Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

WGA’nın stüdyo teklifine verdiği yanıt, çeşitlilik grevinin hızlı bir sonu olmadığını gösteriyor

WGA’nın stüdyo teklifine verdiği yanıt, çeşitlilik grevinin hızlı bir sonu olmadığını gösteriyor

Amerika Yazarlar Birliği, Salı günü Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği’nin son teklifine yanıt verdi, ancak 106 günlük greve kolay bir çözüm bulma umutları hızla suya düştü.

Görüşmelere aşina olan kaynaklara göre, WGA bazı maddelerde biraz esnedi. Ancak sendika müzakerecileri, stüdyo tarafının kendi teklifine yanıt olarak aradığı önemli tavizleri vermedi.

Sendika, bir yazar için asgari personel sayısını düşürmeyi teklif etmesine rağmen, televizyon yazarları için asgari personel sayısı önerisinin arkasında durmaya devam etti. Ancak WGA, AMPTP’nin katılımcılara üretim bütçesine bağlı olarak artacak olan belirli bir minimum kurulum gücü verme teklifinden etkilenmedi.

Hiçbir şekilde bu tek anlaşmazlık noktası değil. İki taraf, akşamdan kalma akışı ve TV yazarlarının yapımcıları için daha yüksek bir minimum seviye de dahil olmak üzere, tahtadaki öğeler konusunda anlaşmazlığa düşüyor.

Birden fazla stüdyo kaynağı, en son AMPTP teklifinin görüşmelerde bir çığır açacağı konusunda iyimserdi. Ancak WGA müzakerecileri, üyeleri bir anlaşmanın yakın olduğunu gösteren stüdyo sızıntılarına güvenmemeleri konusunda uyararak dikkatli olunmasını tavsiye etti.

İki taraf, grevin başladığı 2 Mayıs’tan bu yana ilk kez geçen Cuma günü müzakere masasına döndü.

İlk olarak Bloomberg tarafından bildirildiği üzere, Netflix eş CEO’su Ted Sarandos ve Disney CEO’su Bob Iger, grevi sona erdirmekle kişisel olarak ilgilendiler.

WGA, canlı yayının kalıntılarını bir programın popülaritesine bağlamak istiyor, ancak canlı yayının yaratıcıları bu izleyici verilerini paylaşmayı inatla reddetti. Bununla birlikte, AMPTP’nin yakın tarihli bir teklifinde, yazarların tazminatı bu sayıya bağlı olmasa da, her program için izlenen saat sayısının paylaşılmasına yönelik bir teklif yer aldı. WGA orijinal önerisinin arkasında durmaya devam ediyor ve görüşlerden ziyade “saat”in kullanılması gereken doğru ölçü olup olmadığı konusunda sorular soruyor.

Genel olarak bir anlaşmaya varılmadan önce sıkı pazarlığın yapılması gerektiği anlaşıldığından, WGA’nın son AMPTP teklifini kabul etmesi beklenmiyordu. Ancak stüdyo tarafı, her iki tarafın da anlaşmaya olduğundan daha yakın olacağını umuyordu.

WGA ayrıca, üyelerinin diğer sendikaların gözcü saflarını onurlandırmasına izin veren bir hüküm arıyor. Madde, iki sendika karşılıklı dayanışmayı ifade etmek için çaba sarf ettiğinden, birçok yazarın SAG-AFTRA sendika grevi çözülene kadar muhtemelen işe geri dönmeyeceği anlamına geliyordu.

AMPTP, ilk olarak 4 Ağustos’ta sunulan bu teklifi kabul etmek istemiyor gibi görünüyor.

WGA ayrıca sendika sağlık planının greve rağmen finansman sağlamaya devam edeceğine ve üyelerin grev nedeniyle sağlık sigortasını kaybetmeyeceğine dair güvence istiyor.

Matt Donnelly bu hikayeye katkıda bulundu.

READ  American Idol yargıcı Paula Abdul, cinsel saldırı iddiaları nedeniyle Nasty Nigel'a dava açıyor