin gölgesini gösterir, ışık kara deliğin yerçekimi tarafından bükülür. Gökbilimciler kara deliğin güneşimizden dört milyon kat daha büyük olduğunu söylediler.

Michael Johnson, Astrofizikçi, Astrofizik Merkezi: “On yıllardır, gökbilimciler galaksimizin kalbinde ne olduğunu merak ediyor, muazzam yerçekimi ile yıldızları dar yörüngelere çekiyor” | Harvard ve Smithsonian, bir açıklamada.

“Bir görüntü (Event Horizon Telescope veya EHT) kullanarak, yerçekiminin bir milyon kat daha güçlü hale geldiği bu yörüngelere bin kez daha yakınlaştırdık. Bu yakın mesafede, bir kara delik maddeyi ışık hızına yaklaşmak ve bükülmek için hızlandırır. fotonların yolları bükülmüş (uzay-zaman).”

Kara delik Dünya’dan yaklaşık 27.000 ışıkyılı uzaklıkta. Güneş sistemimiz Samanyolu’nun sarmal kollarından birinde yer almaktadır, bu yüzden galaktik merkezden bu kadar uzaktayız. Bunu gece gökyüzünde görebilseydik, kara delik ayın üzerinde oturan bir çörek ile aynı boyutta görünürdü.

Taipei, Academia Sinica, Astronomi ve Astrofizik Enstitüsü’nden EHT proje bilimcisi Jeffrey Bauer yaptığı açıklamada, “Halka boyutunun Einstein’ın genel görelilik kuramından beklentileri ne kadar iyi karşıladığına şaşırdık” dedi.

“Bu benzeri görülmemiş gözlemler, galaksimizde (merkezinde) neler olup bittiğine dair anlayışımızı büyük ölçüde geliştirdi ve bu dev kara deliklerin çevreleriyle nasıl etkileşime girdiğine dair yeni anlayışlar sağladı.”

Bu öncü keşfin sonuçları Perşembe günü özel bir sayısında yayınlandı. Astrofizik Dergi Mektupları.

kara delik aranıyor

Bu görüntüyü ve keşfi yakalamak ve doğrulamak gökbilimcilerin beş yılını aldı. Daha önce bilim adamları, galaksinin merkezindeki bazı görünmez büyük nesnelerin yörüngesinde dönen yıldızları gözlemlediler.

bu 2020 Nobel Fizik Ödülü Bilim adamları Roger Penrose, Reinhard Genzel ve Andrea Geis’e, Samanyolu’nun merkezindeki bir nesnenin kütlesi hakkında Geis ve Genzel tarafından paylaşılan kanıtlar da dahil olmak üzere kara delikler hakkındaki keşiflerinden dolayı verildi.
Nobel Fizik Ödülü, 'kara delikleri' ortaya çıkaran kara deliklerin keşiflerine verildi.  Evrenin en karanlık sırları & # 39 ;

Astrofizik Merkezi’nde teorik astrofizikçi olan Ramesh Narayan: “Şimdi kara deliğin yakındaki gaz ve ışığı yutarak onları dipsiz bir kratere çektiğini görüyoruz” | Harvard ve Smithsonian, bir açıklamada. “Bu görüntü, kara deliklerin nasıl yok edildiğini anlamak için onlarca yıllık teorik çalışmayı doğrulamaktadır.”

READ  NASA, güneşin 'gülümsediği' garip bir fotoğraf çekti

Bu keşif, Event Horizon Teleskopu’nu oluşturan dünya çapında sekiz farklı radyo teleskop ağıyla çalışan 80 kurumdan 300’den fazla araştırmacı tarafından mümkün oldu.

Teleskop adını, ışığın kara delikten kaçamadığı nokta olan “olay ufku”ndan alıyor. Bu küresel teleskop ağı, sekizinin tümü birbirine bağlı olduğunda ve gözlemler yan yana olduğunda, esasen tek bir “Dünya boyutunda” sanal teleskop oluşturur.

Bu, bir kara deliğin esneme hareketiyle çekilmiş ikinci görüntüsü. İlk olarak M87 görüntülemenin EHT başarısı* 2019’da 55 milyon ışıkyılı uzaklıktaki uzak galaksi Messier 87’nin kalbinde.
Bu paneller bir kara deliğin ilk iki görüntüsünü gösterir.  Solda M87 * ve sağda A * yayı var.

İki görüntü birbirine benzer görünse de, A* yayı M87*’den 1.000 kat daha küçüktür.

EHT Bilim Konseyi eş başkanı ve aynı zamanda teorik astrofizik profesörü Sera Markov, “Tamamen farklı türde iki gökadamız ve iki çok farklı kara delik kütlesi var, ancak bu kara deliklerin kenarlarına yakın yerlerde inanılmaz derecede benziyorlar” dedi. Enstitü. Amsterdam Üniversitesi bir açıklamada.

“Bu bize (Einstein’ın) genel görelilik teorisinin bu şeyleri yakından yönettiğini ve daha uzakta gördüğümüz herhangi bir farkın kara delikleri çevreleyen maddedeki farklılıklardan kaynaklanması gerektiğini söylüyor.”

fotoğraf çekmek imkansız

Samanyolu’nun kara deliği Dünya’ya daha yakın olmasına rağmen, fotoğrafını çekmek zordu.

