Eylül 28, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

SVB analizi, 186’dan fazla ABD bankasının batmak için iyi bir konumda olduğunu ortaya koydu

SVB analizi, 186’dan fazla ABD bankasının batmak için iyi bir konumda olduğunu ortaya koydu

Diğer faktörlerin yanı sıra, kayıpların, sigortasız kaldıracın ve geniş bir kredi portföyünün mükemmel birleşimi, Silicon Valley Bank’ın (SVB) çöküşüne yol açtı. SVB pozisyonunun diğer oyuncularla karşılaştırılması, Amerika Birleşik Devletleri’nde faaliyet gösteren yaklaşık 190 bankanın ikinci tur risk altında olduğunu ortaya çıkardı.

SVB’nin çöküşü, geleneksel finans sisteminin kırılganlığının bir hatırlatıcısı olarak gelse de, daha yakın bir tarihte gerçekleşti. analiz Ekonomistler tarafından bankaların çok sayıda sigortasız mevduat çekme riski altında olduğunu gösterdi. okuyor:

“Sigortasız mevduat sahiplerinin yarısı geri çekilmeye karar verse bile, yaklaşık 190 banka sigortalı mevduat sahiplerine karşı potansiyel bir savunmasızlık riski altındadır ve sigortalı mevduatlardaki 300 milyar dolar potansiyel olarak risk altındadır.”

Merkez bankaları tarafından belirlenen para politikaları, devlet tahvilleri ve ipotekler gibi uzun vadeli varlıklara zarar vererek bankaların zarar görmesine neden olabilir. Rapor, bir bankanın varlıklarının piyasa değeri – sigortasız mevduat sahiplerine ödeme yapıldıktan sonra – tüm sigortalı mevduatları ödemek için yetersiz olması durumunda iflas etmiş sayıldığını gösteriyor.

Tüm sigortasız mudilerin koşması durumunda en büyük iflas kurumu. Kaynak: paper.ssrn.com

Yukarıdaki grafikteki veriler, 2022’nin ilk çeyreği itibarıyla banka çağrı raporlarına dayalı varlıkları temsil etmektedir. Sağ üst köşedeki bankalar, SVB (218 milyar dolarlık varlıkla) ile birlikte en riskli varlık kayıplarına ve en büyük yüzdeye sahiptir. Piyasadaki varlıkları işaretlemek için sigortasız.

ABD bankacılık sisteminin varlıklarının piyasa değerinde 2 trilyon dolarlık düşüşe yol açan son faiz oranları artışı ve bazı ABD bankalarındaki sigortasız mevduatların büyük bir payı, bankaların istikrarını tehdit ediyor.

Çalışma, “banka varlık değerlerindeki son düşüşlerin, ABD bankacılık sisteminin sigortasız mevduat sahiplerine karşı savunmasızlığını büyük ölçüde artırdığı” sonucuna vardı.

İlgili: SON DAKİKA: SVB Financial Group, Bölüm 11’de iflas başvurusunda bulundu

Federal hükümet, SVB ve Signature Bank’taki mevduat sahiplerini korumak için devreye girerken, Başkan Joe Biden vatandaşların vergi ödemesi üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığını iddia etti.

READ  Havayolları, yüksek bilet fiyatlarına rağmen pilotların tekrar akın ettiğini söylüyor

Ancak bir kullanıcı ona işaret ediyor Biden’a Twitter’da “Yaptığınız veya dokunduğunuz her şey vergi mükellefine mal oluyor!”