Nisan 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Fransa, Macron’un emeklilik reformunu protesto etmek için yeni bir grev dalgasıyla sarsıldı.

  • Reform, emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkaracak
  • Okullar, ulaşım ağları ve rafineri teslimatları etkilendi
  • Macron: Reform, emeklilik sisteminin devamlılığının sağlanması için hayati önem taşıyor

PARİS (Reuters) – Grevciler, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un insanları emekli olmadan önce daha uzun süre çalıştırma planına karşı ülke çapında düzenlenen protestoların ikinci gününde, Salı günü Fransız rafineri sevkiyatlarını, toplu taşımayı ve okulları kesintiye uğrattı.

Büyük kalabalıklar, emeklilik yaşını iki yıl artırarak 64’e çıkaran reformu kınamak için Fransa’nın dört bir yanındaki şehirlerde yürüdü ve Macron’un parlamentodaki çalışma çoğunluğunu kaybettiği için değişimi zorlama becerisinin bir testi oldu.

Demiryolu ağlarında, üç TGV hızlı treninden yalnızca biri ve daha az yerel ve bölgesel tren çalışıyordu. Paris metrosundaki seferler kaosa sürüklendi.

“Reforma hayır” veya “Teslim olmayacağız” yazılı pankartların arkasında gösteri yapan pek çok kişi, hükümet geri adım atana kadar gerektiği kadar sokaklara çıkacaklarını söyledi.

“64 yaşına gelene kadar araba kullanmayacağız!” otobüs şoförü Isabelle Texier, Atlantik kıyısındaki Saint-Nazaire’de düzenlenen bir protestoda söyledi.

En son güncellemeler

2 hikaye daha görüntüle

“Bir başkan için kolay. Sandalyede oturuyor… 70 yaşına kadar çalışabilir” dedi. “Çatı katlarından 64’e kadar çalışmasını isteyemeyiz, bu mümkün değil.”

Sendikalar, ülke çapındaki ilk grev gününde bir milyondan fazla insanın sokaklara döküldüğü 19 Ocak’tan sonra, ülke çapındaki protestolardan elde edilen ön verilerin katılımın daha yüksek olduğunu gösterdiğini söyledi.

Fransa’nın en büyük federasyonu CFDT’nin başkanı Laurent Berger, Paris mitingi öncesinde yaptığı açıklamada, “19’unda olduğundan daha iyi… Bu, hükümete 64’leri istemediğimizi söyleyen gerçek bir mesaj.”

Kamuoyu yoklamaları, Fransızların büyük çoğunluğunun reforma karşı olduğunu, ancak Macron’un pozisyonunda kalmaya niyetli olduğunu gösteriyor. Pazartesi günü, reformun emeklilik sisteminin sürekliliğini sağlamak için “hayati” olduğunu söyledi.

READ  Biden ve Suudi Arabistan'dan son haberler: Canlı güncellemeler

Bazıları, Macron’un iktidar koalisyonu ile emeklilik reformuna soldan daha açık olan muhafazakar muhalifler arasındaki pazarlıkların ortasında istifa etti.

Lüks sektöründe çalışan 34 yaşındaki Mathieu Jacot, “Greve gitmenin bir anlamı yok. Bu yasa nasılsa kabul edilecek” dedi.

Daha az vuruş yürütme

Günün ilerleyen saatlerinde daha fazla endüstriyel önlem açıklayacak olan sendikalar için zorluk, yüksek enflasyonun maaş bordrosunu aşındırdığı bir zamanda grevleri sürdürmek olacak.

Protesto sayıları artıyor gibi görünse de, bazı ön veriler 19 Ocak’tan itibaren Salı günleri yapılan greve katılımda düşüş olduğunu gösterdi.

Bir sendika kaynağı, tren trafiğindeki aksama genel olarak benzer olsa bile, SNCF’nin demiryolu operatörü çalışanlarının yaklaşık %36,5’inin -19 Ocak’a göre yaklaşık %10 düşüşle- öğle vakti grevde olduğunu söyledi.

EDF Kamu Hizmetleri Grubu (EDF.PA) İşçilerin %44,5’ten %40,3’ünün grevde olduğunu söyledi.

Sendikalar ve şirketler bazen bu grevin bir öncekinden daha mı az yoksa daha mı başarılı olduğu konusunda fikir ayrılığına düştüler. Toplam Enerjiler için (TTEF.PA)Rafinerilerinde daha az işçi araçları kullanmayı bırakmıştı, ancak CGT daha fazla olduğunu söyledi.

‘acımasız’

Ve yerel düzeyde, bazıları hükümet tarafından izin verilmeyen “Robin Hood” operasyonları ilan etti. Lot-et-Garonne’nin güneybatı bölgesinde, yerel CGT sendika şubesi birkaç hız kamerasının elektriğini kesti ve akıllı enerji sayaçlarını devre dışı bıraktı.

CFDT’nin memurlar şubesi genel sekreteri Mylene Jacot, “Bu kadar büyük bir muhalefet olduğunda, hükümetin dinlememesi tehlikeli olur” dedi.

Çalışma Bakanlığı’nın tahminlerine göre, emeklilik reformu yıllık ek 17,7 milyar avro (19,18 milyar $) emeklilik katkısı getirecek. Sendikalar, süper zenginlerden vergi almak veya işverenlerden veya hali vakti yerinde emeklilerden daha fazla katkıda bulunmalarını istemek gibi geliri artırmanın başka yolları olduğunu söylüyor.

READ  AB, Rus petrol ithalatının yasaklanmasını önerdi, Sberbank'ı Swift'ten çıkardı

UNSA Devlet Memurları Sendikası Genel Sekreteri Luke Farr, “Bu reform adaletsiz ve acımasız” dedi.

EDF verileri, nükleer reaktörler ve termik santrallerdeki işçilerin greve katılmasıyla Fransız enerji kaynaklarının yaklaşık %5 veya 3,3 gigawatt düştüğünü gösterdi.

TotalEnergies, Fransız tesislerinden petrol ürünleri sevkiyatının durduğunu, ancak müşteri ihtiyaçlarının karşılandığını söyledi.

Hükümet yasa tasarısını hazırlarken bazı tavizler verdi. Macron başlangıçta emeklilik yaşını 65 olarak belirlemek isterken, hükümet ayrıca ayda en az 1.200 avro emekli maaşı sözü verdi.

Sybil de la Hamid, Forest Crelin, Benjamin Mallet, Stephane Mahy, Benoit van Overstraeten, Lee Thomas, Michel Rose, Bertrand Bussy’nin ek raporları; Ingrid Melander ve Richard Love tarafından yazılan; Janet Lawrence ve Mark Heinrichs tarafından kurgu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.