Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

TikTok’ta film eleştirmenleri başka isimlerle anılır

TikTok’ta film eleştirmenleri başka isimlerle anılır

Çoğu 20’li ya da 30’lu yaşların başında olan birçok yaratıcı insan belirli bir alanda uzmanlaşır. Joe Aragon (Sinema Joe, 931.000 takipçi) yaklaşan cazibe merkezleriyle ilgili ayrıntılarıyla tanınır; Mons Gutierrez (cvnela1,4 milyon takipçi) ve Brian Lucius (stoney_tha_harika, 387.000 takipçi) korku filmlerinin gizemini çözen ve sıralayan; Seth Mulan Feroz (sethsfilm incelemeleri256.000 takipçi) Sanat Evi ve Yabancı Sinema’ya doğru.

Büyük metropol gazetelerinin veya ulusal dergilerin film bölümlerinin aksine, MovieTok’taki insanlar genellikle kayda değer her filmi incelemeyi istemezler. Geleneksel eleştirmenlerin film tarihi anlayışına en çok hayranlık duymakla birlikte, mesleği bir bütün olarak yanlış veya kazanılmamış güçle ilişkilendirme eğilimindeydiler.

31 yaşındaki Lucius, “Birçoğumuz eleştirmenlere güvenmiyoruz” dedi. “En iyi eleştirmenler” için puanların ortalama kullanıcıların puanlarından genellikle çılgınca farklı olduğu inceleme toplama sitesi Rotten Tomatoes’a, kritik kuruluşun gerçeklikten çok uzak olduğunun kanıtı olarak işaret eden birçok kişiden biriydi. “Film izliyorlar ve sadece eleştirecek bir şey arıyorlar” dedi. Hayranlar filmleri eğlence için izler.

MovieTok’un yaratıcıları, film eleştirisi tarihinde büyüklerine isyan eden ilk kişiler değil. 1950’lerde François Truffaut, Jean-Luc Godard ve diğer Cahiers du Cinema yazarları, ana akım Fransız eleştirisinin milliyetçiliğini reddettiler. 1960’larda ve 1970’lerde, New York eleştirmeni Pauline Kael, uzun süredir New York Times film eleştirmeni olan Bosley Crowther ve diğerleriyle ilişkilendirilen ahlaka saldırdı. 2000’lerde film blog yazarları, baskı eleştirmenlerini süper kahraman ve fantastik filmlere kayıtsızlık veya düşmanlıkla suçladı.

Şehrin Medya, Kültür ve Yaratıcı Endüstriler Departmanı başkanı Matthias Frey, “Sözde ‘öteki’ eleştirmenler, kendinizi yeni avangart olarak sunarken, bir şekilde eski moda elitist olarak karalanıyor,” dedi. Londra Üniversitesi ve Film Eleştirisinin Kalıcı Krizi’nin yazarı. Filozof Noel Carroll’a atıfta bulunarak, eleştiriyi “akla dayalı bir değerlendirme” olarak tanımladı.

READ  Jennifer Coolidge, 2023 Screen Actors Guild Awards - SAG Awards'tan birkaç dakika sonra, 'American Pie' filminin başrol oyuncusu Eugene Levy'yi kazandı ve yeniden bir araya geldi | Galeri