Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Shireen Abu Akleh: Filistinliler ABD’nin El Cezire gazetecisini öldüren kurşunu incelemesine izin verecek

Shireen Abu Akleh: Filistinliler ABD'nin El Cezire gazetecisini öldüren kurşunu incelemesine izin verecek

Bir El Cezire muhabiri, 11 Mayıs’ta Batı Şeria’nın Cenin kentindeki bir İsrail askeri baskını haberini yaparken öldürüldü. Filistin Yönetimi, İsraillilerin tarafsız bir soruşturma yürütmesine güvenemeyeceğini söyleyerek kurşunu İsrail’e vermeyi reddetti.

El Hatib gazetecilere verdiği demeçte, “Ebu Uqla’yı öldüren kurşunu işgalcilere teslim etmeyeceğiz ve Amerikalıların kurşunu adli tıp incelemesi yapması konusunda anlaştık” dedi.

Al-Khatib, CNN’ye merminin Kudüs’teki ABD Büyükelçiliği’nde inceleneceğini söyledi. Filistinlilerin ABD’den merminin “İsrail’e ulaşmayacağına” dair “garanti” aldıklarını söyledi.

ABD büyükelçiliği CNN’nin yorum talebine hemen yanıt vermedi. İsrail ordusu henüz kamuoyuna açıklama yapmadığını söyledi.

Merminin adli soruşturmasının, Abu Okla’yı kimin öldürdüğünün resmi olarak tanımlanmasına izin vermesi olasıdır.

İsrail ordusu, ölümcül atışı kimin ateşlediğinin belli olmadığını söyledi. içinde İlk sorgulamaOrduya göre, Ebu Akla’nın ya Filistinlilerin gelişigüzel ateşiyle ya da Filistinli silahlı kişilerle girdiği çatışmada yaklaşık 200 metre (yaklaşık 656 fit) konumlanmış İsrailli bir keskin nişancı tarafından vurulmuş olma olasılığı var – ancak ne İsrail ne de başka biri kanıt sağlamıyor. militanları Filistinlileri Ebu Akleh’ten net bir ateş hattı içinde gösteriyor.

Filistin Yönetimi bölgede militan bulunmadığını ve kasıtlı olarak bir İsrail askeri tarafından hedef alındığını söyledi.

El Cezire onun ölümünü kınadı ve şöyle tanımladı:bariz cinayetİsrail güçleri tarafından.
en az beş basın soruşturması, CNN’den bir tane dahilHepsi ölümcül kurşunun İsrail güçlerinin bulunduğu bilinen bir yerden geldiğini belirtti. Soruşturmaların hiçbiri, Abu Okla’nın vurulduğunda yakınında Filistinli silahlı kişilerin varlığına dair herhangi bir kanıt bulamadı.
Ebu Akla, İsrail-Filistin çatışmasını yirmi yıl boyunca ele aldı ve Bölgede sevilen cesur haberciliği için. verilmişti Devlet töreni Ramallah’taki Filistin cumhurbaşkanlığı karargahında.

Filistinliler – gazeteciler, insan hakları aktivistleri ve diğer liderlerle birlikte – dünya çapında onun cinayeti için hesap sorulmasını talep etmeye devam ediyor.

READ  Hindistan, DSÖ'nün küresel Covid ölüm oranını duyurma çabalarını durdurdu