Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Tony Kushner, Jonathan Glazer'ın Oscar'daki konuşmasını desteklemek için konuşuyor

Tony Kushner, Jonathan Glazer'ın Oscar'daki konuşmasını desteklemek için konuşuyor

Amerika'nın en ünlü yazarlarından biri ve Steven Spielberg'in işbirlikçilerinden biri bugün Haaretz Podcast'inde Jonathan Glazer'ın konuşmasından sonra yaptığı tartışmalar hakkında konuştu. İlgi alanı Akademi Ödülleri'nde En İyi Uluslararası Uzun Metraj Film ödülünü kazandı.

ABD'deki protestolar ve etkileri hakkında konuşan Emmy ve Pulitzer ödüllü Tony Kushner konuştu ifade ettim “Jonathan Glazer'ın Oscar'lardaki suçlanamaz ve reddedilemez açıklamasının ardından gelen olumsuz tepki” olarak adlandırdığı sürpriz.

Glazer'ın yorumlarından haberdar olup olmadığı sorulduğunda Kushner, “Elbette” yanıtını verdi. Yani kim yapmaz ki?

Bağlam açısından Glazer'ın konuşmasının tamamı şöyle:

Çok teşekkürler. Okuyacağım, korkuyorum.

Bu onur için Akademi'ye, erişim için ortaklarımız A24 Films'e, güvenleri ve rehberlikleri için Polonya Film Enstitüsü'ne, Stead Müzesi'ne ve yapımcılarıma, aktörlerime ve işbirlikçilerime teşekkür ederim.

Tüm seçimlerimiz şimdiki zamanı yansıtmak ve yüzleşmekti, o zaman ne yaptıklarına bakın demiyorum, şimdi ne yaptığımıza bakın diyorum.

Filmimiz insanlıktan çıkarmanın en kötü noktaya nereye vardığını gösteriyor. Bütün geçmişimizi ve bugünümüzü şekillendirdi. Ve şimdi, Yahudiliği ve pek çok masum insanın mücadelesine yol açan işgalin gasp ettiği Holokost'u reddeden adamlar olarak burada duruyoruz.

İster Ekim kurbanları, ister İsrail'deki 7 Ekim kurbanları, ister Gazze'ye devam eden saldırı, tüm bu insanlık dışılaştırmanın kurbanları, nasıl direneceğiz? Hayatta parladığı gibi filmde de parlayan kız Alexandria bunu yapmayı seçti. Bunu onun anısına ve direnişine ithaf ediyorum. Teşekkür ederim.

“Ne [Glazer’s] Kushner, “Çok basit” dedi. “Yahudiliğin, Yahudi kimliğinin, Yahudi tarihinin, Holokost tarihinin ve Yahudilerin çektiği acıların tarihinin, başkalarını insanlıktan çıkarma veya katletme projesi için bir kampanyada mazeret olarak kullanılmaması gerektiğini söylüyor. “Bu, Yahudi olmanın ve Holokost'un ne anlama geldiğinin kötüye kullanılmasıdır ve kendisi bunu reddediyor.”

READ  Bob Dylan, Willie Nelson Festivali 2023'te Performans Gösteriyor - Billboard

Şöyle devam etti: “Buna kim katılmaz? Ne tür bir insan şu anda Gazze'de yaşananların kabul edilebilir olduğuna inanır? Kendinizi yüksek sesle ve herkesin önünde “Yaptıklarından memnun değilim” derken bulursanız, çünkü bir Yahudi olarak tek seçeneğinizin İsrail'in yaptığı her şeyi savunmak olduğunu düşünüyorsanız, yazıklar olsun size.”

Binden fazla eğlence sektörü profesyoneli bu hafta Glazer'ın konuşmasını kınayan bir mektuba imza attı.

Mektupta kısmen şöyle deniyordu: “Bir insan ırkını yok etmeye çalışan Nazi rejimi ile bu ırkın yok edilmesini önlemeye çalışan İsrail ulusu arasında ahlaki bir denklem kurmak amacıyla Yahudiliğimizin kaçırılmasını reddediyoruz.” tamamı burada).

Yine de diğerleri, örneğin dedi ki Star Zoe Kazan, Glazer'a desteğini açıkça ilan etti ve Change.org'da onun lehine düzenlenen imza kampanyası 1.670 imza topladı.

Özellikle Orta Doğu'daki durum hakkında konuşan Kushner, nasıl tepki verileceği konusunda görüşlerinin gelişmekte olduğunu belirtmiş gibi görünüyordu.

“Geçtiğimiz beş aydaki yolculuğumda belki boykotun gerekli olduğu fikrine yaklaştım ama bunu yapamam. Kendimi İsrail'den ayıramam.”

Hedefin İsrailliler dahil herkes için barış olduğunu söyledi.

“İsraillilerin barış içinde yaşayabilmesini istiyorum… Gazze'deki işgalin… tüm bunlar İsrail'i güvenli kılmadığını düşünüyorum.”