Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türk Eximbank, 2023’te ihracatçıya 41 milyar dolar sağlamayı bekliyor

Türk Eximbank, 2023’te ihracatçıya 41 milyar dolar sağlamayı bekliyor

İhracatçılara bankacılık hizmetleri sağlayan Türkiye’nin kamu finans kuruluşunun başkanı Salı günü yaptığı açıklamada, bu yılki uzatılan finansmanın 2023 sonuna kadar 41 milyar dolara (1,19 trilyon TL) ulaşmasını beklediğini söyledi.

Türkiye İhracat Kredi Bankası’nın (Türk Eximbank) Ocak-Kasım döneminde 38 milyar dolar kredi kullandırdığını belirten Genel Müdür Ali Kune, 16 bin 800 ihracatçıya destek verdiklerini ve küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) oranının yüzde 84’e ulaştığını söyledi.

Gücör Anadolu Ajansı (AA), “2022’de toplam 15.440 ihracatçıyı destekledik ve 2023’te desteklenen ihracatçı sayısı% 84’lük bir KOBİ oranı ile 16.800’e yükseldi.”

“Bankamız, Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda, Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) ve Türk Eximbank iş birliğiyle ihracatçılarımızın erişimini kolaylaştıran İhracatı Geliştirme A.Ş. kefaletiyle bugüne kadar 35,4 milyar TL tutarında kredi kullandırdı. Mali ve teminat konularının çözümüne katkı sağlıyoruz” diye konuştu.

“Ayrıca bankamız, 2022 yılında yabancı sermaye piyasaları ve finans kuruluşlarından 2,2 milyar dolar fon alarak, 2023 yılı kasım ayı sonuna kadar ilave 4,2 milyar dolar fon sağlayarak ihracatçıların kullanımına destek sağladı.”

Küresel finansal koşulları anlatan Güney, “2023 yılı küresel ekonomide enflasyonist baskıların hissedilmeye devam edeceği bir yıl” olduğunu, gelişmiş ülkelerin uyguladığı destekleyici para politikaları ve ekonomik aktivite nedeniyle finansal koşulların sıkılaştığı bir yıl geçirdiklerini söyledi. ülkeler. Düşük hızda da olsa devam edildi.

Güney, artan jeopolitik riskler, emtia fiyatlarındaki dalgalanmalar ve iklim krizinin etkileri gibi derinleşen krizlere rağmen küresel tedarik koşulları ve tedarik zincirlerinde iyileşmenin devam ettiğini vurguladı. Arz yönlü enflasyon baskılarının hafiflediğini ve sıkı para politikalarının talep üzerindeki etkilerinin daha net hissedildiğini kaydetti.

Güney ayrıca bankacılık sektörünün sermaye yeterliliğine ilişkin güçlü görünümüne dikkat çekti.

Ekim ayında sektörün sermaye yeterlilik oranının yüzde 18,4 ile Basel kriterlerinin belirlediği yasal minimum yüzde 8’in ve Türkiye’de yüzde 12 olan hedef oranın üzerinde gerçekleştiğini söyledi.

READ  Karnaval Mardi Gras, Grand Durk'a açılış çağrısı yapıyor

Güney, gevşetme tedbirlerine ilişkin olarak, bankaların zorunlu karşılık ve tahvil yükümlülüklerini Türk lirası mevduatların artırılması yönünde gevşetmesinin yurt dışı Türk lirası mevduat oranını artırdığını kaydetti.

Bu sadeleştirme tedbirlerinin bankacılık sektörünün kredi verme iştahını etkili bir şekilde artırdığını söyledi. Özellikle ihracatı teşvik eden seçilmiş alanlarda mali sorunların çözüleceğini öngördü.

Bu kapsamda katma değeri yüksek, ihracat odaklı bir büyüme politikası izlenmesine öncelik verildi” dedi.

Güney, “Merkez Bankası, seçici kredi kullanımını ve ihracatçının finansmana erişimini desteklemek amacıyla günlük indirimli kredi limitini 1,5 milyar TL’den 3 milyar TL’ye çıkardı.” dedi.

Türk Eximbank’ın 23 şube ve 12 irtibat bürosuyla ihracatçılara hizmet vermeye devam ettiğini hatırlatan Güney, fiziki faaliyetlerini Türkiye ihracatının yüzde 94’ünün yapıldığı şehirlerde sürdürdüklerini söyledi.

“2022 yılında ihracatçılarımıza 19,6 milyar dolar nakdi kredi sağladık, 25,3 milyar doları da vadeli krediyi sigorta kapsamında kapsayarak ihracatçılarımızın güvenle satış yapabilecekleri ortamı oluşturduk” dedi.

“2023 yılının ilk 11 ayında toplam 38 milyar dolarlık destek sağladık ve 2023 sonunda 41 milyar dolarlık bir destek seviyesine ulaşmayı bekliyoruz” diye konuştu.

Türk Eximbank, Türkiye’nin resmi ihracat kredi kuruluşu olarak, ülkenin ihracat hedefleri ve ihracatçıların ihtiyaçları doğrultusunda faaliyetlerini sürdürme kararlılığını ifade ederek sözlerini tamamladı.