Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Wall Street, bankacılık krizinden bulaşma korkusuyla geri çekiliyor

Wall Street, bankacılık krizinden bulaşma korkusuyla geri çekiliyor
  • First Republic Bank, temettülerin askıya alınması nedeniyle sendeliyor
  • SVB Financial iflas koruması istiyor
  • FedEx, Tam Yıl Kazanç Beklentileri Arttıkça Yükseliyor
  • Endeksler düştü: Dow %1,31, S&P %1,17, Nasdaq %0,80

NEW YORK (Reuters) – Wall Street, bankacılık sektöründe ortaya çıkan bir krizin damgasını vurduğu çalkantılı bir haftayı geride bırakarak ve potansiyel bir durgunluğun fırtına bulutlarını toplayarak Cuma günü düştü.

S&P 500’ün ana sektörleri arasında en çok finansal hisse senetlerinin (.SPNY) düşmesiyle, üç endeks öğleden sonraki işlemlerde keskin bir şekilde düştü.

Hafta boyunca, S&P 500 geçen Cuma günkü kapanışından daha yüksek bitirme yolunda ilerlerken, Nasdaq ve Dow düşüş yolunu belirledi.

SVB Financial Group (SIVB.O), geçen hafta SVB ve Signature Bank’ın (SBNY.O) iflas etmesiyle başlayan ve bir bulaşma korkusunu ateşleyen devam eden bir dramadaki en son gelişme olan Bölüm 11 iflas koruması arayacağını duyurdu. ülke genelinde. dünya çapında. banka sistemi.

Atlanta’daki NovaPoint’in baş yatırım yetkilisi Joseph Sroka, “Pazartesi gününden bu yana bir ay geçmiş gibi geliyor,” dedi ve ekledi: “Bir finans kuruluşunun sistemik olduğu konusunda başı belaya girdiğinde, geçmiş deneyimlere dayalı olarak her zaman bir endişe olacaktır.”

Bu sektörde sistemsel bir sorun olduğunu düşünmüyorum” dedi. “Bankalar, mevduat çekmek ve sürdürmek için sunmaları gereken faize ayak uyduramadı.”

Geçtiğimiz iki hafta içinde, S&P Bankacılık Endeksi (.SPXBK) ve KBW Bölgesel Bankacılık Endeksi (.KRX), COVID-19 salgınının ekonomiyi zor duruma soktuğu Mart 2020’den bu yana iki hafta içindeki en büyük düşüşleri olan yaklaşık %21 düştü. kaydedilen en keskin ve en şaşırtıcı durgunluk.

Büyük finans kuruluşlarından eşi benzeri görülmemiş 30 milyar dolarlık kurtarma paketi haberinin ertesi günü, First Republic Bank (FRC.N), bankanın temettü ödemesini askıya aldığını açıklamasının ardından %26,0 düştü.

READ  Disney, Apple ve Amazon, NFL Pazar Bileti tekliflerini değerlendirirken bekleyin

First Republic emsallerinden PacWest Bancorp (PACW.O) %14,8, Western Alliance (WAL.N) %13,0 düştü.

Yatırımcılar şimdi gözlerini Fed’in gelecek haftaki iki günlük para politikası toplantısına çeviriyor.

Son dönemde bankacılık sektöründeki gelişmeler ve ekonominin zayıf olduğuna işaret eden veriler ışığında, yatırımcılar Fed’in faiz artışının boyutu ve süresine ilişkin beklentilerini revize ettiler.

CME’nin FedWatch aracına göre, son bakışta, finansal piyasalar merkez bankasının ana hedef oranını 25 baz puan artırması için %70,1 ve cari oranı sabit bırakması için %29,9 şansı belirledi.

Dow Jones Sanayi Ortalaması 423,76 puan veya %1,31 düşüşle 31.822,79 puana, Standard & Poor’s 500 46,21 puan veya %1,17 kayıpla 3.914,07 puana ve Nasdaq Bileşik Endeksi 93,16 puan veya %0,8 düşüşle 11.624,12’ye ulaştı.

Teknoloji hisseleri (.SPLRCT) yeşille flört ederken, S&P 500’ün 11 ana sektörünün tamamı en son negatif bölgedeydi.

Artan yönde, FedEx Corp (FDX.N), mevcut mali yıl için tahminini yükselttikten sonra %8,1 arttı.

Düşük ihraçların sayısı, NYSE’de 4,55’e 1 oranında yüksek ihraçlardan fazlaydı; Nasdaq’ta oran, düşen hisse senetleri lehine 3,14’e 1 oldu.

S&P 500, 52 haftada 5 yeni zirve ve 19 yeni dip kaydetti; Nasdaq Composite 24 yeni yüksek ve 242 yeni düşük kaydetti.

New York’ta Stephen Culp tarafından ek raporlama; Bengaluru’da Shubham Batra ve Amruta Khandekar tarafından ek raporlama; Matthew Lewis tarafından düzenleme

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.