Haziran 26, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya’nın doğuda saldırısına uğrayan Ukrayna, ateşkesi reddetti.

Rusya'nın doğuda saldırısına uğrayan Ukrayna, ateşkesi reddetti.
  • Ukrayna ateşkes ve taviz vermiyor
  • Rusya Luhansk’ta saldırı başlattı
  • Polonya Cumhurbaşkanı Pazar günü Parlamento’ya hitap ediyor

Kiev (Reuters) – Rusya, Batı’nın yaptırımlarına ve artan uluslararası izolasyonuna son tepkisinde Rusya’nın doğu Donbass bölgesindeki saldırılarını hızlandırması ve Finlandiya’ya gaz dağıtımını durdurmasıyla birlikte, Moskova’ya ateşkes veya herhangi bir toprak tavizi vermeyi reddetti.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Ukrayna parlamentosuna ülke topraklarının “bir santimini” bile devretmenin tüm Batı için bir darbe olacağını söyledi ve Kiev’e Varşova’nın Avrupa Birliği’ne katılma hedefine güçlü desteğini garanti etti.

24 Şubat’taki Rus işgalinden bu yana Ukraynalı milletvekillerine şahsen hitap eden ilk yabancı lider olan Duda, “Ukrayna’nın (Devlet Başkanı Vladimir) Putin’in taleplerine yanıt vermesi gerektiğini söyleyen endişeli sesler ortaya çıktı” dedi. Daha fazla oku

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Sadece Ukrayna kendi geleceğine karar verme hakkına sahiptir.

Rusya, güneydoğudaki stratejik Mariupol limanında son Ukraynalı savaşçıların haftalarca süren direnişini sona erdirdikten sonra, Donbass’taki iki ilden biri olan Luhansk’ta büyük bir saldırı başlatıyor.

Rus destekli ayrılıkçılar işgalden önce Luhansk ve komşu Donetsk bölgesinin bazı kısımlarını kontrol altında tutuyorlardı, ancak Moskova bölgede kalan Ukrayna kontrolündeki bölgeyi ele geçirmek istiyor.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı’nın Pazar günü yaptığı günlük güncellemede, Rus kuvvetlerinin Donetsk’teki cephe hattında Luhansk bölgesinin idari sınırına ulaşmak için Ukrayna savunmasını kırmaya çalıştıklarını, kuzeye doğru Severodonetsk ve Lysechansk’ı ağır bombardımana tuttuklarını söyledi.

Severodonetsk ve onun Seversky Donets Nehri üzerindeki ikizi Lysishansk, Rusya’nın Kiev’i ele geçirmeyi başaramaması ve odağını ülkenin doğu ve güneyine kaydırmasının ardından Nisan ortasından bu yana atlatmaya çalıştığı Ukrayna kontrolündeki bir yerleşim bölgesinin doğu bölümünü oluşturuyor.

READ  Nazanin ve Ashouri, İran hapishanesinin çilesinden sonra İngiltere'ye geliyor

İngiltere Savunma Bakanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın bu saldırıda BMP-T “Terminatör” tank destek araçlarını konuşlandıracağını söyledi. Kiev’deki başarısız girişimde zaten ağır kayıplara uğrayan birlik için sadece 10 ünite mevcut olduğu için bakanlık, bunun “önemli bir etki yaratmasının olası olmadığını” söyledi.

Cumartesi günü Reuters’e konuşan Ukrayna’nın baş müzakerecisi, ateşkes veya Moskova ile sedan bölgesini içeren herhangi bir anlaşma olasılığını reddetti. Zelensky’nin danışmanı Mikhailo Podolak, Rusya’nın savaşta herhangi bir duraklamadan sonra daha güçlü yanıt vereceği için tavizlerin ters tepeceğini söyledi. Daha fazla oku

Podolyak, sıkı bir şekilde korunan bir başkanlık ofisinde yaptığı röportajda, “Savaş durmayacak. Bir süre duracak,” dedi. “Daha kanlı ve kapsamlı olacak yeni bir saldırı başlatacaklar.”

Acil ateşkes için son çağrılar ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve İtalya Başbakanı Mario Draghi’den geldi. Daha fazla oku

Rusya’nın ele geçirdiği en büyük şehir olan Mariupol’daki savaşın sona ermesi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yaklaşık üç aydır süren bir dizi aksilikten sonra ender bir zafer kazandırdı.

Rusya Savunma Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, Mariupol çelik fabrikalarında saklanan son Ukrayna kuvvetlerinin teslim olduğunu söyledi. Ukrayna tüm güçlerinin ayrıldığını doğrulamazken, tesisteki birliklerden biri olan Azak Alayı komutanı bir videoda, Ukrayna askeri komutanlığının Mariupol’daki askerlere, hayatlarını kurtarmak için geri çekilme emri verdiğini söyledi. hayatları. Daha fazla oku

Mariupol’un tam kontrolü Rusya’ya, Moskova’nın 2014’te ele geçirdiği Kırım’ı Rusya anakarası ve Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolü altındaki doğu Ukrayna’nın bazı bölgelerine bağlayan bir kara yolunun komutasını veriyor.

READ  Japonya, tam yeniden açılma için bir adım olarak Mayıs ayından itibaren sınırlı turist gruplarına izin veriyor

gaz anlaşmazlığı

Rus devlet gaz şirketi Gazprom (GAZP.MM) Cumartesi günü, Batılı ülkelerin işgale karşı yaptırımlar getirmesinin ardından Moskova’nın Rus gazı için ruble ödeme taleplerini reddeden Finlandiya’ya gaz ihracatını durdurduğunu söyledi. Daha fazla oku

Finlandiya, Rus akışını durdurmaya hazır olduğunu söyledi. Çarşamba günü, NATO üyesi Türkiye’nin direnişiyle karşı karşıya kalmasına rağmen, İskandinav komşusu İsveç ile NATO askeri ittifakına katılmak için başvurdu. Daha fazla oku

Çoğu Avrupa tedarik sözleşmesi euro veya dolar cinsinden yapılır. Geçen ay Moskova, yeni şartları reddetmelerinin ardından Bulgaristan ve Polonya’ya doğalgazı kesti.

Batılı ülkeler de Ukrayna’ya silah tedarikini artırdı. Cumartesi günü, ABD Başkanı Joe Biden askeri, ekonomik ve insani yardım için yaklaşık 40 milyar dolarlık bir yasa tasarısını imzaladığında, Kiev bir başka büyük destek aldı. Daha fazla oku

Moskova, Batı yaptırımlarının yanı sıra Kiev’e silah sevkiyatının ABD ve müttefikleri tarafından “vekalet savaşı” anlamına geldiğini söylüyor.

Putin, işgali Ukrayna’yı silahsızlandırmak ve onu Rus karşıtı aşırı milliyetçilerden kurtarmak için “özel bir askeri operasyon” olarak nitelendiriyor. Ukrayna ve müttefikleri bunu Ukrayna’da binlerce insanı öldüren, milyonlarca insanı yerinden eden ve şehirleri yok eden bir savaş için temelsiz bir bahane olarak reddetti.

Zelensky, Cumartesi günü İtalyan Draghi ile yaptığı telefon görüşmesinde Rusya’ya karşı daha fazla yaptırımın ve Ukrayna limanlarının açılmasının önemini vurguladı.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Natalia Zenets, Kiev’de Max Hander ve Tom Palmforth, Ottawa’da David Younggreen, Melbourne’de Lydia Kelly, Reuters ofisleri tarafından ek raporlar.

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.