Temmuz 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Sam Bankman-Fried davasının yıldız tanığı, iddia edilen bir suç girişimi hakkında içeriden bilgi veriyor

Sam Bankman-Fried davasının yıldız tanığı, iddia edilen bir suç girişimi hakkında içeriden bilgi veriyor


New York
CNN

Hükümetin Sam Bankman-Fried’e karşı açtığı davanın en önemli tanığı Carolyn Ellison, iki gün boyunca dokuz saatten fazla ifade verdikten sonra, kurulmasına yardım ettiği kripto para imparatorluğunun son günlerini anlatırken yıkıldı.

“Genel olarak hayatımın en kötü haftası” olmasına rağmen Bankman-Fried’a bunun aynı zamanda “bir yıl içinde yaşadığım en iyi ruh hali” olduğunu söylemesinin tuhaf olduğunu söyledi. Gözyaşları arasında jüri üyelerine, korktuğu anın nihayet geldiğini düşünerek “ezici bir rahatlama” hissettiğini söyledi. Artık yalan söylemesine gerek olmadığını ancak “ihanet ettiği” insanlar için hâlâ “tarif edilemeyecek kadar kötü” hissettiğini söyledi.

Korktuğu an, CEO’su olduğu kripto para hedge fonu Alameda Research’ün ve kendisine ve kendisine rehberlik ettiğini söylediği 31 yaşındaki Bankman-Fried tarafından yönetilen kardeş ticaret platformu FTX’in Kasım ayındaki hızlı mali çöküşüydü. Diğerleri ise iki şirket arasındaki ilişkinin gerçek doğası konusunda halkı ve yatırımcıları yanıltmayı amaçlıyor.

Günün erken saatlerinde Ellison, FTX müşterilerinin hesaplarından çekilen milyarlarca dolarlık fonları gizleyen “dürüst olmayan” bilançoları borç verenlere nasıl dağıttığını anlattı.

Ellison, FTX’in çöküşünden önce müşterilerine 12 milyar dolar borcu olduğunu ancak Bankman-Fried’ın Twitter’daki iddialarının aksine şirketin yalnızca 4 milyar dolarlık müşteri varlığına sahip olduğunu söyledi. Savcılara göre Alameda şirketi, Bankman Fried ve diğerlerine olan borçlarını kapatmak ve kredi vermek için kayıp 8 milyar dolara el koydu.

Bankman-Fried, yedi ayrı dolandırıcılık ve komplo suçlamasını reddetti. Yargıç Lewis Kaplan “Uzun bir gün oldu” demeden ve mahkemenin yarım saat erken ertelenmesini önermeden önce, savunması Çarşamba günü Ellison’ı kısaca sorgulamaya başladı. Savunma avukatları Perşembe günü Ellison’ı sorgulamaya devam edecek.

Alameda’da çalışırken Bankman-Fred ile iki yıldan fazla bir süre birlikte olan Ellison, savcılarla yapılan işbirliği anlaşması kapsamında yedi ayrı dolandırıcılık ve komplo suçlamasını kabul etti.

READ  Xinhua'nın bildirdiğine göre Tesla, Megapack pilleri yapmak için Şangay'da bir fabrika kuruyor

İki gün boyunca Ellison, Bankman Fried adlı bir kişinin yakın çevresine suç faaliyetlerine katılma emrini verdiği olayların bir versiyonunu sundu. Alameda’nın CEO’su olmasına rağmen Bankman-Fried onu denetledi ve FTX’e ifade verdi.

Bankman-Fried, suçlu bulunması ve en yüksek cezaya çarptırılması halinde 110 yıl hapisle karşı karşıya kalabilir.

İddia makamının iddiası bunu kanıtlayan delillere bağlı Bankman-Fried, FTX müşterilerinin milyarlarca dolarlık fonunu çaldı Alameda’nın kayıplarını karşılamak ve kendisini ve başkalarını zenginleştirmek. Savcılar, Bankman-Fried’ın doğrudan FTX müşterilerinin hesaplarından aktarılan fonlarla lüks gayrimenkullere harcadığını ve ABD’deki siyasi kampanyalara milyonlarca dolar bağış aktardığını söylüyor. Alameda’nın FTX’ten borç almasına olanak tanıyan gizli bir tesis yaratarak Bankman-Fried ve diğer yöneticiler yatırımcılara yalan söyledi ve paralarını istedikleri zaman çekebileceklerine güvenen müşterileri aldattı.

