Mart 21, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

SVB’nin yeni CEO’su müşterileri ‘mevduat tabanımızı yeniden inşa etmemize yardım etmeye’ davet ediyor

  • Düzenleyicilerin SVB’yi yönetmesi için atadığı Tim Mayopoulos, Salı günü müşterilere bankanın “işe açık” olduğunu belirten bir e-posta gönderdi.
  • Mayopoulos, mevduatlarını başka bir yere taşıyan müşterilerini “lütfen güvenli mevduat çeşitlendirme stratejisinin bir parçası olarak bazılarını iade etmeyi düşünün” çağrısında bulundu.
  • SVB’ye, 40 yaşındaki bankacıya yapılan bir saldırının ardından Cuma günü düzenleyiciler tarafından el konuldu.

13 Mart 2023’te bankalar çöktüğünde federal hükümetin müdahale etmesinden sonra California, Santa Clara’daki Silikon Vadisi banka genel merkezinin görünümü.

Nicholas Leibniz | Anadolu Ajansı | Getty Resimleri

SVB’nin yeni lideri ajanlara şunları söyledi: Salı günkü mesaj kaybedilen bankanın “işe açık” olduğunu ve müşteri mevduatlarını alıp tutmaya ve risk sermayesi şirketlerini ve diğer teknoloji müşterilerini eve davet etmeye istekli olduğunu.

Federal Deposit Insurance Corporation tarafından CEO olarak atanan Tim Myopoulos, “Siz, portföy şirketleriniz veya şirketiniz geçen hafta içinde para transfer ettiyseniz, lütfen kasa çeşitlendirme stratejinizin bir parçası olarak birazını iade etmeyi düşünün” diye yazdı. Banka, şimdi Silikon Vadisi Köprü Bankası olarak adlandırılıyor.

SVB web sitesinde de müşterilere gönderilen bir e-postada Mayopoulos, bankanın müşteri tabanına “mevduat sahiplerinin fonlarına tam erişime sahip olduğunu” söyledi ve hem yeni girişlerin hem de mevcut mevduatların FDIC tarafından tamamen korunduğunu sözlerine ekledi.

Myopoulos, “Bu kurumun geleceğini desteklemek için yapabileceğiniz bir numaralı şey, hem Silicon Valley Bridge Bank’ta mevduat bırakarak hem de son birkaç gün içinde kalan mevduatları dönüştürerek mevduat tabanımızı yeniden inşa etmemize yardımcı olmaktır.”

Çeyrek ortası raporunun SVB’nin 21 milyar $ değerinde menkul kıymeti zararına sattığını göstermesinin ardından, yeni kurulan şirketler ve yatırım fonları SVB’den kaçarken, geçen hafta 40 milyar dolardan fazla mevduat SVB’den çıktı. SVB’nin başarısızlığı, Washington Mutual’ın 2008’deki çöküşünden sonra bir ABD bankasının şimdiye kadarki en büyük ikinci başarısızlığıydı.Federal düzenleyiciler hafta sonu devreye girerek, bulaşma diğer bankalara yayılma tehdidi altındayken mevduat sahiplerinin zarar görmemesini sağladı.

READ  Rivian Corporation (RIVN) 2021'in dördüncü çeyreğine ilişkin kazançları

Gönderide Mayopoulos, federal düzenleyicilerin desteğin “tüm mevduat sahiplerini tamamen koruyacak şekilde” yapılandırılacağına ilişkin yorumlarına paralel olarak FDIC koruması için bir eşik belirtmedi. FDIC, yalnızca her müşteri için 250.000 $ değerinde mevduatı sigortalamakla görevlidir.

İzler: Bölgesel banka hisseleri toparlandı