Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türk Eximbank, Dünya Bankası garantisi altında 1,1 milyar dolarlık kredi anlaşması imzaladı

Türk Eximbank, Dünya Bankası garantisi altında 1,1 milyar dolarlık kredi anlaşması imzaladı

Türkiye İhracat Kredi Bankası, yeşil geçiş yatırımlarını desteklemek amacıyla Çarşamba günü Dünya Bankası garantisi altında 1 milyar euroluk (1,1 milyar dolar) bir finansman anlaşması imzaladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı kontrgarantisi ile Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası’nın (IBRD) 600 milyon euro tutarındaki birinci hasar garantisi grubu garantili “Türkiye Yeşil İhracat Projesi” kredi anlaşması Türk Eximbank’tan yapılan açıklamada, Dünya Bankası’nın 7 Mayıs’ta imzalandığı belirtildi.

10 yıl vadeli finansman olanağına Deutsche Bank, Standard Chartered Bank, BNP Paribas ve ING Bank’ın katıldığı belirtildi.

Bu, Türk Eximbank’ın bugüne kadarki en büyük borçlanma işlemini ve ihracatçıları yeşil geçişte desteklemeyi amaçlayan ilk IBRD garantisini temsil ediyor.

Banka, finansmanın ihracatçıların AB’nin Karbon Sınırı Ayarlama Mekanizması (CBAM) sonucunda ortaya çıkabilecek zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olacağını söyledi.

2026’dan itibaren karbon yoğun sektörleri hedef alan program, daha sonra diğer karbon yoğun sektörlere ve diğer ihracat pazarlarındaki karbon vergilerine de uygulanacak.

Program, ihracatçıların yenilenebilir enerji üretimi ve enerji verimliliği yatırımlarının yanı sıra işletme sermayesi gereksinimlerini de finanse edecek.

Tesisin ayrıca, kadınların işgücüne katılımını destekleyen finansal kuruluşların ve küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ’ler) finansmanı gibi sosyal hedefleri de var.

Yurt Dışı Genel Müdürü Kerem Dönmez, “Ekonomimizin itici gücü olan ihracatçılarımızın uygun şartlarda finansman almasının sağlanmasına ve uluslararası rekabet güçlerinin artırılması için CBAM’a uyumlarının desteklenmesine büyük önem veriyoruz” dedi. Hazine ve Maliye Bakanlığı Ekonomik İlişkileri.

Dönmez, projenin ihracatçılara yeşil geçişte yol göstereceğini, yeni istihdam yaratacağını ve Türkiye’nin 2053 yılına kadar net sıfır emisyon hedefine destek vereceğini söyledi.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, ihracat sektörünün süregelen başarısının Türkiye ekonomisi için hayati önem taşıdığını ve sürdürülebilirliğe geçişin hükümetin yüksek önceliği olduğunu söyledi.

READ  Turks & Caicos, Luxury Travel Consultants' Ultra Summit 2022'de Parlıyor - Magnet Media

Lopez, “Dünya Bankası, yalnızca düşük karbonlu bir geleceğe doğru küresel geçişi desteklemekle kalmayacak, aynı zamanda hem şirketlerin hem de ülkelerin rekabet gücünü artıracak bu çabaları desteklemekten memnuniyet duymaktadır.” dedi.

Türk Eximbank Genel Müdürü Ali Güney, bu imkan sayesinde düşük karbon ekonomisine uygun olarak hazırlanan ve ilgili sektörlerde ihracatçıların rekabet gücünün korunmasını sağlayan stratejik yol haritasında rol oynayacak.

Kuni, “Bu bağlamda bu finansman, Türkiye’nin iklim değişikliğine uyum çabalarıyla uyumlu olacak ve Türk ihracatçılarının uzun vadeli finansman ihtiyaçlarını destekleyecektir.” diye ekledi.