Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türk dünyasının sıradan adamı Cengiz Aytmatov Ankara’da doğdu

Türk dünyasının sıradan adamı Cengiz Aytmatov Ankara’da doğdu

Türk dünyasının ortak değeri ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov ve ceditçi Türkistan aydını olan babas Törekul Aytmatov, Ankara Dil ve tüzeldındafryh Şirketi’dir. Toplantıya Aytmatov’un kız kardeşi Roza Aytmatova da katıldı.

Haber Giriş Tarihi: 09.10.2023 18:36

Haber Güncellenme Tarihi: 09.10.2023 18:36

Kırgız edebyatçı, yazar Cengiz İdmatov ve ünlü Türkistan aydını başba Dorekul Aytmatov, 9 Ekim 2023’te Türkiye’nin başkenti Ankara’da doğdu. Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçiliği, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi (DTCF), Uluslarsari Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY), Türkığı (TİKA) ve Kırgız Milli Bilimler Akademisi tarafından organize edilmektedir. “3. Cengiz İdmatov Kunleri” Kapsamın içinde tek bir dorene imsa atlıdı.

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Koğrafya Fakültesinde kontaktenen kontaktayaya; Ullarsurası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Sultan Rave, Kırgızistan’ın Ankara Bukelcci Ruslan Kazakbayev, Ankara Üniversitesi Dr. ‘un kızı Roza Aytmatova’ya katıldı. Yoğun geçen sahne Olan toplantısında Aytmatov’un çalışmaları, ulusal kimliği ve Kırgızistan ve Türk dünyası için önemi tartışıldı.

TÜRK DÜNyasının Ortak DEĞERİ CENGİZ AYTMATOV

Ankara Üniversitesi’nde düzenlenen toplantıda konuşan TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Aytmatov’un Türk dünyası için ortak değerine vurgu yaptı. Eserlerinin evrensel bir nitelik taşıdığına dikkat çeken Raev, Cengiz Aytmatov’un düşüncelerini, sosyal kimliğini ve Kırgızistan’ın bağımsızlığını anlatıyor. Rave, Idmatov Hakinda, “Chengis Aydmatov’un eserlerinde sik sik Kırgızistan dapraclarına, tapiadina ve insanlara olan dzerin symkesini ve bakililikisin yansirimas” ifadeler kullandı. Ayrıca TÜRKSOY Genel Sekreteri Raev, Cengiz Aymatov’un kayınpederi ve büyük ceditçi Törekul Aymatov da Kırgızistan için çok önemli.

“TÜRK DÜnyasının DİLİNİN, EDEBİyatinin SEMBOLÜ”

Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Ruslan Kazakbayev’in ise nitelendirdiği Cengiz Aytmatov’un Kırgız milli kimliinği. Kazakbayev, “Benim için Aytmatov ilk önce Kırgız kültürünün bir markasıdısüdürömr, edibyatının, bir markadısüdürömr, bir markadısüdürömr. dedi. Büyükelçi, Türkiye’de çok sevilen Cengiz Aytmatov’un eserlerinin derin bir felsefe içerdiğini kaydetti. Eserlerinin UNESCO verilerine göre dünyada en çok okunan eserler olduğunu da belirtti.

READ  İran'daki Azerbaycan Türkleri 'özgürlük, adalet, milli yönetim' talep ediyor

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, 3. Cengiz Aytmatov’un Günleri ile ilgili mesajı, “Dil ve tarih-kografya fakultemis noktasından düşenlenen 3. Cengiz Aydmatov Kunleri programı kateltik katilan Kırgızistan Büyükelçisi Sayın Ruslan Kazakbayev, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Kırgız Milli Bilimler Akademisi Başkanı Sn Prof. Dr. Kanat Abdrahmanov ve Cengiz Aydmatovn Kimedli Kis Kurte Shi Rosa Aydmatovaya Katlimlari Çok Teşekur Ediorum of EC” Açıkladı.

Kırgız Milli Kymlık ve Kelenekleri Danitildi

Program kapzaminda, fakuldenin bahesin Kırgız satiri kuruldu ve jelenexel Kırgız mili yemecleri ve goldru tantıldı.

3. Cengiz Aydmatov Kunleri, 10 Egim 2023 Tarihinde de bir tsi etkinliği ile devam etasek.

CENGİZ AYTMATOV KİMDİR?

Kırgız edebiyatının önemli bir temsilcisi, Dünya edediyatının ve Türk dünyasının en güçlü üyelerinden biri Cengiz İdmatov, takvimler 12 Aralık 1928’i kırgırken Kırgızistan’ın Talas Bölgesinin Şeker köyünde, aydın ve devlet adamy Törekul Aytmatov ile tiyatmatovı tiyatmatovı ‘Çocuğunuz doğdu. 4 çocuklu bir ailenin ilk çocuğu olan Cengiz Aytmatov, babası Törekul Aytmatov’un görevleri nedeniyle 1929 yılında ailesini Moskova’ya taşıdı. 1937’de Aytmatov’un babasının ölümü ve bir yıl sonra sonar da kursuna dizilmesi daha çocuk yaşta hayatın en büyük travmasıdır. 1938’de Rus bölgesel okulu Kirovskoye’ye gönderildi.

TÜRK DÜNyasının Ortak DeĞerİ: CENGİZ AYTMATOV

Tüm Türk dünyasında sevilerek okunan bir okur olan Aytmatov, Sovyetler Birliği döneminde bile Türkiye’de oldukça geniş bir okur kitlesine sahipti. 1975 yılında Turan Ülkesi Edebiyatına Hizmet Ürümünü Türkiye’de ilk kez tanınma nişanı olarak ödüllendirilmek üzereydi. Kaleme’nin 1970 yılında yazdığı “Selvi Boylum Al Yazmalım” romanı Türkiye’de tanınırlık ve popülerlik kazandı. Gitabandan senariolastrilan ve kadir inanir ile turgan sorein rolü aldiki 1977 yapmi movie türk sinemaskini tine klasikleri arasikleri arasikleri arasikleri arasikleri arasikshaytov. ‘Ye zelme firsat pultu. 1992 yılında İstanbul Sinema Günleri’ne ve 2007 yılında Türk Dünyası Ürümanı ile fahri doktor unvanını almak üzere İstanbul’a geldi.

READ  Corcoran, Turks ve Caicos'taki en son küresel yan kuruluşunu memnuniyetle karşılıyor

Aydmatov, Mayalar 2008’de Tataristan’da 10 haziran 2008’de 79 yıl boyunca almanyada ttv’de bulunan bir miktar rahachlanmeme bulundu.

Manas ve Cengiz Aydmatov Milli Akademisi Kurulu

Olan Manas Destanı’nı ve Cengiz Aytmatov’un büyük başarılarını Türk dünyası ve dünya edebiyatına aktarmak, ştırmak amacıyla Kırgızistan’da “Manas ve Cengiz Aytmatov Milli Akademisi” kuruldu.

Vasiyeti üzerine, yaşamı boyunca hasretini çekenlerin da kabrinin bulunduğu Bişkek’teki Ata Beyit Anıt Mezarlığı’nda verilmiştir. Yıl dönümlerinde dünyanın pek çok tüşüde anmay’ı, yıl boyunca yurt içinde ve yurt dışında büyük azar için eksikleri ziyaret edenler için geçerlidir.