Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bilim adamları 20 kollu yeni bir tüy yıldızı türü keşfettiler

Bilim adamları 20 kollu yeni bir tüy yıldızı türü keşfettiler

Korunmuş Antarktika çilek tüyü yıldızı veya Promachcrinus fragarius.
Greg W. Ross’un izniyle

  • Araştırmacılar, 20 “kollu” yeni bir tür tüy yıldızı keşfettiler.
  • Bu tür, Antarktika tüy yıldız grubunun bir parçasıdır ve denizyıldızı ile geniş ölçüde akrabadır.
  • Bilim adamları keşiflerine çilek adını verdiler.

Antarktika yakınlarında okyanusta dolaşan araştırmacılar, fotoğraflarda ürkütücü görünen yeni bir tür keşfettiler – ama ona meyve adını verdiler.

San Diego’daki California Üniversitesi’nde deniz biyolojisi profesörü olan Greg Ross, Antarktika çilek tüyü yıldızı, bazıları engebeli, bazıları tüylü olan 20 sözde “kollu” bir deniz yaratığıdır ve sekiz inç uzunluğa kadar çıkabilir. içeriden söyledi.

Ross, yeni türler hakkındaki makaleyi araştırmacılar Emily McLaughlin ve Nereid Wilson ile birlikte kaleme aldı ve bulgularını yayımladı. omurgasız sistematiği Geçen ay.

Uzaylı benzeri yaratık ilk başta çileğe benzemiyor. Ama vücuduna yakınlaştırırsanız – tüm bu kolların tepesindeki küçük kısım – bir meyvenin boyutu ve şekli gibidir.

Antarktika’daki çilek tüyü yıldızının, çileğe benzer bir tabanı ortaya çıkarmak için Ciri’nin bir kısmının çıkarıldığı yakın çekim.
Greg W. Ross’un izniyle

Ross, yıldızın gövdesindeki dairesel çıkıntıların, sirri’nin olması gereken yerde – tabandan çıkıntı yapan daha küçük, dokunaç benzeri ipler – ancak bağlantı noktalarını göstermek için çıkarıldığını söyledi.

“Hangi parçalara bağlı olduğunu görebilmeniz için bir demet cirri aldık ve çilek böyle görünüyor” dedi.

Ciri’nin uçlarında deniz tabanının dibini kavramak için kullanılan küçük dokunaçları olduğunu da sözlerine ekledi.

Sözde kollar, resimde gösterilen Antarktika Çilek Tüyü Yıldızının daha uzun, tüy benzeri kısımlarıdır. Genellikle dağılırlar, dedi Ross ve yaratığın hareketine yardımcı olurlar.

Yeni keşfedilen türün resmi adı Promachcrinus fragarius’tur. Denizyıldızı, deniz kestanesi, kum dolarları ve deniz hıyarlarını içeren Crinoidea sınıfına aittir ve bir tür tüy yıldızıdır – bu nedenle daha az resmi adı olan “Antarktika tüy yıldızı”. Kağıda göre Fragarius, çilek anlamına gelen Latince “fragum” kelimesinden türetilmiştir.

READ  ISRO'nun ay ve güneş misyonları muhtemelen Temmuz'da gerçekleşecek | son haberler hindistan

Profesör bir röportajda, Antarktika tüylü yıldız grubu içinde başlangıçta yalnızca bir tür olduğunu söyledi – Promachocrinus kerguelensis.

Promachocrinus kerguelnsis’in başlangıçta Promachocrinus cinsi altındaki tek tür olduğu düşünülüyordu.
Eric A. Lazo yakışıklı

Ancak Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri’nden bilim adamları ekibi, bu canlıların daha fazla örneğini aramak için Güney Okyanusu boyunca bir ağ sürükleyerek Antarktika tüylü yıldız kümesinin altına düşebilecek dört yeni tür belirledi.

Antarktika Çilek Tüy Yıldızı, sahip olduğu “kolların” sayısı nedeniyle özellikle dikkat çekicidir. Ross, “Tüy yıldızlarının çoğunun 10 kolu var” dedi.

Ross, tüy yıldızının tipik pozisyonunun “kolların” açık ve yukarı, cirri ise aşağı doğru olduğunu ekledi.

Ross, keşifle birlikte, araştırmacıların Antarktika tüy yıldızları kategorisine sekiz tür ekleyebileceğini, dört yeni bulguyu ekleyebileceğini ve daha önce keşfedilen ve başlangıçta kendi türünden olduğu düşünülen hayvanları “diriltebileceğini” söyledi.

Ross, “20 kollu bir türden şimdi sekiz türe geçtik – Promachcrinus adı altında altısı 20 kollu ve ikisi 10 kollu” dedi.

Gazeteye göre, Çilek Tüyü Yıldızı Antarktika’da yüzeyin 215 fit ile 3.840 fit arasında bir yerde bulundu.

Araştırmacılar makalelerinde “Tüy yıldızlarının yüzme hareketlerinin bir başka tezahürü” diyorlar.

Genel olarak yeni türler bulmanın nadir bir olay olmadığını söyleyen Ross, üniversitenin Scripps Oşinografi Enstitüsündeki laboratuvarının yılda 10 ila 15 tür yakaladığını da sözlerine ekledi.

“Pek çok tür buluyoruz. Sorun, onları adlandırmak için ne kadar çaba sarf edilmesi gerektiğidir” dedi.