Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

SEC Başkanı Gary Gensler, yapay zekanın yol açacağı mali krizin ‘neredeyse kaçınılmaz’ olduğu konusunda uyardı

SEC Başkanı Gary Gensler, yapay zekanın yol açacağı mali krizin ‘neredeyse kaçınılmaz’ olduğu konusunda uyardı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler’in şunları söylediği bildirildi: reklamveren Yapay zekanın yaygın kullanımının neden olduğu mali krizin, bir tür müdahale olmadan önlenmesinin neredeyse imkansız olduğu belirtiliyor.

Başkanın yorumları Financial Times’a verdiği bir röportaj sırasında geldi; makaleye göre Gensler, krizin on yıl içinde gelebileceğini söyledi.

Başkanın endişeleri açıkça yapay zeka modellerinin ve bulut hizmet sağlayıcılarının merkezileştirilmesi etrafında dönüyor.

Röportaj’a göre:

Gelecekte finansal bir krizle karşı karşıya kalacağımızı düşünüyorum […] Herkes çekirdek modele güveniyorsa ve çekirdek model broker satıcısında değil büyük teknoloji şirketlerinden birindeyse. Bu ülkede kaç tane bulut sağlayıcımız var?

Kripto para birimlerini düzenlemenin yanı sıra yapay zeka, SEC’in karşı karşıya olduğu en büyük düzenleme zorluklarından biri haline geldi. Financial Times’a göre Gensler, benzer modellere (örneğin ChatGPT) aşırı güvenmenin Wall Street’te ve ABD finans piyasalarında sürü davranışına yol açmasından endişe ediyor.

İlgili: Gary Gensler, SEC’in finansal gözetimde yapay zeka kullandığını doğruladı

Gensler’in konumu yeni değil. 2020 yılında Gensler Ortak yazar O zamanlar MIT’de araştırma görevlisi olan ancak şu anda Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nda özel kalem yardımcısı olarak çalışan Lily Bailey ile birlikte benzer bir görüş beyan ettiği “Derin Öğrenme ve Finansal İstikrar” başlıklı makalesi, Buna göre LinkedIn sayfasına.

2020 tarihli bir makaleye göre, finansal sistemde yapay zeka sistemlerinin artan kullanımı “finansal sistemin kırılganlığına ve ekonomi çapında risklere yol açabilir.”

Çalışma, hükümet düzenlemesi için üstü kapalı bir çağrıyla devam ediyor: “Veri analitiği teknolojisinin daha önceki bir döneminde inşa edilen mevcut finans sektörü düzenleyici rejimleri, finansta derin öğrenmenin yaygın olarak benimsenmesinin ortaya çıkardığı sistemik riskleri ele almada muhtemelen başarısız olacaktır.”

READ  Petrol, durgunluk korkularının olumlu Çin sinyallerini etkisiz hale getirmesiyle istikrar kazandı