Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Arjantin’in Papa Francis’e yönelik ilk coşkusu azaldı

Arjantin’in Papa Francis’e yönelik ilk coşkusu azaldı

BUENOS AIRES, Arjantin (AP) — Arjantinli Jorge Bergoglio Papa Francis olduğunda, memleketindeki birçok kişi sanki Dünya Kupası’nı kazanmış gibi kutladı. On yıl sonra, Katolik Kilisesi’nin ilk Latin Amerika lideri doğdu, bölünmüş ve fikirleri daha az hevesli.

Hâlâ tango dinlemeyi seven Francis, 13 Mart’ta kendisini XVI.

Yakın zamanda Francis hakkında Francesca Ambroghetti ile birlikte “El Pastor” adlı bir kitabın yazarlarından olan Arjantinli gazeteci Sergio Rubin, “Açıkçası ona kızan insanlar var” dedi. Papa ile yapılan röportajları içerir.

Rubin ve diğer bazı analistler, Papa’nın son yirmi yılda Arjantin’i ikiye bölen siyasi kutuplaşmaya çekilmekten kaçınmak için anavatanına mesafeli durduğu konusunda hemfikir.

Arjantin gazetesi Clarin için yazan Rubin, “Gelmemesinin yüzde doksanı bölümdür” dedi.

Rubin, Holy See’nin Dışişleri Bakanlığı’ndan Francis’e kendi ülkesine ayak basmamasını tavsiye eden raporların olduğunu, çünkü yaptığı herhangi bir şeyin “çatışma nedeni” olabileceğini söylüyor.

Francis, Arjantin’e gelmeden bile kendisini Kirchnerism’in popülist politikalarını destekleyenler – Başkan Yardımcısı ve eski Başkan Cristina Fernández de Kirchner (2007-2015) liderliğindeki Peronist merkez-sol akım – arasındaki süregelen mücadelenin merkezinde buldu. ) – ve merkez sağ eski başkan Mauricio Macri’yi (2015-2019) destekleyenler.

2016’da, Francis’in o zamanki Başkan Macri ile tanıştığı sırada boş, neredeyse kızgın bir ifadeyle gösterdiği bir fotoğraf ortaya çıktı ve bazıları onun Arjantin’i yönetme şeklinden memnun olmadığının bir işareti olarak okudu. Analistlere göre, hızla viral olan fotoğraf, Francis’in anavatanındaki popülaritesini etkiledi.

Siyasi danışman Sergio Berensstein, Francis’in “özellikle Arjantin’in daha muhafazakar kesimleri arasında tartışmalı bir figür” olduğunu söyledi.

Bernstein, toplumun bu kesimlerinin, Papa’nın 2013’te o zamanın solcu Cumhurbaşkanı Fernandez’e dostça bir tavır takındığında “tutumdaki değişikliği tam olarak anlamadığını” söyledi. Bu, Buenos Aires Başpiskoposu iken hükümetiyle bazen düşmanca olan ilişkisine belirgin bir tezat oluşturuyordu.

READ  Nijer'deki askeri cunta polise Fransız büyükelçisini sınır dışı etme emri verdi

Papa’nın Arjantinli siyasi liderlerle ilişkisi yıllar içinde değişti. Bernstein, “Bazılarıyla konuşmuyor, hala başkalarıyla konuşuyor” dedi.

Bernstein, 2020’nin sonunda Başkan Alberto Fernandez döneminde kürtajın yasallaştırılmasının, Francis’in sol eğilimli başkana, en son Peronist lidere karşı soğumasının ardından bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

Arjantin’de bazıları, “para tanrısı adına ruhları görmezden gelmeye devam eden ekonomik sistem” eleştirisi de dahil olmak üzere, birçok kişiyi geride bırakan servet birikimine karşı papanın mesajını Peronist hareketin bir onayı olarak okudu. Bir toplanma çığlığı olarak sosyal adalete sahip olan üç kez başkan Juan Domingo Perón tarafından kuruldu.

