Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Daha fazla reklamverenin çekilmesi durumunda X, 75 milyon dolara kadar gelir kaybedebilir

Daha fazla reklamverenin çekilmesi durumunda X, 75 milyon dolara kadar gelir kaybedebilir

Şirket .

The New York Times’ın bu hafta gördüğü dahili belgeler, şirketin önceden bilinenden daha zor bir durumda olduğunu ve Bay Musk ve platform hakkındaki endişelerin, reklam kampanyalarını duraklatan IBM, Apple ve Disney gibi şirketlerin ötesine de yayıldığını gösteriyor. . Geçen hafta X’te. Belgelerde Airbnb, Amazon, Coca-Cola ve Microsoft gibi firmalara ait 200’den fazla reklam birimi listeleniyor ve bunların çoğu sosyal ağdaki reklamlarını duraklatmış veya duraklatmayı düşünüyor.

Belgeler X’in satış ekibinden geliyor ve bu ayki tüm reklam kesintilerinin etkisini izlemeyi amaçlıyor; buna halihazırda duraklatmış olan şirketler ve bunu yapma riskiyle karşı karşıya olabilecek diğer şirketler tarafından yapılanlar da dahil. Reklamverenlerin geri dönmemesi durumunda X çalışanlarının şirketin yıl sonuna kadar kaybedeceğinden korktuğu reklam geliri miktarını listeliyor.

Cuma günü yaptığı açıklamada X, 11 milyon dolarlık gelirin risk altında olduğunu ve bazı reklamverenlerin platforma dönmesi ve diğerlerinin daha fazla harcama yapmasıyla kesin rakamın değişeceğini söyledi. Şirket, The Times’ın gördüğü rakamların ya eski olduğunu ya da genel riski değerlendirmek için yapılan dahili bir uygulamayı temsil ettiğini söyledi.

Reklamların dondurulması, markaların Kara Cuma ve Siber Pazartesi gibi etkinlikler için tatil promosyonları başlatmasıyla geleneksel olarak sosyal medya şirketinin en güçlü çeyreği olan yılın son üç ayında meydana geliyor. 2021’in son üç ayında – Bay Musk devralmadan önce şirketin dördüncü çeyrek kazançlarını açıkladığı son yıl – şirket 1,57 milyar dolar gelir bildirdi ve bunun yaklaşık yüzde 90’ı reklamlardan geldi.

Bay Musk, Twitter’ı geçen yıl 44 milyar dolara satın aldığından bu yana, bazı markalar Bay Musk’un davranışları ve içerik denetleme kararlarından endişe ederek platformda reklam verme konusunda isteksiz davrandılar ve bu da tahrik edici ve nefret dolu içeriklerin artmasına yol açtı. Platformdaki ABD reklamlarının bu yıl yaklaşık yüzde 60 oranında azalması, şirketin CEO’su Linda Yaccarino liderliğindeki bir çabayla reklamverenleri yeniden çekmeyi denemesine yol açtı. X ayrıca gelir açığını kapatmak için tatillerde de reklam kampanyaları yürütüyor.

READ  TikTok'un son viral ürünü Pink Sauce'un içinde ne olduğunu kimse bilmiyor

Ancak belgeler bunun planlanmadığını ortaya koyuyor. 100’den fazla markanın “reklamlarını tamamen duraklattığı” görülürken, onlarca markanın “risk altında” olduğu belirtiliyor. Bay Musk’un bir X gönderisinde Yahudilerin beyaz nüfusun yerini almak için azınlık göçünü desteklediği yönündeki komplo teorisinin “gerçek gerçek” olduğunu yazdığı 15 Kasım’da veya sonrasında pek çok kişi durakladı.

Reklam ajansı Outcast’in dijital pazarlama ve sosyal medyadan sorumlu başkan yardımcısı Leisha Anderson, Bay Musk’un görevi devralmasının ardından müşterilerinin X’e harcama yapmayı istikrarlı bir şekilde bıraktıklarını ve LinkedIn ve TikTok gibi platformlarda alternatifler bulduklarını söyledi.

“Günümüzün dinamik pazarında, markaların hassas hedef kitle hedeflemesi için kullanabilecekleri çok sayıda platform seçeneği var” dedi. “Bu nedenle, moderatörlerin ve sosyal platform sahiplerinin, ister kişisel inançları ister siyasi duruşları olsun, her konuda kasıtlı takdir yetkisini kullanmaları önemlidir, çünkü bu seçimler kaçınılmaz olarak kamuoyunun incelemesine tabi olacaktır.”

