Haziran 27, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Tether (USDT) stablecoin’inin geri çekilmesi 10 milyar doları aştı

Tether (USDT) stablecoin'inin geri çekilmesi 10 milyar doları aştı

Tether, dolara sabitlenmiş tokeninin “tamamen desteklendiğini” iddia ediyor.

Justin Thales | AP | Getty Resimleri

Yatırımcılar 10 milyar doları aştı İp Son iki hafta, stabilcoinler üzerinde artan düzenleyici incelemenin ortasında geldi.

CoinGecko’nun verilerine göre, dünyanın en büyük stablecoini olan Tether, dolaşımdaki arzının 11 Mayıs’ta 84,2 milyar dolardan Pazartesi günü itibariyle yaklaşık 73,3 milyar dolara düştüğünü gördü. Cuma gecesi geç saatlerde yaklaşık 1 milyar dolar çekildi.

ABD dolarına sabitlenmesi gereken kripto para birimi, başka bir tür stabilcoin olan terraUSD – veya UST – sonrasında 12 Mayıs’ta geçici olarak 95 sente kadar düştü. 1 dolardan çok daha az düştü. Bu, Dünya’nın kasalarıyla ilişkili Luna tokeninin satışına yol açtı ve bu da sahiplerinin servetinden 40 milyar dolardan fazlasını sildi.

UST ve Luna’nın arkasındaki blok zinciri olan Terra’nın çöküşünden kaynaklanan serpinti, bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin düşmesiyle kripto para piyasasına şok dalgaları gönderdi. Bu, düzenleyiciler için endişeye neden oluyor.

Tezos Blockchain’in kurucu ortağı Kathleen Breitman, “Ne zaman bir kripto başarısızlığı veya felaket olsa, korku her zaman birisinin durumu yanlış okuyup tüm topluluk için faydalı olmayan bir durumu düzeltmesidir” dedi. CNBC.

“Anlamsız şeylerin başarısız olduğunu görmekten zevk alsam da, her zaman bir hayranlık duygusu var, ‘İnsanlar bundan tüm stablecoin’lerin sağlam olmadığı sonucuna mı varacaklar?’ “Bu her zaman en büyük korkudur.”

İpin aksine, zemin dolapları yedekte tutulan kağıt parayla desteklenmiyordu. Bunun yerine, yeraltı rezervuarlarının ve Luna’nın kardeş simgesinin yıkılması ve inşası yoluyla fiyat istikrarının korunduğu bazı karmaşık mühendisliklere dayanıyordu. Yatırımcılar, Terra’nın ana kredi platformu olan Anchor’dan %20 tasarruf vaadi ile çekildiler ve bu oran birçok yatırımcının sürdürülemez olduğunu söyledi.

READ  Bay Area Energy Bar 2,9 milyar dolara satıldı

Terra yaratıcısı Do Kwon da milyarlarca dolar topladı Bitcoin Ve Luna Vakfı Muhafız sandığı aracılığıyla diğer jetonlar, ancak Neredeyse tüm para kullanılmış Kara tanklarını kurtarmak için nafile bir girişim.

Bununla birlikte, yeraltı hazineleri üzerindeki panik, dikkatleri başka bir stablecoin olan Kordon’a çekti.

Düzenleyiciler ve ekonomistler, uzun süredir Tether’in rezervlerinde, sözde stabilcoin bağlantısını haklı çıkarmak için yeterli varlığa sahip olup olmadığını sorguluyor. dolar.

Şirket daha önce ipin bir banka hesabındaki dolarlarla desteklendiğini iddia etmişti, ancak daha sonra ticari kağıt (kısa vadeli kurumsal borç) ve hatta dijital tokenler dahil olmak üzere diğer varlıkları teminat olarak kullandığını açıkladı. yerleşme New York Başsavcısı ile.

Geçen hafta, Tether söyledi Sahip olduğunuz ticari kağıtların miktarını azaltın Ve elindeki ABD Hazine bonolarını artırdı. İngiliz Virgin Adaları merkezli şirket ilk kez dış devlet borcu olduğunu söyledi. Tether, fonlarının kaynağı hakkında daha fazla yorum yapmayı reddetti, ancak rezervlerini daha kapsamlı bir şekilde denetlediğini söyledi.