Eylül 28, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Tam zamanlı seyahat etmenin maliyeti nedir? Eşlerden birinin ödediği bu

Tam zamanlı seyahat etmenin maliyeti nedir?  Eşlerden birinin ödediği bu

Ernestas Timinas Colorado Springs, Colorado’daki bir gazetenin pazarlama müdürü rolünde kendini “sıkışmış” hissetti.

Bu yüzden Asya’da bir sırt çantası taşımak için iki ay izin istediğini söyledi ve Ocak 2019’da Pekin’e indi.

Yanında oturan Darina Karbitskaya’yı işaret ederek, “İlk gün … bu gün tanıştım,” dedi.

Dubai’den video bağlantısı aracılığıyla CNBC ile konuşan çift, bekar gezginleri birbirine bağlayan seyahat uygulaması Couchsurfing aracılığıyla tanıştıklarını söyledi. O sırada uçuş görevlisi olan 31 yaşındaki Karbitskaya, dönüş uçuşundaki mekanik sorunlar nedeniyle iki gün boyunca Pekin’de alıkonuldu.

O gün daha fazla yalnız gezgin buluşmayı kabul etmesine rağmen, sadece Tyminas ve Karpitskaya oradaydı.

Birlikte geçen bir günün ardından, bir ay sonra Asya’da tekrar buluşmayı planladılar.

İkinci bir ayın tarihi

29 yaşındaki Timinas, Karbitskaya’nın Asya’ya geri döndüğünü ve çiftin ikinci randevusunun Singapur, Tayland ve Filipinler’de “çılgın bir aylık bir macera” olduğunu söyledi.

Filipinler’de eski hayatına asla geri dönmemeye karar verdiğini söyledi.

“Biz… sahilde yıldızların altında uzanıyorduk,” dedi. “Bu yaşam tarzı hakkında hayal kurmaya başladık.”

Colorado’ya döndükten sonra Tyminas işini bıraktı, eşyalarını sattı ve Avrupa’ya taşındı.

Karbitskaya henüz orada değildi, “İlk başta şöyle görünüyordu: Aman Tanrım, işini bırakıyorsun. Amerika’dan taşınıyorsun. Belki çok erken. Ama aynı zamanda, döndüğümde o yolculuktan zevk almadığım bir hayatı yaşıyormuşum gibi hissettim.

bulutlarda köpek

Tyminas, arka ayakları üzerinde 6 metreden uzun duran Cosmo adlı, eskiden “Rus Kurt Köpeği” olan 82 kiloluk bir Borzoi olan köpeğiyle birlikte Denver’dan Paris’e uçtu.

“Bana üç sıra sıra verdiler,” dedi, “köpek yerde yatıyordu.”

Oradan, çift İtalya ve İzlanda gibi yerlere çok seyahat etti, ancak henüz ayrılmadıklarını söylediler.

Timinas, Ernestas Timinas ve Darina Karbitskaya’nın köpeği Cosmo’yu birlikte ziyaret ettikleri 40’tan fazla ülkeden 26’sına götürdüklerini söyledi. Karbitskaya, Cosmo’nun harika bir iletişim aracı olduğunu da sözlerine ekledi: “Köpek gezdiren birçok insanla tanışıyoruz.”

Kaynak: Dream Team Travels

Ardından Karbitskaya, “hayalindeki iş” dediği şeye sahip oldu – Emirates Havayollarında bir pozisyon. Dubai’ye taşındı, ancak çift buluşmaya ve birlikte seyahat etmeye devam etti.

Sonra Covid vurdu ve Karbitskaya işinden dört aylık ücretsiz izin aldı.

Timenas, “‘Dört ayımız var – açık olan her şeyi keşfedebiliriz’ dedik” dedi.

Karbitskaya, SUV’larının arkasında büyük bir yatakta seyahat eden Cosmo’nun da aralarında bulunduğu üçlünün önce Hırvatistan’a, ardından eski Sovyetler Birliği’nin birkaç ülkesi de dahil olmak üzere Avrupa’nın çoğuna yavaş yavaş seyahat ettiğini söyledi.

İşine asla geri dönmediğini ve çiftin o zamandan beri seyahat ettiğini söyledi.

Dünyayı dolaşmak ne kadara mal olur

Tyminas, başlangıçta tasarruflarından dolayı ayda 1.000 ila 2.000 dolar arasında ucuz konaklama yerlerinde kalarak, evde yemek pişirerek ve ücretsiz aktiviteler arayarak harcadıklarını söyledi.

Para tükenmeye başladığında, Tyminas, Colorado’daki 3.300 dolarlık maaşından çok da uzak olmayan, ayda 2.000 ila 3.000 dolar arasında değişen birkaç çevrimiçi işte işe başladı.

