Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Avrupa Birliği’nde incelemeler yoğunlaşırken Apple, Fransa’daki iPhone 12 anlaşmazlığını ortadan kaldırmak için harekete geçiyor

Avrupa Birliği’nde incelemeler yoğunlaşırken Apple, Fransa’daki iPhone 12 anlaşmazlığını ortadan kaldırmak için harekete geçiyor
  • Apple, iPhone12 için yazılım güncellemesini Fransa’da yayınlayacağını duyurdu
  • Fransa, güncellemenin iPhone 12 satışlarının devam etmesine izin vermesi gerektiğini söyledi
  • Apple, Fransa’daki radyasyon sonuçlarından hâlâ şüphe duyduğunu söylüyor
  • Belçika, Apple’dan AB çapında bir yazılım güncellemesi istediğini açıkladı
  • Belçika kullanıcılar için herhangi bir risk görmüyor ve Danimarka endişe duymadığını söylüyor

PARİS, 15 Eylül (Reuters) – Apple Inc (AAPL.O), Cuma günü Fransa’daki iPhone 12’lerinin yazılımını radyasyon seviyelerine ilişkin anlaşmazlığı çözmek için güncelleme sözü verdi, ancak diğer Avrupa ülkelerindeki endişeler, şirketin başka yerlerde de benzer eylemlerde bulunması gerekebileceğini gösteriyor .

Bu hafta Fransa, radyasyona maruz kalma sınırlarının ihlal edildiğini söylediği testlerin ardından iPhone 12 telefonlarının satışını askıya aldı.

Apple, iPhone 12’nin çeşitli uluslararası kuruluşlar tarafından küresel standartlarla uyumlu olduğunun onaylandığını söyleyerek bulgulara karşı çıktı, ancak Cuma günü Fransa’da kullanılan test yöntemlerine uyum sağlamak için bir yazılım güncellemesi yayınlayacağını söyledi.

Araştırmacılar son yirmi yılda cep telefonlarının sağlık risklerini değerlendirmek için çok sayıda çalışma yürüttüler. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sağlığa zararlı hiçbir etkisi kanıtlanmamıştır.

Ancak Fransa’nın diğer ülkelerde yapılanlardan farklı test sonuçlarına dayanan radyasyon uyarısı Avrupa çapında endişelere yol açtı.

Belçika Dijitalleştirmeden Sorumlu Devlet Bakanı, Apple’dan iPhone 12 yazılımını Avrupa Birliği genelinde yükseltmesini istediğini ancak Belçikalı düzenleyici tarafından yapılan ilk incelemeye göre telefonun kullanıcılar için herhangi bir risk oluşturmadığını söyledi.

Almanya, AB düzeyinde bir çözüm bulmak için Fransız yetkililerle temas halinde olduğunu söylerken, Roma’daki bir hükümet kaynağına göre İtalya, Apple’dan buradaki iPhone 12’lerdeki yazılımı yükseltmesini istemeye hazırlanıyor.

Ancak ikinci bir İtalyan hükümeti kaynağı, Apple’a herhangi bir talebin veya İtalyan yetkililerin ayrı kararlarının Fransız soruşturması bitene kadar gelmeyeceğini söyledi.

READ  AirTag uyarısı, izleyiciyi bulmadan Disney World'de telefona çarpar

Hollanda Dijital Altyapı Kurumu da iki hafta sürmesi planlanan kendi soruşturmasını yürüttüğünü ve Apple’ın yanı sıra Alman ve Fransız yetkililerle de temas halinde olduğunu söyledi. Ajans, konuyla ilgili tüketicilerden çağrılar aldığını söyledi.

Fransız hükümeti, Apple’ın yazılım güncellemesini memnuniyetle karşıladı ve bunun hızlı bir şekilde test edileceğini ve 2020’de piyasaya sürülen nispeten eski iPhone 12 modelinin satışının yeniden başlamasına izin vermesi gerektiğini söyledi.

Apple, yaptığı açıklamada, “Fransız düzenleyiciler tarafından kullanılan protokole uyum sağlamak için Fransa’daki kullanıcılara bir yazılım güncellemesi yayınlayacağız. iPhone 12’nin Fransa’da kullanılabilirliğinin devam etmesini sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi.

“Bu, Fransız düzenleyiciler tarafından kullanılan özel bir test protokolüyle ilgilidir ve bir güvenlik endişesi değildir” diye ekledi.

Apple, genellikle bir güvenlik sorununu çözmek amacıyla telefonları ve bilgisayarları için düzenli olarak yazılım güncellemeleri sağlar. Belirli bir modele veya bölgeye odaklanabilirler ve Apple bazen bu tür güncellemeleri ayda birkaç kez yayınlar.

