Haziran 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Tennessee'deki bir yargıç, Grizzlies'in defans oyuncusu Ja Morant'ın bir gençle tartışırken nefsi müdafaa amaçlı hareket ettiğine hükmetti

Tennessee'deki bir yargıç, Grizzlies'in defans oyuncusu Ja Morant'ın bir gençle tartışırken nefsi müdafaa amaçlı hareket ettiğine hükmetti

Memphis Grizzlies guardı Ja Morant, Joshua Holloway tarafından kendisine karşı açılan davayı denetleyen Shelby County (Tenn.) Bölge Mahkemesi yargıcından bu hafta olumlu bir karar aldı. Yargıç Salı günü, Morant'ın 2022'de Tennessee'deki evinde oynanan bir maç sırasında o zamanlar 17 yaşında olan Holloway'in suratına yumruk atarken nefsi müdafaa amaçlı hareket ettiğini belirten bir emir çıkardı.

Holloway geçen yıl Morant'a karşı bir hukuk davası açtı, ancak yargıç, bu kararın Morant'a davada “sivil dokunulmazlık karinesi” verdiğini ve Morant'ın hukuki sorumluluk taşıması gerektiğini göstermek için kanıt yükünü Holloway'e devrettiğini sürdürdü.

Morant ve Holloway arasındaki tartışma, Morant'ın evinde saatlerce süren tavlama oyunlarından sonra geldi. Holloway, Morant'ın evinin müdavimlerindendi ve görünüşe göre Morant, Grizzlies yıldızıyla ilişki kurmadan önce Morant'ın küçük kız kardeşinin daveti üzerine oradaydı. Mahkeme, Morant ile Holloway arasındaki olayın nasıl ve neden meydana geldiğini anlamak için Aralık ayında dokuz tanığın ifadesini dinledi.

Holloway, Morant, babası Ty Morant, kız kardeşi Tenia, arkadaşı Davonte Buck ve eski NBA tecrübeli ve şu anki menajeri Mike Miller ifade verenler arasındaydı.

Yargıç Carol Chumney daha sonra kararını verirken kullandığı olayların zaman çizelgesini belirledi. Chumney dosyasında Holloway ile Morant arasındaki durumun tırmanmaya başladığını yazdı; Holloway, topu Morant'a vermek yerine oyunu başlatmak için kontrol etmek amacıyla Morant'ın ayaklarının dibine bir basketbol topu yerleştirmişti.

Chumney başvuruda “Morant, diğer oyuncular ve seyirciler bu hareketi saygısızlık olarak değerlendirdi” diye yazdı. Morant davacıya aynısını söyledi – “bu saygısızlıktı” – ve topu davacıya geri çevirdi. Bu noktada davacı topu kontrol etmeyecektir. Topu yerde tutun. Daha sonra topa tekme attı. Orada topa ileri geri vuruyorlar, topu yuvarlıyorlardı. Top, kimse yakalayamadığı için çitlere, sahanın diğer ucuna gitti.

READ  Boston College, taciz nedeniyle yüzme ve dalış programını askıya aldı

“Davacı topu Bay Morant'a geri vererek karşılık verdi ve bu alışveriş bir süre daha devam etti. Ancak sonunda diğer oyuncuların öfkelenmesine rağmen Bay Morant topu aldı ve göğsüyle Davacı'ya verdi. Takımının hazır olup olmadığını kontrol etmek için davacı topu hemen Bay Morant'a geri verdi ve Bay Morant'ın suratına vurdu.

Chumney'in açıklamasına göre top Morant'ın ağzına çarptı ve kafasını geriye savurdu.

“Davacı özür dilemedi veya Bay Morant'ın suratına vurmanın yanlış olduğuna dair herhangi bir belirti vermedi. Bay Morant, Davacıya 'Ne yapıyorsun?' diye sorarak yanıt verdi, 'Ne yaptın' veya 'Neden yapıyorsun' anlamına geliyordu. öyle mi?'” Oyuncular ve diğer seyirciler bunun anlamını anladılar. Davacı, Morant'ın sorusuna sözlü olarak yanıt vermedi.

O dönemde herhangi bir tehdit edici söz söylemedi. Ancak davacının yanıtı sözlü değildi: Şortunu yukarı çekti.

Chumney, bu niyeti açıklayan altı tanığın ifadesine atıfta bulunarak, hareketin Holloway'in savaşma arzusunun bir işareti olarak alındığını yazdı. Chumney, Morant ve Holloway'in daha sonra birbirlerine doğru ilerlediklerini ve Holloway'in Morant'ın omzuyla çarpışıp bir kez daha dövüşmeye hazırlanmadan önce göğüs göğüse bir çatışmaya girdiklerini yazdı.

Chumney'nin dosyasında “Morant geri adım attı” denildi. “Holloway tekrar pantolonunu çekti ve öne doğru bir adım attı. Bay Morant bu hareketlerini davacının kendisine vurmak üzere olduğu anlamına geliyordu. Kendini korumak için tek bir yumrukla karşılık verdi. Davacı geriye doğru tökezledi ama sonra kendini toparladı, gardını kaldırdı ve Tekrar ileri adım attı.Bay Buck daha sonra tek yumrukla karşılık verdi.Bay Buck ona vurduğunda davacı yere düştü ve Bay Buck hemen Bay Morant'ı sürüklemeye başladı.

Chumney, Morant'ın tepkisinin onun Tennessee yasalarına göre meşru müdafaa konusunda adil davrandığına ve güç kullanımının haklı olduğuna karar vermesi için yeterli olduğunu açıkladı.

READ  Bryce Harper Phillies, 2023'te ilk aşamada oynamaya hazırlanıyor: Takımın 'Full Go' planının içinde

(Fotoğraf: Kevin C. Cox/Getty Images)