Belgelere göre X’te reklamlarını durduran kuruluşlar siyasi kampanyalardan fast food zincirlerine ve teknoloji devlerine kadar uzanıyor. Örneğin Airbnb, 1 milyon dolardan fazla reklamı askıya alırken, Uber, ABD ve uluslararası pazarlarda 800.000 doların üzerinde reklamı kesti ve kampanyaları durdurdu. İki teknoloji şirketi yorum yapmaktan kaçındı.

Jack in the Box, Coca-Cola ve Netflix gibi diğer büyük markalar da bazı kampanyalarını duraklattı. X’in tahminlerine göre Netflix’in durdurulan reklamlarının değeri yaklaşık 3 milyon dolardı. Jack in the Box, Coca-Cola ve Netflix yorum taleplerine yanıt vermedi.

Amazon’un kitap ve müzik birimleri ile Google’ın bir yan kuruluşunun yaptığı gibi, birçok Microsoft yan kuruluşu da reklamları durdurdu; bu da belgelere göre X’in dördüncü çeyrek gelirinde 4 milyon dolardan fazla potansiyel kayba yol açtı. Arama devi ve diğer bazı markalar da dahil olmak üzere harcamaları duraklattı NBCEvrenselgeniş bir kitleye ulaşmasını sağlamak için X ödemesi yapmadan platformda içerik yayınlamaya devam edin.

READ  Moody's ABD'nin kredi notu görünümünü "negatif"e düşürdü ve Biden yönetimi Cumhuriyetçileri suçladı

Google ve Microsoft yorum yapmayı reddetti. Amazon yorum taleplerine yanıt vermedi.

Geçtiğimiz Pazar günü NBC’nin “Basınla Tanışın” programında Cumhuriyetçi başkan adayı Chris Christie, Bay Musk’un yorumunu yakın zamanda ortaya çıkan “iğrenç bir tür nefretin” parçası olarak tanımladı.

“İster Elon Musk olsun, ister üniversitelerimizdeki profesörler olsun, ister onları yanıltan öğrenciler olsun, ister şehirlerimizin sokaklarında Yahudi karşıtı konuşan bireyler olsun” dedi.

Belgelere göre, Bay Christie’nin ortaya çıkmasından iki gün önce, onu destekleyen Tell It Like It Is adlı süper PAC, X’in reklamını geri çekti. Siyasi bağış toplama grubunun bir temsilcisi, yorum talebine yanıt vermedi.

Bu hafta X’teki personelle yapılan bir iç toplantıda Bayan Yaccarino meydan okuyan ruh halini kesti. Bay Musk’un Yahudi aleyhtarı gönderiyi desteklediğinden hiç bahsetmedi ve şirketin sorunlarını, sol görüşlü medya izleme grubu Media Matters’ın, IBM ve Apple gibi şirketlerin X’teki reklamlarının gönderilerin yanında göründüğünü gösteren bir raporuna bağladı. beyazlığı teşvik ediyor. Milliyetçi ve Nazi içeriği.

Pazartesi günü, Bay Musk’ın Media Matters’ı “kötü bir organizasyon” olarak adlandırmasının ardından X, gruba karşı bir dava açtı ve Bay Musk’un açıklamasının ardından yayınlanan raporun “Reklamverenlerdeki kullanıcı deneyimini yöneten algoritmaları manipüle ettiğini” savundu.

The Times’ın gördüğü Çarşamba günü X çalışanlarına gönderdiği bir e-postada, “Dış eleştiriye veya baskıya boyun eğmek X’in işleyiş şekli hiç de değil” diye yazdı. “X çalışanları ifade özgürlüğünün savunucularıdır. Bu temel hakka ve gelişen bir demokrasi için kritik önem taşıyan denetim ve dengeye inananlarla dayanışma içindeyiz.

Bu haftanın başlarında Bay Musk, Ulusal Futbol Ligi de dahil olmak üzere X’te reklam vermeye devam eden şirketleri kutlamak için biraz zaman harcadı. Kullanmak Kalp emojisimilyarder sahibi

READ  Bu 1969 Dodge Hemi Daytona, 1.43 milyon dolara satıldı

Bay Musk da erkek Şirket, “Gazze’deki savaşla ilgili tüm reklam ve abonelik gelirlerini İsrail’deki hastanelere ve Gazze’deki Kızılhaç/Kızılay’a” bağışlayacak. Fon, hayırsever gruplar, haber kuruluşları ve çatışmayla ilgili içeriğin reklamını yapan diğer gruplar tarafından satın alınan reklam gelirlerini içerecek.

Patronunun ardından Bayan Yaccarino, Bay Musk’un orijinal gönderisine bir istekle ekleme yaptı.

“İçeri girin ve yardım edin” dedi. kitabın X’te.

Tiffany Hsu Raporlara katkıda bulunuldu.