Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

The Information’ın haberine göre Google, yapay zeka programı Gemini’yi başlatmaya yaklaşıyor

The Information’ın haberine göre Google, yapay zeka programı Gemini’yi başlatmaya yaklaşıyor

19 Temmuz 2018’de Google’ın Zürih, İsviçre’deki Avrupa Mühendislik Merkezi’nde bir logo – Reuters/Arnd Wegman/Arşiv fotoğrafı/Dosya fotoğrafı Lisans haklarının alınması

14 Eylül (Reuters) – The Information gazetesinin Perşembe günü konuyla ilgili bilgi sahibi kişilere dayandırdığı haberine göre, Alphabet Inc’e ait Google, küçük bir grup şirkete, konuşmaya dayalı yapay zeka yazılımı olan Gemini’nin erken bir sürümüne erişim izni verdi.

Gemini, OpenAI’nin GPT-4 modeliyle rekabet etmeyi hedefliyor rapor.

Google için Gemini’yi piyasaya sürmenin riskleri yüksektir. Microsoft destekli OpenAI’nin geçen yıl ChatGPT lansmanının teknoloji dünyasını kasıp kavurmasının ardından Google, bu yıl üretken yapay zekaya olan yatırımlarını artırdı.

Raporda, Gemini’nin sohbet robotlarından metni özetleyen veya e-posta taslakları, müzik sözleri veya haber hikayeleri gibi kullanıcıların okumak istediklerine göre orijinal metinler üreten özelliklere kadar her şeye güç veren büyük dil modellerinden oluşan bir koleksiyon olduğu belirtiliyor.

Ayrıca yazılım mühendislerinin kod yazmalarına ve kullanıcıların görmek istediklerine göre orijinal görüntüler oluşturmalarına yardımcı olması da bekleniyor.

Raporda, Google’ın şu anda geliştiricilere Gemini’nin nispeten büyük bir sürümüne erişim izni verdiği, ancak geliştirmekte olduğu ve GPT-4 ile daha eşdeğer olacak daha büyük bir sürüme izin vermediği belirtildi.

Arama ve reklam devi, Gemini’yi Google Cloud Vertex AI hizmeti aracılığıyla işletmelerin kullanımına sunmayı planlıyor.

Google, Reuters’in yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Geçen ay şirket, Hindistan ve Japonya’daki kullanıcılara yönelik arama aracına, özetler de dahil olmak üzere iddialara ilişkin metin veya görsel sonuçları görüntüleyecek üretken yapay zekayı ekledi. Ayrıca yapay zeka destekli araçlarını kullanıcı başına aylık 30 ABD doları karşılığında kurumsal müşterilerin kullanımına sundu.

(Bengaluru’daki Rishabh Jaiswal tarafından rapor edilmiştir – Arapça Bülten için Muhammed tarafından hazırlanmıştır) Düzenleyen: Sherry Jacob Phillips

READ  Bekle, Nintendo GameCube Neredeyse Resmi Bir LCD'ye Sahip Miydi?

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar