Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Taliban’ın dini lideri Kabil’i nadiren ziyaret ediyor, yabancıları Afganistan’a karışmaya karşı uyarıyor – devlet medyası

Taliban'ın dini lideri Kabil'i nadiren ziyaret ediyor, yabancıları Afganistan'a karışmaya karşı uyarıyor - devlet medyası

Devlet tarafından işletilen Bakhtar haber ajansına göre, münzevi lider konferansa Afganistan’ın “bağımsız olmadan gelişemeyeceğini” söyledi.

Ahundzada, “Tanrıya şükür, artık bağımsız bir ülkeyiz. (Yabancılar) bize emir vermesin, bu bizim sistemimiz, kendi kararlarımız var” dedi.

Konuşmasında Ahundzade’yi övdü. Afganistan’ın Taliban tarafından ele geçirilmesi Geçen Ağustos ayında, ABD güçlerinin Kabil’den kovulmasından yaklaşık yirmi yıl sonra, “Afgan cihadının başarısı sadece Afganlar için değil, aynı zamanda dünyadaki Müslümanlar için de bir gurur kaynağı” dedi.

ABD güçlerinin geri çekilmeye başlamasından sadece haftalar sonra yakalama hızı dünyayı şaşırttı ve ülkeden kaçan yabancı destekli Eşref Gani hükümetinin dağılmasına yol açtı.

Devlet medyasına göre Ahundzada, tamamı erkek 3.000 kişinin katıldığı üç günlük dini bir toplantı sırasında bir ses kaydında bu sözleri söyledi. Toplantı basına açık değildi, ancak CNN, Ahundzada’nın konuşmasının kaydını duydu.

Toplantı Perşembe günü Kabil’de başladı. Taliban’ın doğum yeri ve manevi kalbi olan Kandahar’da bulunan Ahundzada, halk arasında nadiren fotoğraflanıyor. ateşlenen söylentiler Yıllar içinde hastalandı ya da ölmüş olabilir. Perşembe günü Kabil’de başlayan toplantıya katılan Ahundzada’nın hiçbir fotoğrafı yayınlanmadı.

Taliban’ın kurucu neslinden üst düzey bir din adamı olan Ahundzada, grubun eski lideri Molla Ahtar Muhammed Mansour’un Pakistan’da bir ABD hava saldırısında öldürülmesinin ardından 2016 yılında Taliban’ın lideri olarak seçildi.

Grup, Eylül ayında geçici hükümetini ilan ettiğinde görevi sürdürdü.

Ahundzadeh, “onları affettiğini” söylese de, gelecekteki herhangi bir hükümeti kurmaya önceki yönetimleri dahil etmeyi reddetti.

“Eski rejimin zalimlerini affettim. Geçmişte yaptıklarından onları sorumlu tutmuyorum, yeni suçlar işlemeden birileri başlarını belaya sokarsa cezasını veririm ama affetmek onları hükümete dahil etmek değildir.” Ahundzada ses kaydında şunları söyledi.

& # 39;  Taliban bizi silemez & # 39 ;  Uluslararası Kadın Hakları Ödülü'nün sahibi şöyle diyor:

Mesaj, uluslararası destek kazanmak için daha kapsayıcı bir hükümete açık olduklarını ifade eden Taliban liderliğinin diğer üyelerinin son aylarda yaptığı açıklamalarla çelişiyor gibi görünüyordu.

READ  Kiev, Rus-Ukrayna dostluğunu simgeleyen Sovyet döneminden kalma bir anıtı yıktı

Uluslararası toplum, Taliban’a, resmi olarak tanınmaları için hükümetin saflarını genişletmesi ve grubun iktidara gelmesinden bu yana hakları elinden alınan kadın ve kızların haklarını geri alması için defalarca çağrıda bulundu. Dünya Bankası, konuyla ilgili yüz milyonlarca dolarlık projeleri dondurdu.

Afganistan’daki Kadınlar Artık çoğu sektörde çalışamıyorlardı ve uzun mesafeler kat etmek için bir erkek veliye ihtiyaç duyuyorlardı, kızların ortaokula dönmesi engelleniyordu.
Afganistan içişleri bakanı vekili ve 2016’dan beri Taliban’ın eş lideri olan Sirajuddin Hakkani, Mayıs ayında CNN’e Taliban’ın kızların okula dönmesine izin verme konusundaki hala yerine getirilmemiş taahhüdü hakkında “yakında iyi haberler” olacağını söyledi, ancak rejimin kadın hakları üzerindeki kısıtlamalarını protesto eden kadınların evde kalmaları gerektiğini önerdi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet Cuma günü Cenevre’de yaptığı acil bir toplantıda, “Afganistan’daki kadın ve kız çocukları, on yıllardır tüm alanlarda haklarından yararlanma konusunda en önemli ve hızlı gerilemeyi yaşıyorlar” uyarısında bulundu.

Din adamlarına konuşan Ahundzadeh, Kuran’dan türetilen İslami hukuk sistemi olan İslam hukukunu uygulamaya olan bağlılığını vurgularken, “inanmayanların yaşam tarzına” karşı olduğunu ifade etti.

Taliban’ın en son iktidardayken Şeriat’ı katı bir şekilde yorumlaması, zina yaptığı iddia edilen kişilerin taşlanması, halka açık infazlar ve ampütasyonlar da dahil olmak üzere düzinelerce şiddetli cezaya yol açtı.