Ekstremite testleri

Fransa Ulusal Radyofrekans Ajansı (ANFR) Salı günü yaptığı açıklamada, iPhone 12’nin spesifik soğurma oranının (SAR), (vücudun bir ekipman parçasından emdiği radyo frekansı enerjisi oranının bir ölçüsü) yasal olarak izin verilenden daha yüksek olduğunu ve bu durumun yasal olarak izin verilenden daha yüksek olduğunu söyledi. satış askıya alındı. .

2020’de Fransız yönetmeliklerinde yapılan bir değişiklik, telefonu elde tutmak gibi ekstremitelerin yanı sıra başka yerlerde kullanılan baş ve vücut için de SAR testine izin verdi. iPhone 12’nin başarısız olduğu Fransız partisi SAR testlerinde, vücut içi testlerde 5 mm’ye kıyasla 0 mm mesafede ölçüm yapıldı.

Belçika Dijitalleşme Bakanı Mathieu Michel, Cuma günü yaptığı açıklamada, ülkenin IBPT düzenleyicisi tarafından telefona ilişkin incelemenin halen devam etmesine rağmen, ilk sonuçların “güven verici” olduğunu ve telefonun 2019’da geri çağrılmasına gerek olmadığını söyledi. Belçika.

READ  Pokemon Scarlet ve Violet DLC, bir Pokemon olmanızı sağlıyor ve hayranlar çok mutlu

Ancak Apple ile temasa geçtiğini ve ondan “yazılım güncellemelerini tüm Avrupa’da benzer şekilde gözden geçirmesini” istediğini söyledi.

Danimarka ayrıca, güvenlik otoritesinin Fransa’nın bulguları sonrasında herhangi bir işlem yapmayacağını ve iPhone 12’nin kullanımından kaynaklanan radyasyon seviyeleri konusunda endişe duymadığını söyleyerek telefon sahiplerine güvence vermek için harekete geçti.

E-postayla gönderdiği açıklamada, “Mevcut bilgilere dayanarak, Danimarka Sağlık Otoritesi’nin değerlendirmesi, iPhone 12’nizi endişelenmeden kullanmaya devam edebileceğiniz yönündedir” dedi.

Sektör uzmanları, telefon radyasyonundan kaynaklanan yanma veya sıcak çarpması riskine dayalı düzenleyici limitlerin, bilim adamlarının zarara dair kanıt bulduğu seviyelerin çok altında belirlenmesi nedeniyle herhangi bir güvenlik riski olmadığını söyledi.

CCS Insight kıdemli analisti Ben Wood, iPhone 12’nin daha eski bir model olduğunu vurgulayarak, “Sonuçta tüm olayın hızla unutulacağından şüpheleniyorum” dedi.

Apple Salı günü iPhone 15’i piyasaya sürdü ve iPhone 12 doğrudan Apple’dan satın alınamıyor. Ancak eski telefonların stoku veya ticareti olan üçüncü şahıslardan satın alınabilirler.

En büyük sorun, Apple’ın yazılımı güncellemeyi reddetmesi durumunda Fransa’nın tehdit ettiği potansiyel geri çağırma olabilirdi.

Apple’ın geçen yıl Avrupa’daki toplam geliri yaklaşık 95 milyar doları buldu ve bu da bölgeyi Amerika’dan sonra en büyük ikinci bölge haline getirdi. Bazı tahminler, şirketin geçen yıl Avrupa’da 50 milyondan fazla iPhone sattığını öne sürüyor.

Amerikan şirketi satışlarını ülkeye veya modele göre ayırmıyor.

(Paris’te Elisabeth Pineau ve Tassilo Hummel, Milano’da Elvira Pollina, Berlin’de Hakan Ersene ve Amsterdam’da Toby Sterling’in raporu – Muhammed’in Arapça Bülten için Hazırlaması – Muhammed’in Arapça Bülten için Hazırlaması – Muhammed’in Arapça Bülten için Hazırlaması) Dominique Vidalon ve Supantha Mukherjee’nin ek raporları. Yazan: Ingrid Melander ve Silvia Aloisi, Düzenleyen: Mark Potter ve David Evans.

READ  AMD Ryzen Threadripper 5990X CPU 4.82GHz'e Hız Aşırtmalı, Cinebench R23'te 100.000 Puanı Parçalıyor ve Stok Çiplerine Karşı %80 Yüksek Performans Elde Ediyor

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar

Tassilo, Reuters’e ilk olarak Berlin’de katılan, ardından Paris’te çalışmaya dönen eğitimli bir avukat. Fransız siyasetini, ticaretini ve Avrupa Birliği ile NATO kurumlarını kapsamaktadır.