Ellison ve diğer tanıklar, yüksek riskli kripto para ticaretiyle uğraşan Alameda’nın, FTX ile, borsaya para yatıran habersiz müşterilere ait fonlardan kar elde etmesine olanak tanıyan gizli ve neredeyse sınırsız bir kredi limitine sahip olduğunu ifade etti.

Davacıların şimdiye kadarki kanıtları, 2019’da FTX’in kurulmasının esas olarak Bankman-Fried’ın Alameda’nın güvendiği üçüncü taraf kredilerinin ötesinde önemli bir sermaye kaynağı elde etme arzusundan kaynaklandığını gösteriyor.

Çarşamba günü Ellison ayrıca jüri üyelerine Google Dokümanlar’da tuttuğu bazı kişisel yapılacaklar listelerini gezdirdi; bunlar arasında Bankman-Fried ile ilgili konulara göz kulak olmak için düzenli olarak güncellediğini söylediği “Sam’i İlgilendiren Şeyler” başlıklı liste de vardı. Odaklanmak.

Jane Rosenberg/Reuters

ABD Başsavcı Yardımcısı Danielle Sasson, bu mahkeme salonu taslağında, 11 Ekim 2023’te New York City’deki Sam Bankman-Fried dolandırıcılık davasına itiraz eden savunma avukatı Mark Cohen olarak Carolyn Ellison’ı sorguluyor.

Bu başlık altındaki girişler arasında “düzenleyicilerin Binance’e baskı yapmasını sağlamak” da yer alıyordu; Bankman Fried’in, FTX’in en büyük rakibinden müşteri çekerek “FTX’in pazar payını iyileştirmenin mümkün olan en iyi yolu” olduğuna inandığına bir gönderme olduğunu söyledi. Ellison’a göre bu, “organizatörlerin bir süredir vaat ettiği ancak asla gerçekleşmediğini” iddia ettiği bir şeydi. (Şu anda ABD’de yoğun düzenleyici inceleme altında olan Binance, 2022 yılının Kasım ayında işleri serbest düşüşe geçtiğinde kısa süreliğine FTX için potansiyel bir kurtarıcı olarak ortaya çıktı, ancak Binance’in FTX’in sorunlarının “bizim dışımızda” olduğuna karar vermesinin ardından anlaşmadan çekildi. kontrol.””) “Kontrol veya yardımcı olma yeteneği.”)

READ  Birinci Cumhuriyet müzayedesi devam ediyor ve Pazar günü bir anlaşma bekleniyor

Listede ayrıca Ellison’un Bankman-Fried’ın Snapchat’in ana şirketini satın alma planı olarak açıkladığı “SNAP Satın Alma” da yer alıyordu.

“Muhammed bin Salman’dan zam” girişi, Bankman Fried’in Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Salman’dan sermaye toplama çabalarına gönderme yapıyor.

Çarşamba öğleden sonra verdiği ifadede Ellison, Bankman-Fried’ın darmadağınık görünümünün hesaplanmış bir halkla ilişkiler stratejisi olduğunu söyledi.

“Saçının çok değerli olduğunu düşünüyordu” dedi ve Bankman-Fried’in, Jane Street tüccarı olarak kariyerinin ilk yıllarına geri dönerek “saçından dolayı” daha yüksek ödüller aldığına inandığını ekledi.

Amr El-Feki/Reuters

Suçlanan FTX kurucusu Sam Bankman Fried, 26 Temmuz 2023’te New York City’deki ABD adliyesinden ayrıldı.

Eksantrik bir kripto öncüsü olarak imajını güçlendirmeye çalıştığını sanıyordum.

Bankman-Fried gazetecilere sık sık Toyota Corolla kullandığını söylüyordu; bu ayrıntı onun milyarder olmanın tuzaklarını umursamayan pratik bir kişi olduğunu gösteriyor olabilir. Ancak Ellison, Corolla’nın bir medya stratejisinin parçası olduğunu ve onu ancak şirket tarafından verilen lüks otomobilini teslim ettikten sonra kullanmaya başladığını söyledi.

FTX iflasa sürüklendi Kasım 2022’de, Alameda’nın FTX ile alışılmadık derecede yakın mali bağlarını ortaya koyan bir bilançonun sızdırılmasının ardından yatırımcılar ve müşteriler arasında paniğe yol açtı.