Aralık 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Tiangong: Çin, NASA liderliğindeki Uluslararası Uzay İstasyonuna alternatif sunduğu için uzay istasyonunun boyutunu iki katına çıkarıyor

Tiangong: Çin, NASA liderliğindeki Uluslararası Uzay İstasyonuna alternatif sunduğu için uzay istasyonunun boyutunu iki katına çıkarıyor

costphoto/norphoto/Getty Images

Çin uzay istasyonunun bir modeli, 26 Eylül 2023’te Şanghay Dünya Başkenti Tasarım Konferansı 2023’te sergileniyor.CNN

Çin NASA, önümüzdeki yıllarda uzay istasyonunu üç modülden altı modüle genişletmeyi planlıyor ve NASA liderliğindeki Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) ömrünün sonuna yaklaşırken diğer ülkelerden astronotlara Dünya’ya yakın görevler için alternatif bir platform sağlamayı planlıyor.

Çalışma ömrü Çin uzay istasyonu Çin’in ana havacılık yüklenicisi Çin Uzay Teknolojileri Akademisi (CAST), çarşamba günü Azerbaycan’ın Bakü kentinde düzenlenen 74. Uluslararası Uzay Kongresi’nde, projenin süresinin 15 yıldan fazla olacağını söyledi.

Bu daha önce açıklanan on yıldan daha fazla olacak.

Çin Kendi kendine inşa edilen uzay istasyonuTiangong veya Çince’de Cennetsel Saray olarak da bilinen sonda, 2022’nin sonlarından bu yana tamamen faaliyete geçti ve 450 kilometreye (280 mil) kadar bir yörünge yüksekliğinde maksimum üç astronotu barındırıyor.

Altı modüle genişletildikten sonra 180 metrik ton olan Tiangong’un kütlesi, yedi astronottan oluşan bir mürettebatı barındırabilen Uluslararası Uzay İstasyonunun kütlesinin hala yalnızca %40’ı kadardır. Ancak yirmi yılı aşkın süredir yörüngede olan Uluslararası Uzay İstasyonunun 2030’dan sonra, yani Çin’in beklediğini söylediği tarihle aynı dönemde hizmet dışı bırakılması bekleniyor. “Büyük bir uzay gücü.”

Çin devlet medyası, geçen yıl Tiangong istasyonu tamamen faaliyete geçtiğinde, Uluslararası Uzay İstasyonunun kullanımdan kalkması yaklaşırken Çin’in “rahatlamayacağını” belirtmiş ve “birkaç ülkenin” Çin istasyonuna astronot gönderme talebinde bulunduğunu eklemişti.

Ama Çin’e bir darbe Uzay diplomasisi hedefleriAvrupa Uzay Ajansı (ESA), bu yıl Tiangong’a katılmak için mali veya “siyasi” yeşil ışığının olmadığını söyleyerek, Avrupalı ​​astronotların ziyaretine ilişkin yıllardır süren planı erteledi.

Milliyetçi bir Çin tabloid gazetesi olan Global Times, o dönemde şöyle yazmıştı: “Çin ile insanlı uzay alanında işbirliğinden vazgeçmek açıkça dar görüşlülüktür, bu da ABD liderliğindeki kamptaki çatışmanın yeni bir uzay yarışına yol açtığını ortaya koymaktadır.”

READ  NASA, Rus uzay istasyonu sızıntısından sonra astronotları kurtarmak için SpaceX'i kullanmayı düşünüyor

Tiangong, Çin’in uzay çabalarında artan nüfuzunun ve güveninin bir sembolü haline geldi ve Uluslararası Uzay İstasyonundan izole edilmesinin ardından bu alanda ABD’nin rakibi haline geldi. ABD yasaları, NASA ile doğrudan veya dolaylı herhangi bir işbirliğini yasaklamaktadır.

Uluslararası Uzay İstasyonunun bir katılımcısı olan Rusya’nın da benzer uzay diplomasisi planları var ve bu da Moskova’nın BRICS ortaklarının (Brezilya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) uzay istasyonu için bir modül inşa edebileceğini öne sürüyor.

Rus uzay ajansı Roscosmos geçen yıl dört astronotu barındırabilecek altı modülden oluşan bir uzay istasyonu inşa etmeyi planladığını açıklamıştı.