Kasım 29, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Tropik Fırtına Ian yaklaşırken NASA, Artemis 1 ay roketinin fırlatılmasını tekrar erteledi | NASA

NASA, yaklaşan bir tropik fırtına korkusu nedeniyle Salı günü yeni ay roketini fırlatma girişiminden vazgeçiyor. Florida Büyük bir kasırga haline gelebilir.

Bu, modellerin olduğu ancak astronotların olmadığı ay test uçuşu için geçen ayki üçüncü gecikme ve yarım yüzyıl önceki Apollo aya iniş programının devamı niteliğinde.

Hidrojen yakıt sızıntıları ve diğer teknik sorunlar önceki fırçalamalara neden oldu.

Şu anda Karayipler’de gösteriş yapıyor, Tropik Fırtına Ian’ın Pazartesi gününe kadar bir kasırgaya dönüşmesi bekleniyor Perşembe günü Florida Körfez Kıyısı’na çarpıyor.

Bununla birlikte, koni içindeki tüm durum, NASA’nın Kennedy’si de dahil olmak üzere, fırtınanın merkezinin muhtemel yolunu gösteriyor. Uzay merkez.

Beklenen belirsizlik göz önüne alındığında, NASA Cumartesi günü Salı günü planlanan fırlatma girişiminden vazgeçmeye ve 322 fit (98 metrelik) roketi hangarına olası bir dönüş için hazırlamaya karar verdi. Pazar günü, yöneticiler onu fırlatma rampasından alıp almayacağına karar verecek.

Roket platformda kalırsa, NASA, iki haftalık bir karartma döneminden önceki son şans olan 2 Ekim’de fırlatmayı deneyebilir. Ancak Pazar günü geç saatlerde veya Pazartesi günü erken saatlerde bir geri çekilme, test uçuşu için uzun bir gecikme anlamına gelebilir ve muhtemelen Kasım ayına itilebilir.

İnsansız test uçuşu Artemis I, uzay mekikleri ve Uluslararası Uzay İstasyonu ile düşük Dünya yörüngesine onlarca yıl odaklandıktan sonra, NASA’nın Apollo sonrası insan uzay uçuşu programı için önemli bir dönüm noktasını işaret ediyor.

Adını antik Yunan mitolojisinde Apollon’un ikiz kardeşi olan tanrıçadan alan Artemis, gelecekte Mars’a yapacağı yolculuğun başlangıç ​​noktası olarak Ay’a gidecek. Space Launch System roketi, NASA’nın şimdiye kadar inşa ettiği en güçlü rokettir.

İlk test uçuşunun iyi gittiğini varsayarsak, astronotlar 2024’te bir sonraki görev için uçağa binecek ve 2025’te iki kişilik bir aya iniş yapacak.

Associated Press ve Reuters bu rapora katkıda bulundu

READ  NASA'nın Azim sondası garip bir arapsaçı keşfetti