Macri yanlısı muhalefet koalisyonundan Miguel Angel Picito geçtiğimiz günlerde papanın sosyal görüşlerinin “Arjantin için saçma” olduğunu söyleyerek, papanın “neoliberalizme karşı” olduğunu ve “liyakatı önemsiz kılan, özel mülkiyetin ikinci planda olduğunu söyleyen şemaları” desteklediğini iddia etti. Sağ.”

Bu yılki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde başarılı olan ve papayı komünizmi teşvik etmekle suçlayan aşırı sağcı milletvekili Javier Milli, geçtiğimiz günlerde Francis’i insanların yoksulların haysiyetini korumak için vergi ödemesi gerektiğini söylediği için eleştirdi.

Milley, Pope’a “her zaman kötülüğün yanında” olduğunu tweetledi.

Arjantin’de dini inançlar üzerine 2019’da yapılan bir ulusal anket, Papa’yı adaletsizliği kınayan bir dünya lideri olarak tanımlayanların yalnızca %27’sinin Francis’e karşı hevessiz olduğunu gösterdi. Kamu tarafından finanse edilen CONICET enstitüsü tarafından yapılan bir ankete göre, yaklaşık% 40’ı papaya kayıtsız kaldığını ve% 27’si siyasete fazla karıştığını söyledi.

Bergoglio 2013’te yeni papa olarak ilan edildiğinde, Buenos Aires sürücüleri kutlama için kornalarını çaldılar ve insanlar bir kutlama Ayini için şehrin katedralini doldurdular.

Kamuoyu Araştırmaları Merkezi direktörü Roberto Backmann, Francis’in profilinin papa olarak görev yaptığı ilk yıllardaki olumlu notunun %85’ten iki yıl önce %72’ye düştüğünü söyledi.

READ  Malezya ordusu, Kuala Lumpur'da tank ve zırhlı araçların çökmesi nedeniyle özür diledi

Arjantin papasının ülke üzerinde olumlu bir etkisi olacağına inanan dindar bir Katolik olan Maria de los Angeles López, “Hayal kırıklığına uğradım” dedi. Her zamankinden daha fazla yoksulluk, suç ve daha kötü bölünme var. Toplum olarak barışmamıza yardımcı olur diye düşündüm ama tam tersine derinliğini kaybetti.”

Francis’e yakın olanlar, başka öncelikleri olduğu için Arjantin’e gelmediğini söylediler. Yeğeni Jose Bergoglio, “Papa’nın misyonunun Arjantin kibirinin ötesine geçtiğini anlamalıyız” dedi.

Francis’in bir arkadaşı olan gazeteci Alicia Barrios, Papa’nın özellikle Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden endişe duyduğunu söyledi. Barrios, “Arjantin için fazla zamanı olmadığını tahmin edebilirsiniz,” dedi. Daha çok ihtiyacı olan ülkeler var” dedi.

“El Pastor” da Papa, Arjantin’e “gitmek istemiyorum demek haksızlık olur” diyor.

Ayrıca Francis’in memleketinde bir gözü olduğu ima ediliyor. Francis, bu yıl Alberto Fernandez’in iktidardayken Associated Press’e verdiği bir röportajda, Arjantin’in yaklaşık %100’lük yıllık enflasyon oranı ve yaklaşık %40’lık yoksulluk oranından “kötü yönetim ve kötü politikalar”ı sorumlu tuttu.

Francis, Peder Jose “Pepe” de Paula da dahil olmak üzere gecekondu mahallelerindeki rahiplerle de temas halinde. Di Paula, Francis’in “uzakta olmadığını” söyleyerek, “beğenildiği” gecekondu mahallelerinde “çok iyi bir imaja” sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Di Paula, Cumartesi günü Papa Francis’in on yılını anmak için bir etkinlik planlayan çok sayıda dini lider arasında yer alıyor.

Di Paula, Arjantinlilerin geçen yıl Katar’daki futbol turnuvasını kazandıktan sonra nasıl sevinçle birleştiğini hatırlatarak, bu anının “Dünya Kupası gibi siyasi bayraklarla değil, Arjantin bayraklarıyla kutlanması gerektiğini” söyledi. “Kutlamaya çıktık, dini, siyasi partisi, inancı ne olursa olsun herkesi kucakladık. Şimdi aynı ruhta bir kutlama olması gerekiyor.”