Tyminas, çiftin Romanya’da daha uzun süre kaldığını, “çünkü insanların ne kadar iyi olduklarını… nasıl verebildiklerini gördük. Bazen, Google’ın hoşuna gidiyor ve ‘Burada yapacak bir şey yok’ diyorsun” dedi ve sonra oraya gittin. ve [realize] Çünkü burada kimse seyahat etmiyor.”

Kaynak: Dream Team Travels

Ama işin stresli olduğunu söyledi ve “Hala bir işim varmış gibi hissettim.”

Tyminas, “Fazla bir şey bilmememize” rağmen, çift bir pazarlama ve grafik tasarım şirketi açmaya karar verdi.

Binlerce insanla iletişim kurduklarını ve genellikle gece geç saatlere kadar çalıştıklarını söylediler. Potansiyel müşteriler, “Kitap kapakları tasarlayabilir misiniz?” Diye sorabilir. “Müziği tanıtabilir misin?” Tyminas, cevabının her zaman aynı olduğunu söyledi, “Tabii ki yapabilirim.”

Aslında YouTube, Google ve çevrimiçi araştırmalara güvenerek iş başında öğrendiğini söyledi. Ancak müşterilerin çok mutlu olduğunu söyledi.

Timinas, “Bana diğer pazarlama ajanslarına ödeyeceklerinin yarısını ödediler ve sonuçların eskisinden daha iyi olduğunu söylediler” dedi.

İlk ayda çiftin 6.000 dolar kazandığını söyledi. Şimdi, bazen emlak şirketleri ve müzik şirketleriyle çalışarak günde birkaç bin dolar kazandıklarını ekledi.

Timinas, “İnsanlar için bloglar yazıyoruz – her şeyi yapıyoruz” dedi. Ayrıca, “Kimseye haber vermek zorunda değiliz. Biz üstümüzüz.”

Son altı ayda çift, ayda ortalama 4.000 dolar harcadıklarını söyledi. Yarısından fazlası, konuma göre değişen konaklama yerlerine gidiyor – Dubai’de ayda 3.100 dolardan Portekiz, Lizbon’da 1.500 dolara kadar, dediler. İsviçre gibi pahalı yerlerde kalış sürelerini bir haftadan fazla olmayacak şekilde sınırladıklarını söylediler.

Yoldaki hıçkırıklar

Sürekli seyahat eden bir hayatın tamamen eğlence ve oyun olmadığını söylediler.

Pis Airbnb’lerle karşı karşıyalar ve son dakikada rezervasyonları iptal eden ev sahipleri. Kamera ekipmanları ve kıyafetleri de bir kez Meksika’da ve daha yakın zamanda Fransa’da olmak üzere iki kez çalındı ​​ve eşyaları Barselona’da arabalarında otururken çalınmaya çalışıldı.

Timenas, Portekiz sahilleri veya Fransız Rivierası gibi gerçekten sevdikleri bir yer bulduklarında yerleşmeyi düşündüklerini de söyledi.

“Ama sonra… başka bir yere gidiyoruz ve aynı kalitede bu yer gibiyiz” dedi.

Rusya Ukrayna’yı işgal ettiğinde ve Karbitskaya’nın ebeveynlerinin yaşadığı Kherson bölgesini hızla işgal ettiğinde, Timinas CNBC’ye şimdilik seyahat etmeyi bıraktıklarını bildirmek için e-posta gönderdi.

Tyminas ve Karpitskaya (burada Abu Dabi’de resmedilmiştir) Rus-Ukrayna Savaşı’nın başlangıcında seyahat etmeyi bıraktılar. Timinas, Karbitskaya’nın ailesinin “ülkesini savunmak için orduya katılmak için kaydolan” erkek kardeşi dışında Ukrayna dışında olduğunu söyledi.

Kaynak: Dream Team Travels

“İlk birkaç hafta dairemizden ayrılmadık” dedi. “Sivillerin ve barınaklardan gelen birçok köpeğin Avrupa’daki tehlikeli bölgelerden evlat edinilmek üzere çıkarılması için çok zaman harcadık.”

Yaza kadar seyahate devam ettiler, ancak yine de Karpitskaya ailesini tahliye etmeye yardım ediyorlardı.

Timinas, “Sadece bir hafta önce Darina’nın ebeveynlerini nihayet Ukrayna’dan çıkarabildik” dedi ve şu anda ailesinin Litvanya’daki evinde olduklarını da sözlerine ekledi. Darina’nın kız kardeşini ve beş aylık bebeğini sınırdan almak için Romanya’ya da gittik ve onu Almanya’da yaşamaya götürdük.”

Çiftin şu anda Malezya’da olduğunu ve önümüzdeki iki ay içinde Güneydoğu Asya’yı keşfetmeyi planladıklarını söylediler.

READ  ISW Rusya Taarruz Kampanyası Değerlendirmesi, 8 Temmuz 2023