Steward Gözlemevi ve Üniversitenin Astronomi ve Veri Bilimi Enstitüsü’nden EHT bilimcisi Chi-kwan Chan, “Kara deliklerin yakınındaki gaz, hem Sgr A* hem de M87* çevresinde aynı hızda – aşağı yukarı aynı ışık hızında – hareket ediyor.” Arizona’dan yapılan açıklamada ..

“Ancak gazın daha büyük olan M87*’nin yörüngesinde dönmesi günler veya haftalar aldığında, çok daha küçük olan Sgr A*’da bir yörüngeyi sadece birkaç dakikada tamamlıyor. Bu, Sgr A* çevresindeki gazın parlaklığının ve düzeninin hızla değiştiği anlamına geliyor. EHT işbirliği bunu gözlemlerken, biraz da kuyruğunu hızla kovalayan bir köpek yavrusunun net bir resmini çekmeye çalışmak gibi.”

İki süper kütleli kara delik M87* ve Yay A* yan yana olsaydı, Yay A*, 1.000 kat daha büyük olan M87* tarafından cüce olurdu.

Küresel gökbilimciler ağı, gazın Yay A* çevresinde hızlı hareketine izin vermek için yeni araçlar geliştirmek zorunda kaldı. Ortaya çıkan görüntü, ekibin çektiği çeşitli görüntülerin ortalamasıdır. Caltech araştırmacılarına göre, Yay A*’nın görüntüsünü yakalamak, Los Angeles’ta bir kamerayla New York’ta bir tuz tanesinin fotoğrafını çekmek gibiydi.

READ  Grönland buzunun altında devasa bir göktaşı kraterinin keşfi, önceden düşünülenden çok daha eskidir.

Rosenberg araştırmacısı ve bilgisayar ve bilgisayar alanında yardımcı doçent olan Katherine Bowman, “Event Horizon Teleskopu’ndan alınan bu görüntü, yalnızca yüksek dağ zirvelerindeki teleskoplardan görüntü almaktan fazlasını gerektiriyor. Bu, hem teknik açıdan zorlu teleskop gözlemlerinin hem de yenilikçi hesaplama algoritmalarının bir ürünü” dedi. matematik bilimleri, elektrik mühendisliği ve astronomi, California Teknoloji Enstitüsü’nde bir basın toplantısı sırasında.

Her yerde gördüğün bir kara deliğin resmi mi?  Bunu mümkün kıldığı için bu yüksek lisans öğrencisine teşekkür ederim.
Bowman ayrıca M87 fotoğraf çekiminde de çalıştı* Bowman, 2019’da paylaşıldı. Yay A* fotoğrafı bulanık görünse de “şimdiye kadarki en keskin fotoğraflardan biri” dedi.

Her teleskop, kırınım sınırı veya görebileceği maksimum dakika özelliği sayısı olarak adlandırılan maksimum sınırına itildi.

Johnson basın toplantısında, “Ve temelde burada gördüğümüz seviye bu” dedi. “Belirsiz çünkü görüntüyü daha net hale getirmek için teleskoplarımızı uzaklaştırmamız veya daha yüksek frekanslara geçmemiz gerekiyor.”

İç yüzü

Tamamen farklı iki kara deliğin görüntülerini elde etmek, gökbilimcilerin benzerliklerini ve farklılıklarını belirlemelerine ve galaksilerin oluşumuna ve evrimine katkıda bulunabilecek süper kütleli kara delikler etrafında gazın nasıl davrandığını daha iyi anlamalarına olanak sağlayacaktır. Kara deliklerin çoğu galaksinin merkezinde olduğuna ve onların motoru olarak hareket ettiğine inanılıyor.

Yay A* galaksimizin merkezinde yer alırken, M87* Dünya'dan 55 milyon ışıkyılı uzaklıkta yer almaktadır.

Bu arada, EHT ekibi teleskop ağını genişletmek ve gelecekte daha çarpıcı görüntülere ve hatta kara delik filmlerine yol açabilecek yükseltmeler yapmak için çalışıyor.

Samanyolu'nun kara deliği, bir yıldızın galaksimizden atılmasına neden oldu

Hareket halindeki bir kara deliği yakalamak, onun zaman içinde nasıl değiştiğini ve kara deliğin yörüngesinde dönerken gazın ne yaptığını gösterebilir. Ekim ayında Caltech’e doktora sonrası araştırmacı olarak katılacak olan Bowman ve EHT üyesi Antonio Fuentes, bu hareketi yansıtmak için kara delik görüntülerini birbirine bağlamalarını sağlayacak yöntemler geliştiriyorlar.

EHT Bilim Konseyi üyesi, astronomi ve fizik profesörü ve Arizona Üniversitesi’nde araştırma dekan yardımcısı olan Ferial Özil, “galaksimizin merkezindeki nazik devin bu ilk doğrudan görüntüsü” sadece bir başlangıç, dedi. Basın toplantısı.

READ  NASA'nın Artemis 1 ay görevine geri sayım ve devasa SLS aracının ilk uçuşu başlıyor

Ulusal Bilim Vakfı Direktörü Sithuraman Panchanathan yaptığı açıklamada, “Bu görüntü, en parlak zihinlerimizi küresel bir araştırma topluluğu olarak bir araya getirerek, görünüşte imkansız ve mümkün hale getirdiğimizde elde edebileceğimizin bir kanıtıdır.” Dedi. “Dil, kıtalar ve hatta galaksi, hepimizin ortak iyiliği için bir araya geldiğimizde insanlığın başarabileceklerinin önünde duramaz.”