Nisan 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Suudi-İran Utanması: İsrail İçin Bir Gerileme ve ABD İlişkileri İçin Bir Uyandırma Çağrısı

Suudi-İran Utanması: İsrail İçin Bir Gerileme ve ABD İlişkileri İçin Bir Uyandırma Çağrısı

KUDÜS (Reuters) – Suudi-İran yumuşaması, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Tahran’ı tecrit etme çabalarını engelledi, ancak bunun aynı zamanda onun Riyad’a ulaşmasını veya İran’ın nükleer tesislerine olası bir askeri saldırı planlamasını da engelleyip engellemediğini zaman gösterecek.

Bazı uzmanlar, İsrail için en acil endişenin, Çin’in aracılık ettiği büyük Sünni ve Şii güçler arasında Cuma günü varılan anlaşmanın, Netanyahu hükümetinin en çok ihtiyaç duyduğu anda ABD’nin bölgede boyun eğdiğinin sinyallerini vermesi olduğunu savunuyorlar.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan bir İsrailli yetkili, yumuşamayı, İsrail ile Suudi Arabistan arasında normalleşmeye yönelik herhangi bir paralel ilerlemeyi engellememesi gereken, şaşırtıcı olmayan bir ön hazırlık süreci olarak nitelendirdi. Ne de olsa İsrail, Tahran ile Abu Dabi’yi de meşgul etmesine rağmen BAE’ye yaklaştı.

Bu arada İsrail, nükleer diplomasinin çıkmaz sokak olduğunu düşünürse İran’a tek başına saldırmak için örtülü tehdit kampanyasına devam ediyor.

En son güncellemeler

2 hikaye daha görüntüle

Ancak tüm senaryolar hâlâ Washington’a bağlı – Arap-İsrail barış anlaşmalarının sponsoru ve tatlandırıcısı ve askeri harekâta kırmızı ışık yaktığında İsrail’in geçmek istemeyeceği koruyucu müttefik.

“Bu, Suudi-Amerikan ve Suudi-İsrail normalleşmesini baltalamak için Çin ve İran’dan gelen parlak bir darbe. Bu, Tahran’ı soğuktan kurtarmaya yardımcı oluyor ve ABD ile İsrail’in, zirve noktasındaki İran’a karşı bölgesel bir ittifak kurma çabalarını baltalıyor. ” Washington’daki Demokrasileri Savunma Vakfı’nın CEO’su Mark Dubowitz, nükleer silah geliştirmek olduğunu söyledi.

Ancak İsrail-Amerikan ittifakıyla ilgisi olmayan gerilimler var. Henüz Netanyahu’yu Beyaz Saray’a davet etmeyen Başkan Joe Biden’ın demokratik yönetimi, onun ulusal dini koalisyonu hakkında alışılmadık derecede güçlü endişelerini dile getirdi.

Netanyahu, yargı reformu çabalarına karşı İsrail’de benzeri görülmemiş kitlesel gösterilerden de muzdarip. Protestolar, bazı Hava Kuvvetleri yedek kuvvetlerinin, zayıf savaşa hazır olma durumu ve morale atıfta bulunarak eğitim için gelmeme taahhütlerini içeriyordu.

READ  FSB gafları, aşırı güven, Ukrayna'daki Rus savaş planlarının yıkılmasına neden oldu

uyanma çağrısı

Netanyahu’nun eski askeri istihbarat başkanı Amos Yadlin, Suudi-İran gerginliğinin bir uyandırma çağrısı olması gerektiğini söyledi.

Yadlin Twitter’da yaptığı açıklamada, “Hükümetin ulusu parçalayan ve İsrail’i her boyutta zayıflatan yargı reformuna odaklanması, Netanyahu ile uluslararası jeopolitik eğilimler arasındaki derin kopukluğu yansıtıyor” dedi.

Netanyahu’yu “ulusal güvenliğimize olağanüstü zarar vermekle” suçlayan Yadlin, eleştirmenlerin mahkemeleri hükümete tabi kılma girişimi olarak tanımladığı reformları tersine çevirmesi ve İsrail-Suudi ilişkilerini nasıl geliştireceği ve ortaklaşa ele alacağı konusunda Biden ile saflarını yakınlaştırması gerektiğini söyledi. İran’ın nükleer programı.

Bu, 1981’de bir Irak nükleer reaktörünü bombalayan pilotlar arasında yer alan ve İsrail’in 2007’de Suriye’deki şüpheli bir reaktöre düzenlediği saldırı sırasında üst düzey bir general olarak görev yapan Yadlin’in, İsrail’in İran’a karşı koyma becerisini tek başına kullanmayabileceğini gösteriyor. kendi pozisyonlarına sahip olan nükleer. Uzak, dağınık ve korunaklı.

Benzer şekilde, Netanyahu’nun siyasi eleştirmen olan eski savunma bakanı Ehud Barak, İran’ı “fiili bir nükleer eşik devleti olma yolunda kendinden emin bir şekilde yürüyen” olarak nitelendirdi.

Çok satan Yedioth Ahronoth gazetesinde “ABD ile İsrail arasındaki koordinasyon savunma alanında güçlü görünüyor, ancak saldırı alanında zayıf ve değişime ihtiyacı var” diye yazdı.

İran nükleer silah peşinde olduğunu reddediyor.

Netanyahu’nun eski bir ulusal güvenlik danışman yardımcısı olan Eitan Ben-David, İsrail’in ABD ortaklığı ve potansiyel Körfez Arap ittifakları ikincil bir öncelik olmak üzere gerekli tek taraflı askeri harekatı gerçekleştirme kapasitesini geliştirmeye çalıştığını söyledi.

Suudi Arabistan’ın ABD’nin bölgedeki büyük rolünün ve İsrail ile ikili ilişkilerin değerinin farkında olduğunu söyledi.

Kan kamu yayın kuruluşuna konuşan Ben-David, “Bugün de, elbette ABD’nin de doğrudan katılımıyla bu ilişkileri derinleştirmek, yenilemek ve ilerletmek için güçlü bir çaba var.”

READ  Biden yaptığı her sinyali tekrar gönderiyor

New York Times hafta sonu, İsrail ile ilişkileri normalleştirme karşılığında Riyad’ın sivil bir nükleer programın geliştirilmesinde yardım ve ABD’nin silah alımlarına daha az kısıtlama getirilmesini istediğini bildirdi.

Yadlin, siyasi olarak evinde kapana kısılmış ve Beyaz Saray’la arası bozuk olan Netanyahu’nun bu tür talepleri “Suudi barış planını bir başarı olarak görme arzusuyla” karşıladığı konusunda uyardı.

Suudi hükümetinin medya ofisi, Reuters’in New York Times raporuyla ilgili yorum talebine hemen yanıt vermedi. Suudi Arabistan, krallığın İsrail ile ilişkileri normalleştirmeye yönelik herhangi bir adımını bir Filistin devleti kurma hedeflerini çözmeye bağladı.

Beyaz Saray, Cuma günü Çin’in kalkınmaya katılımını önemsizmiş gibi göründü. ABD ulusal güvenlik sözcüsü John Kirby, Beyaz Saray’ın İran veya vekillerinden gelen saldırılara karşı etkili Suudi caydırıcılığı da dahil olmak üzere iç ve dış baskının sonunda Tahran’ı müzakere masasına getirdiğine inandığını söyledi.

Dan Williams tarafından yazıldı, William McClain tarafından düzenlendi

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.