Mayıs 28, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Tonga yanardağının patlaması bir yüzyıldan fazla süredir en güçlüsü

Tonga yanardağının patlaması bir yüzyıldan fazla süredir en güçlüsü
Bilim adamları yol boyunca olanları bir araya getirmeye başlıyor 15 Ocak patlaması Batık volkan Honga Tonga’dan – denizin altındaki Hong Hapai Tonga’nın başkentinin 65 kilometre (40 mil) kuzeyinde, en az ölü üç kişi. Patlama, kolay açıklamaya meydan okudu ve bilim adamlarının bu tür bir yanardağ hakkındaki anlayışını tersine çevirdi.
Science dergisinde Perşembe günü yayınlanan iki yeni çalışma, volkanik patlamaların altı gün boyunca dünya çapında nadiren gözlemlenen basınç dalgaları gönderdiğini ve beklenmedik bir tür tsunamiyi serbest bıraktığını bildiriyor. Büyük gaz bulutları, su buharı ve toz da uzayda kasırgalardan gelen kuvvetli rüzgarlara neden oldu. NASA, yayınlanan ayrı bir çalışmada şunları söyledi: bu hafta.

Patlamanın ardından ilk veriler, bunun Filipinler’deki Pinatubo Dağı’nın 1991’deki patlamasından bu yana en büyük olduğunu gösterdi, ancak 17 ülkeden 76 bilim insanının katıldığı bilimsel araştırmalar, yaydığı basınç dalgalarının patlamadan gelenlere benzer olduğunu gösterdi. Filipinler’deki Pinatubo Dağı’nın… felaket 1883 Krakatoa patlaması ve 1980’dekinden 10 kat daha büyük Washington, Skamania County’de Saint Helens Dağı patlaması.

Bilimsel çalışmanın araştırmacıları, Tonga yanardağının patlamasının “olağanüstü derecede aktif” olduğunu yazdı. Volkanik patlamadan sonra tespit edilen, Lamb dalgaları adı verilen düşük frekanslı atmosferik basınç dalgalarının, gezegeni bir yönde dört kez, zıt yönde üç kez çevrelediğini ortaya çıkardılar.

Nispeten nadir bir fenomen olan bu dalgalar, ses hızında hareket eder. İnsanlar tarafından tespit edilemez ve Bir jeofizikçi olan çalışma yazarı Quentin Brisaud şunları söyledi: Oslo’daki Norveç Sismolojik Matrisinde. Atmosferik nükleer testlerden sonra Soğuk Savaş sırasında konvektif dalgalar da gözlendi.

Hollanda Kraliyet Meteoroloji Bölümü’nde Sismoloji ve Akustik Bölümü’nde kıdemli jeofizik uzmanı olan yardımcı yazar Gili Asinek, “Bu çok nadirdir. Dolayısıyla konvektif dalgalar gerçekten havadan büyük hacimli yer değiştirmelerle ilişkilidir. Çoğunlukla Dünya yüzeyi boyunca yayılırlar” dedi. enstitü.

Birçok okyanus ve denizin yüzeyinde hareket eden patlamadan kaynaklanan konvektif basınç dalgaları, hızlı hareket eden bir saçılma tsunamisi dalgası yarattı.

Geleneksel tsunamiler genellikle deprem gibi okyanus tabanındaki ani değişikliklerle ilişkilidir. En önemlisi buna denir meteotsunamiler Seyahat, geleneksel bir tsunamiden çok daha hızlı, beklenenden iki saat önce varıyor ve daha uzun sürüyor, bu da erken uyarı sistemleri üzerinde etkileri olabilir.

Profesör Silvio de Angelis, atmosferik basınç dalgası onları ürettiği için, gelgit dalgalarının Pasifik Okyanusu’ndan Atlantik Okyanusu’na kaydedilen tsunamilerle “kıtaları atlıyor” gibi göründüğünü söyledi. Birleşik Krallık’taki Liverpool Üniversitesi’nde Dünya, Okyanus ve Çevre Bilimleri Bölümü’nde Volkanik Jeofizik.

