Haziran 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Taylandlı liderler BM insan hakları şefini boykot etti

Taylandlı liderler BM insan hakları şefini boykot etti

Tayland başbakanı, dışişleri bakanı ve diğer üst düzey hükümet yetkilileri, insan hakları incelemesinden kaçınmak amacıyla 5 ve 6 Haziran tarihlerinde Bangkok’u ziyaret ettiklerinde BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Dürk ile görüşmediler.

Bu da Türk’ün resmi misyondan ziyaretiyle sonuçlandı”DurmakHükümet liderleriyle görüştüğü ve insan hakları durumu hakkında kamuya açık yorumlarda bulunduğu Malezya gibi diğer bölgesel destinasyonların aksine.

Ancak Türklerden kaçınmak Tayland’ın insan hakları sorunlarını ortadan kaldırmayacak. BM İnsan Hakları Konseyi’nde Tayland’a ilişkin en son insan hakları değerlendirmesi sırasında BM, Tayland’daki hak ihlallerine dikkat çekti. Ayrıca üye devletlerin endişelerinin çoğuna da değinmiyor. Küresel bir periyodik çalışma (UPR).

Demokrasi yanlısı protestoların başladığı Temmuz 2020’den bu yana Tayland mahkemeleri, ifade özgürlüğü ve barışçıl toplu toplanma haklarını kullandıkları için 286’sı çocuk en az 1.954 kişiye dava açtı.

Ocak ayında açlık grevine başlayan monarşi karşıtı aktivist Netiborne Sanesangom’un yakın zamanda ölümü. İfade özgürlüğü ve 15 yıla kadar hapis.

bundan fazla 270 kişi Demokrasi yanlısı protestolar veya sosyal medya yorumlarıyla ilgili olarak majesteleri suçlamasıyla davalar açıldı. Bazıları aynı zamanda bilgisayarla ilgili muğlak suçlar ve isyana teşvik kanunlarıyla da suçlandı. Eski Tayland Başbakanı Thaksin Shinawatra, 2015 yılında medyaya yaptığı açıklamalar nedeniyle ağır suçlamalarla karşı karşıya kaldı.

İktidardaki Pyu Thai Partisi ve müttefikleri var tekrar ve tekrar Les-Majestes, sanıklar için af çıkarılmasına veya onları uluslararası insan hakları standartlarına uygun hale getirecek yasa değişikliklerine karşı çıktı.

Bu arada Ocak ayında Tayland Anayasa Mahkemesi O hükmetti Muhalefetteki Move Forward partisinin Lese-majesté yasasını değiştirmeye yönelik girişimleri vatana ihanet anlamına geldi ve partinin dağılmasına ve liderlerinin siyasetten men edilmesine yol açtı.

Tayland gibi Propaganda2025-2027 yılları için BM İnsan Hakları Konseyi’nde bir sandalye elde edebilmek için hükümetin, tüm Konsey üyelerinin “insan haklarının geliştirilmesi ve korunmasında yüksek standartları desteklemek” ve “Konsey ile tam işbirliği yapmak” zorunda olduğunu kabul etmesi gerekiyor. Bu, insan hakları konularını boş bırakmamak yerine gerçek anlamda ele almak anlamına gelir güven verici ve BM insan hakları organının soruşturmasından kaçınmak.

READ  Lise Sporları: Durk, IPCA Point Card College / Indiana Dönüşümsel Koç Ödülü'nü kazandı (3/31/22)