Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Tahran’da dans ederken görüntülenen İranlı çifte 10 yıl hapis cezası | İran

Tahran’da dans ederken görüntülenen İranlı çifte 10 yıl hapis cezası |  İran

Aktivistler, İran mahkemesinin, rejime başkaldırmanın sembolü olarak görülen bir videoda Tahran’daki önemli bir dönüm noktasının önünde dans eden genç bir çifte 10 yıldan fazla hapis cezası verdiğini söyledi.

Her ikisi de 20’li yaşların başında olan İstiyazah Haqiqi ve nişanlısı Amir Mohammad Ahmadi, Azadi Kulesi’nin önünde romantik bir şekilde dans ettiklerini gösteren bir videonun viral olması üzerine Kasım ayı başlarında tutuklandı.

Haqiqi, İran’ın katı kurallarına aykırı olarak başörtüsü takmıyordu. Bırakın erkekleri, kadınların toplum içinde dans etmesine bile izin verilmiyor.

ABD merkezli İnsan Hakları Aktivistleri Haber Ajansı (HRANA), Tahran’daki bir devrim mahkemesinin sanıkları 10 yıl 6 ay hapis ve internet kullanma ve İran’dan ayrılma yasağına mahkum ettiğini söyledi.

Tahran’da zaten Instagram’da popüler blog yazarları olarak takipçisi olan çiftin “yolsuzluğu ve kamu fuhuşunu teşvik etmek” ve “ulusal güvenliği baltalamak amacıyla toplanmaktan” mahkum edildiğini de sözlerine ekledi.

İnsan Hakları Ajansı’nın aktardığına göre ailelerine yakın kaynaklar, yargılama sürecinde kendilerine avukat verilmediğini ve kefaletle serbest bırakılmalarını sağlama girişimlerinin reddedildiğini aktardı.

Haqiqi’nin şu anda Tahran dışındaki Karaçak kadın hapishanesinde olduğunu ve aktivistlerin düzenli olarak koşullarını kınadığını söyledi.

İranlı yetkililer, Eylül ayında Mohsa Amini’nin ölümünden bu yana her türlü muhalefeti sert bir şekilde bastırdı. Örtünme kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla tutuklanan Amini’nin ölümü, rejim karşıtı harekete dönüşen protestoları ateşledi.

BM’ye göre önde gelen isimler, gazeteciler ve avukatlardan sokaklara dökülen sıradan insanlara kadar en az 14.000 kişi tutuklandı.

Çiftin videosu, protesto hareketinin talep ettiği özgürlüklerin bir sembolü olarak selamlandı ve bir noktada Ahmadi, uzun saçları arkasından akarken partnerini havaya kaldırdı.

İran başkentinin ana sembollerinden biri olan fütüristik Azadi (Özgürlük) Kulesi çok hassas bir yer. 1970’lerin başında son Şah Muhammed Rıza Pehlevi’nin yönetimi altında, Shahyad Kulesi (Şah’ın Anısına) olarak bilindiğinde açıldı.

READ  Güney Kore, gençlik devriminden sonra haftalık 69 saatlik çalışma planını terk etti

1979’da İslam Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla Şah’ın devrilmesinden sonra adı değiştirildi. Bugün İran’da tanınmayan Bahai inancının bir takipçisi olan mimarı, şimdi sürgünde yaşıyor.