READ  Ganymede, NASA'nın Juno uzay aracından alınan çarpıcı yeni bir görüntüde Jüpiter'in üzerine devasa bir gölge düşürüyor

Araştırma ayrıca volkanik patlamanın duyulabilir sesinin Alaska’daki kaynaktan 10.000 kilometreden (6.000 mil) fazla tespit edildiğini ortaya koydu. – Bir dizi patlama duydu. Çalışma, Krakatoa yanardağının 1883 patlamasının, Tonga’dakinden daha az sistematik olarak rapor edilmesine rağmen, 4.800 kilometre (2.980 mil) uzaklıkta duyulduğunu söyledi.

Endonezya'nın güneybatısındaki 1883'teki felaket patlaması sırasında Krakatoa yanardağından akan bulutları gösteren bir litografi.

Araştırmacılar, patlama mekanizmasını anlamak için daha fazla veriye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Böyle enerjik bir patlamanın – 30 kilometre yüksekliğinde (yaklaşık 19 mil) bir gölgelik bulutu ve 58 kilometre (36 mil) yüksekliğinde bir bulut oluşturmasının bir nedeninin, “sıcak, gazın girişi” olduğu düşünülüyor. – yoğun ısının hızlı iletimine magma dolduruldu”, de Angelis e-posta yoluyla dedi. Sıcak magma ve soğuk su arasında Magmayı parçalayabilen şiddetli patlamalar.”

uzay rahatsızlığı

Salı günü yayınlanan başka bir çalışma Jeofizik Araştırma MektuplarıTonga yanardağının da uzayda hasara yol açtığını ve Avrupa Uzay Ajansı’nın İyonosferik Bağlantı Gezgini veya ICON misyonundan ve Avrupa Uzay Ajansı’nın Swarm uydularından elde edilen verilere dayanarak güçlü kasırga rüzgarlarına neden olduğunu buldu.
NASA’ya göre, volkanik patlamanın gökyüzüne ittiği dev gaz bulutları, su buharı ve toz atmosferde büyük basınç bozukluklarına neden olarak kuvvetli rüzgarlar yarattı. yaptığı açıklamada. Bu rüzgarlar atmosferin daha ince katmanlarına doğru genişledikçe daha hızlı hareket etmeye başladılar.

NASA, “İyonosfere ve uzayın sınırına ulaşan ICON, saatte 450 mil’e varan rüzgar hızları kaydetti – bu, onu, lansmanından bu yana görev tarafından ölçülen 120 milden daha az yükseklikteki en güçlü rüzgarlar haline getirdi.” Dedi.

(Soldan sağa) 6 Ocak ve 18 Ocak tarihli uydu görüntüleri, Tonga yakınlarındaki volkanik patlamanın etkisini gösteriyor.

Dünya atmosferinin uzayla birleştiği iyonosferde, yoğun rüzgarlar da elektrik akımları esti, parçacıkları normal doğudan akan elektrik akımından – ekvator elektrik akımı olarak adlandırılır – kısa bir süre için batıya doğru çevirir ve elektrik akımı hızla oraya doğru akar. normal maksimum gücünün beş katı.

READ  Beklenmeyen bozon ölçümü, Standart Fizik Modelini tehdit ediyor

Berkeley’deki California Üniversitesi’nden fizikçi ve Jeofizik Araştırma Mektupları çalışmasının ortak yazarı Joanne Wu, “Elektrik akımının Dünya yüzeyinde meydana gelen bir şey tarafından büyük ölçüde tersine çevrildiğini görmek çok şaşırtıcı” dedi.

“Bu, daha önce yalnızca güneşten gelen parçacıkların ve radyasyonun neden olduğu bir uzay havası biçimi olan güçlü jeomanyetik fırtınalarda gördüğümüz bir şey.”

Berkeley’deki California Üniversitesi’nden fizikçi ve baş yazar Brian Harding, Tonga yanardağının patlaması “alt atmosfer ve uzay arasındaki anlaşılmaz ilişkiyi test etmemize izin veriyordu.”

Volkan, modern zamanlarda gördüğümüz uzaydaki en büyük ayaklanmalardan birini yarattı” dedi.