Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Tahvil getirileri düşerken ve yatırımcılar Fed toplantı tutanaklarını sindirirken Wall Street yükselişte

Tahvil getirileri düşerken ve yatırımcılar Fed toplantı tutanaklarını sindirirken Wall Street yükselişte

Yatırımcılar ABD’nin New York şehrinde New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NYSE) çalışıyor, 11 Eylül 2023. REUTERS/Brendan McDiarmid/Dosya Fotoğrafı Lisans haklarının alınması

  • Fed toplantı tutanakları politika yapıcıların temkinli olduğunu gösteriyor
  • Birkenstock ilk halka arz fiyatının %12,6 altında kapandı
  • Üretici fiyatları Eylül ayında yüksek enerji maliyetleri nedeniyle yükseldi
  • ABD faiz oranlarının daha da artması gerekebilir – Fed’den Bowman
  • Endeksler yükseldi: Dow Jones %0,19, Standard & Poor’s %0,43, Nasdaq %0,71.

11 Ekim (Reuters) – Wall Street’in ana endeksleri Çarşamba günü dalgalı bir seansın ardından yükselişle kapandı; ABD Merkez Bankası’nın son toplantısına ait tutanaklar politika yapıcıların temkinli olduğunu göstererek yatırımcıların faiz oranlarının sabit kalacağı yönündeki umutlarını artırdı.

19-20 Eylül Çarşamba günü yayınlanan tutanaklara göre Fed yetkilileri, ekonomi, petrol fiyatları ve finansal piyasalarla ilgili belirsizliklerin “ne kadar ilave politika sıkılaştırmasının uygun olabileceğinin belirlenmesinde temkinli ilerleme durumunu” desteklediğini belirtti. röportaj.

Çarşamba günü ticaret dalgalı bir seyir izledi; tüm endeksler seansa kazançlarla başladı, ardından toplantı tutanakları öncesinde düştüler ve daha sonra kaybettikleri zemini tekrar toparlayarak yükselişe geçtiler.

Faiz oranlarındaki son hareketler ve son birkaç gün içinde Fed yetkililerinin güvercin yorumlarıyla birleştiğinde Edward Jones’un baş yatırım stratejisti Angelo Corkavas, tutanakların yatırımcılar için cesaret verici göründüğünü söyledi.

Korkvas, “Bugünkü açıklama, para politikasının aşırı sıkılaştırılmasının risklerini vurguluyor ve faiz oranları açısından son üç haftada neler olduğunu bilmek, yatırımcılara başka bir faiz artırımı göremeyeceğimiz konusunda biraz rahatlık sağlıyor” dedi.

Ancak Fed’in bir sonraki kararlarının, “Fed’den gelen verilere olan güven ortadan kalkmadığı” için Perşembe günü piyasa açılmadan önce açıklanması planlanan Eylül ayı TÜFE verilerini dikkate alacağını belirtti.

Çarşamba günü erken saatlerde yayınlanan veriler, enerji ürünleri maliyetlerinin artması nedeniyle ABD’de üretici fiyatlarının Eylül ayında beklenenden fazla arttığını ancak fabrika kapısındaki temel enflasyon baskılarının azalmaya devam ettiğini gösterdi.

READ  Yaptırımlara rağmen, Rus ekonomisi hala ayakta - şimdilik

Dow Jones Endüstriyel Ortalaması 65,57 puan veya %0,19 artışla 33.804,87 puana, S&P 500 18,71 puan veya %0,43 artışla 4.376,95 puana ve Nasdaq Composite 96,83 puan veya %0,43 artışla puana ulaştı. %0,71’den 13659,68’e.

Enerji Endeksi (.SPNY) %1,4 düşüşle S&P’deki 11 büyük sanayi sektörü arasında en zayıf olanı oldu. Endeks, petrol ve gaz üretim şirketinin rakibi Pioneer Natural Resources’ı (PXD.N) 59,5 milyar dolarlık bir hisse senedi anlaşmasıyla satın almayı kabul etmesinin ardından Exxon Mobil hisselerindeki %3,6’lık düşüşten etkilendi. Pioneer hisseleri %1,4 yükselişle kapandı.

En çok kazananlar, faiz oranına duyarlı sektörler oldu; yani %2 artış kaydeden gayrimenkul (.SPLRCR) ve Hazine getirileri düşerken %1.6 artan kamu hizmetleri (.SPLRCU).

ABD Hazine tahvillerinin gösterge 10 yıllık tahvil getirileri, Hamas’ın İsrail’e yönelik ölümcül hafta sonu saldırısının ardından Orta Doğu’daki savaşın şiddetinin devam etmesiyle birlikte güvenli liman akışlarında fiyatların artmasıyla neredeyse iki haftanın en düşük seviyesine geriledi.

İsrail, Çarşamba günü acil birlik hükümeti kurduğu ve ordusunun üç Hamas aktivistini öldürdüğünü açıkladığı sırada, düzinelerce sivilin ölümüne yol açan misilleme niteliğindeki hava saldırılarıyla Gazze’yi bombalamaya devam etti.

Çarşamba günkü ruh hali, en son halka arz (IPO) idi. Birkenstock Holding (BIRK.N) hisseleri %12,6 düşüşle 40,20 dolardan kapandı. Alman ayakkabı şirketinin hisseleri New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başladığı ilk günde halka arz fiyatı olan 46 dolara hiç ulaşmadı.

İlaç şirketi Eli Lilly’nin hisseleri, Danimarkalı rakibi Novo Nordisk’in bir yan kuruluşu olan Ozimbic’in böbrek yetmezliği tedavisindeki başarısının erken duyurulmasının ardından yüzde 4,5 oranında değer kazanırken, diyaliz şirketleri DaVita ve Baxter International’ın hisseleri yükseldi. N) sırasıyla %16,7 ve %12,3 oranında azaldı.

NYSE’de ilerleyen ihraçların sayısı, 1,65’e 1 oranında azalan ihraçları geride bıraktı; Nasdaq’ta 1,19’a 1 oranı hisselerin kaybedilmesine yol açtı.

READ  ERCOT, Aşırı Sıcak Nedeniyle Gönüllü Koruma Bildirimi Yayınladı - NBC 5 Dallas-Fort Worth

S&P 500 52 haftanın 12 yeni en yüksek ve 10 yeni en düşük seviyesini kaydetti; Nasdaq Composite 44 yeni yüksek ve 206 yeni düşük kaydetti.

ABD borsalarında son 20 seansta ortalama 10,7 milyar hisseye kıyasla 10 milyar hisse işlem gördü.

(Bengaluru’da Shashwat Chauhan ve Ankika Biswas tarafından rapor ediliyor – Arapça Bülten için Muhammed tarafından hazırlanıyor) Düzenleyen: Arun Kuyur ve Shaunak Dasgupta

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar