Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Temkinli piyasalarda hisse senetleri yükseliyor, petrol dengeleniyor

Temkinli piyasalarda hisse senetleri yükseliyor, petrol dengeleniyor

LONDRA (Reuters) – Avrupa hisse senedi endekslerinin yükselişi ve petrol fiyatlarının sabit kalmasıyla piyasalar Pazartesi günü hissiyatta hafif bir toparlanma sinyali verdi, ancak tüccarlar hâlâ İsrail ile Hamas arasındaki savaşın kızışacağına dair herhangi bir işaret olup olmadığına ihtiyatla bakıyorlardı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Pazar günü, İsrail tarihinde sivillere yönelik en kötü saldırıda 7 Ekim’de 1.300 kişiyi öldüren ölümcül saldırıda bulunan Hamas militanlarını takip etmek üzere Gazze Şeridi’ne taşınmaya hazırlanan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “Hamas’ı yok etme” sözü verdi.

Petrol fiyatları, yatırımcıların dünyanın en büyük petrol üreten bölgesinde yükseliş fırsatını takdir etmesiyle geçen hafta yükselirken, ABD hazine tahvilleri ve altın fiyatları, tüccarların güvenli liman varlıkları satın almasıyla yükseldi.

Yatırımcılar çatışmanın diğer ülkelere de yayılıp yayılmayacağını, bunun da petrol fiyatlarının daha da yükselmesine ve küresel ekonomiye yeni bir darbe vurmasına neden olup olmayacağını görmeyi bekliyor.

Özellikle Pazar günü, İsrail kendisine, çıkarlarına veya vatandaşlarına saldırmadığı sürece silahlı kuvvetlerinin İsrail’le askeri ilişkiye girmeyeceğini söyleyen İran’ı izliyorlar.

GMT 11:20’de MSCI Dünya Hisse Senedi Endeksi gün için %0,1 düşüş yaşadı (.MIWD00000PUS). Avrupa borsa endeksleri yükseldi; STOXX 600 endeksi %0,2 (.STOXX) ve Londra’daki FTSE 100 endeksi %0,4 (.FTSE) yükseldi.

Petrol fiyatları düştü ancak geçen haftaki yükselişin ardından varil başına 90 doların üzerinde kaldı.

Wall Street’in görünümü belirsiz görünüyordu; Nasdaq vadeli işlemleri yatay seyrederken S&P 500 vadeli işlemleri %0,3 arttı.

“Piyasanın ruh halinin iyileşmesi için aradığı şey her türlü sakinlik… Öte yandan, petrol zengini ülkelerin müdahale edeceğine dair herhangi bir his hisse senetlerini yukarı itecek bir katalizör olacak. Fiyat düştü” City Index’in baş piyasa analisti Fiona Cincotta şunları söyledi:

READ  T-Mobile, 2021'deki devasa veri ihlalinde 500 milyon dolara varan bir anlaşmaya varıyor

“İran’dan gelecek herhangi bir yorum ana odak noktası olacak.”

Üst düzey ABD’li yetkililer Pazar günü savaşın Orta Doğu’da daha geniş bir çatışmaya dönüşebileceği konusunda uyardı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Perşembe günü İsrail’e geldi ve ayrıca çatışmanın yayılmasını sınırlamak amacıyla Katar, Ürdün, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Mısır’ı da ziyaret etti.

Hamas saldırısından önce piyasa hissiyatı, küresel ekonomi ve ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmayı planladığı fikri tarafından yönlendiriliyordu.

Cincotta, bu anlatının, şirketin bu haftaki kazancıyla birlikte jeopolitik kaygılar karşısında ikincil hale geldiğini söyledi.

ABD 10 yıllık Hazine tahvil getirileri, tahvillerin güvenliğine yönelik talebin etkisiyle Cuma günü 8 baz puandan fazla düştükten sonra %4,7018’e yükseldi.

Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin enflasyonla ilgili endişelerini yinelemesinin ardından Avrupa devlet tahvili getirileri yükseldi. Almanya’nın 10 yıllık getirisi 6 baz puan artışla %2,788’e yükseldi.

ABD Dolar Endeksi gün için %0,1 kayıpla hafif düşüşle 106.470 seviyesinde gerçekleşti. Euro yüzde 0,2 artışla 1,053 dolara yükseldi.

İsrail şekeli sekiz yılı aşkın sürenin en düşük seviyelerine geriledi.

Altın Cuma günkü 63$’lık kazançlarının bir kısmını geri alarak %0,9 düşüşle ons başına 1.914,7$’a geriledi.

Capital.com’un kıdemli finansal piyasa analisti Kyle Rodda, bir notunda “Sonuçta, altın ve petrol fiyatları (Gazze’deki) çatışma risklerinin en hassas ifadesidir” diye yazdı.

Ancak Ruda, “potansiyel stres noktalarını ve oynanış senaryolarını belirlemek büyük bir zorluktur” dedi.

(Londra’dan Elizabeth Howcroft tarafından ek rapor) Tokyo’dan Kevin Buckland tarafından ek rapor; Düzenleyen: David Evans ve Jan Harvey

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar

Kripto para birimleri, değiştirilemez tokenler (NFT’ler), sanal dünyalar ve “Web3″ü yönlendiren para da dahil olmak üzere finans ve teknolojinin kesişimine ilişkin raporlar.

READ  Hochul'un vetosu Long Island açık deniz rüzgar projesine şüphe düşürüyor