Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Texas bu hafta sonu “yılın en iyi meteor yağmurunu” görecek

Texas bu hafta sonu “yılın en iyi meteor yağmurunu” görecek

Perseus meteor yağmurunun bu yıl 12 Ağustos gecesi zirve yapması bekleniyor.

Zack Cobbs/Getty Images/iStockphoto

NASA’ya göre, Perseid meteor yağmuru, yüksek görülme sıklığı ve yaz sonu hoş sıcaklıkları nedeniyle genellikle yılın en iyi meteor yağmuru olarak kabul edilir. Geçen yılki dolunay ile aynı zamana denk gelen sağanak yağışların aksine, bu yılki dolunay küçülen bir hilal şeklinde olacak ve daha sönük göktaşlarının görülmesine olanak sağlayacak.

NASA All Sky Fireball Network, 26 Temmuz'da yılın ilk Perseid meteorunu tespit etti.

NASA All Sky Fireball Network, 26 Temmuz’da yılın ilk Perseid meteorunu tespit etti.

NASA/All Sky Ateş Topu Ağı

reklamcılık

Makale bu reklamın altında devam ediyor

NASA, Perseidlerin ortalama meteor çizgisinden daha uzun sürebilen daha büyük ışık ve renk patlamaları olan ateş toplarıyla tanındığını söyledi. Perseids’i oluşturmak için atmosferimizle etkileşime giren uzay enkazı parçaları, ilk olarak 1862’de Louis Swift ve Horace Tuttle tarafından keşfedilen Comet 109P/Swift-Tuttle’dan geliyor. 1992. Radyant Yağmur Gökyüzünde Perseidlerin geldiği nokta olan göktaşı, onlara adını veren Perseus takımyıldızının yakınında bulunuyor.

NASA’ya göre meteorlar en iyi Kuzey Yarımküre’de şafaktan önceki saatlerde izlenir, ancak bazen onları akşam 22:00 gibi erken saatlerde görmek mümkündür. NASA’nın Göktaşı Çevre Ofisi başkanı Bill Cook yaptığı açıklamada, “Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanlar, yoğun gecelerde şafaktan hemen önce saatte yaklaşık 40 Perseid görmeyi makul bir şekilde bekleyebilirler.” Dedi. “Yaklaşık iki dakikada bir dakika, ki bu fena değil. Ancak, dışarıda, şehirlerden ve banliyölerden uzakta olduğunuzu varsayıyoruz.”

Daha parlak banliyö gökyüzü, oranları önemli ölçüde düşürür ve bir saat içinde 10 veya daha az olması beklenir. NASA, “Gösteriyi görmek için ihtiyacınız olan tek şey açık gökyüzü, karanlık ve biraz sabır” dedi. “Belirli bir yöne bakmanıza gerek yok; meteorlar genellikle gökyüzünün her yerinde görülebilir.”

READ  Bilim insanları sırtlan dışkılarından yünlü gergedan DNA'sı çıkardı. bu harika.