Haziran 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Tayvan, Türkiye’deki depremzedelere sıcak yemek dağıtmaya devam ediyor

İstanbul, 5 Mayıs (CNA) Ankara’daki Taipei Ekonomik ve Kültürel Misyonu, Tayvan halkının bağışladığı paranın, Şubat ayı başlarında Türkiye’nin güneydoğusundaki depremden etkilenen bölgelerdeki insanlara sıcak yemek ve diğer günlük ihtiyaçların sağlanmasına yardımcı olmaya devam ettiğini söyledi. TECM).

TECM Cuma günü yaptığı açıklamada, Tayvan’ın Türkiye’deki temsilciliğinin kurbanlara gıda ve sağlık malzemesi sağlamak için Türk Kızılayı olarak da bilinen Türk Kızılay ile birlikte çalıştığını söyledi.

Yardım programı kapsamında, Uluslararası Kızılay’ın Türkiye iştiraki Türk Kızılay ve Deprem Hasar ve Kayıp Tespit Sistemi ve Göç İdaresi Başkanlığı gibi diğer Türk kurumları, 5 milyon ABD dolarının dağıtımını koordine etti. Tayvan’ın toplam bağışları 43 milyon doların üzerindedir.

TECM’ye göre, Ofis Şefi Wolkan Huang Chih-Yang (黃志揚), depremden etkilenen 10 ilde yerinden edilmiş mağdurlara yardım etmeyi amaçlayan yardım programının nasıl uygulandığını incelemek için depremin merkez üssü olan Kahramanmaraş İlini ziyaret etti.

6 Şubat’ın erken saatlerinde Türkiye’nin güneydoğusu ve Suriye’nin bazı bölgelerini vuran 7,8 büyüklüğündeki depremde en az 17.000 kişi öldü ve binlerce kişi yaralandı.

Huang yaptığı açıklamada, Tayvan’ın depremden hemen sonra hayatta kalanları aramak için kurtarma ekipleri gönderen ilk ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Huang ayrıca, Tayvan hükümeti ve özel sektörün yerinden edilmiş depremzedelere yardım etmek ve Türkiye’yi yeniden inşa etmek için ortaklaşa 43 milyon ABD doları ve yaklaşık 415 ton yardım malzemesi topladığını söyledi.

Huang, Tayvan’ın da sismik bir bölgede yer aldığını, bu nedenle ülkedeki insanların Türk ve Suriye halkının karşı karşıya olduğu felaketleri daha iyi anladığını söyledi.

Türk Kızılay yaptığı açıklamada, örgütün Türkiye çapında 900’den fazla personel görevlendirdiğini ve yardım projesine yardımcı olmak için 200’den fazlası Kahramanmaraş’ta olmak üzere 1.400 gönüllü daha işe aldığını söyledi.

READ  'Türk halkı mercimek çorbasını sever'

TECM’nin bildirdiğine göre, Tayvan ve diğer ülkelerden gelen bağışlara dayanarak Türk Kızılay, Kahramanmaraş’ta bir milli park olan Kılavuzlu Millet Bahçesi’nde yerinden edilmiş yaklaşık 1.500 mağduru barındırmak için 225 çadır kurdu.

TECM’ye göre, yardım görevlileri mutfaklarda kurbanlar için günde 750.000 öğün yemek ve 17.000 somun ekmek pişirdi.

TECM, başka yerlerde Türk Kızılay’ın Tayvan’dan gelen bağışlarla Vali Saim Çotur Stadyumu’nda 1.800 ila 2.000 kurbanı barındırmak için çadırlar kurduğunu da sözlerine ekledi.

TECM, bu çadır alanlarında, depremin neden olduğu temizlik sorunlarına çözüm bulmak amacıyla mobil duşlar ve mobil çamaşır yıkama tesisleri inşa edildiğini söyledi.

TECM, kurbanların sağlığını daha fazla korumak için duş jeli, havlu, terlik ve kurutucu bağışlayan Tayvan’daki cömert insanlara teşekkür etmek istediğini söyledi.

Nisan ortasında TECM, Tayvan’ın Türkiye’deki Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (ASAM) ile Hatay ilinin çeşitli bölgelerinde 10 gezici klinik kurmak için birlikte çalıştığını duyurdu. Depremzedelere tıbbi yardım sağlayın.

TECM’ye göre insani yardım, Tayvan’ın dış politikasının önemli bir parçasıdır ve uluslararası toplumun bir üyesi olarak Tayvan, insani yardım alanında Tayvan’ın ana ortaklarından biri olan Türk Kızılay’a yardım etmesi için uluslararası toplumu her zaman desteklemektedir.

TECM, Tayvan’ın insani yardım yoluyla küresel sağlığın iyileştirilmesine katkıda bulunmak için Dünya Sağlık Örgütü kapsamında “kimseyi geride bırakma” ve “herkes için sağlık” ilkelerini izlemeye devam edeceğini söyledi.

(Chung Yu-chen ve Francis Huang tarafından)

Enditem/asg