Haziran 27, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Taliban TV sunucuları için yüz kapatma emri çıkardı

Taliban TV sunucuları için yüz kapatma emri çıkardı

İslamabad (AFP) – Afganistan’ın Taliban yöneticileri Pazar günü ülkedeki tüm kadın haber sunucularının canlı yayın yaparken yüzlerini kapatmalarını gerektiren bir emri uygulamaya başladı. Hareket, hak aktivistlerinden kınama çeken sert bir değişimin parçası.

Emir Perşembe günü açıklandıktan sonra, yalnızca birkaç haber kuruluşu buna uydu. Ancak Pazar günü, Taliban vekili ve Fazilet Bakanlığı kararnameyi uygulamaya başladıktan sonra çözücülerin çoğunun yüzlerini kapattığı görüldü.

Bilgi ve Kültür Bakanlığı daha önce politikanın “nihai ve pazarlık konusu olmadığını” açıklamıştı.

TOLOnews TV sunucusu Sonia Niazi, “Bizi maske takmaya zorlayan, yalnızca bize dayatılan bir dış kültürdür ve programlarımızı sunarken bizim için sorun yaratabilir” dedi. Kadın meslektaşlarıyla dayanışma içinde, akşam haberlerinin ana okuyucusu da dahil olmak üzere kanal çalışanları yüzlerini maskelerle kapattı.

Yerel bir medya yetkilisi, istasyonunun emri geçen hafta aldığını doğruladı, ancak tartışmaya açık olmadığı söylendikten sonra Pazar günü uygulamak zorunda kaldı. İsminin açıklanmaması koşuluyla ve Taliban yetkililerinden misilleme korkusuyla görevi hakkında konuştu.

Afganistan’daki 1996-2001 arasındaki son Taliban yönetimi sırasında, kadınlara her şeyi kapsayan burka giymelerini şart koşan ve onları kamusal yaşamdan ve eğitimden men eden ezici kısıtlamalar getirdiler.

Ağustos ayında yeniden iktidarı ele geçiren Taliban, başlangıçta kısıtlamaları biraz gevşetmiş ve kadınların kıyafet yönetmeliği ilan etmemiş gibi görünüyordu. Ancak son haftalarda, insan hakları aktivistlerinin en büyük korkularını doğrulayan ve Taliban’ın zaten güvenilmez bir uluslararası toplumla olan ilişkilerini daha da karmaşık hale getiren sert ve katı bir çizgi izlediler.

Bu ayın başlarında, Taliban tüm kadınlara yalnızca gözlerinin görülebildiği tepeden tırnağa giysiler giymelerini emretti. Kararname, kadınların yalnızca gerektiğinde evi terk etmelerini ve erkek akrabalarının, bir kadının kılık kıyafet kurallarını ihlal etmekten, celp ve yükseltmeden mahkeme duruşmalarına ve hapis cezasına kadar cezalandırılmasını öngörüyordu.

READ  İklim değişikliği sel mevsimlerini artırdığı için şiddetli yağışlar güney Çin'de düzinelerce insanı öldürdü

Taliban liderliği ayrıca, Taliban yetkililerinin daha önce her yaştan kız çocuğunun eğitim görmesine izin verme sözünü tutmayarak, kızların altıncı sınıftan sonra okula gitmelerini yasakladı.