Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Turk, Gine'de medya özgürlüğünün bastırılmasından endişeliydi; Rotayı değiştirmekte ısrar ediyor

Turk, Gine'de medya özgürlüğünün bastırılmasından endişeliydi;  Rotayı değiştirmekte ısrar ediyor

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Durk bugün, Gine Cumhuriyeti'nde medya özgürlüğüne yönelik artan baskılardan duyduğu endişeyi dile getirdi ve oradaki yetkilileri rotayı değiştirmeye çağırdı.

Türk, “Gazeteciler taciz edildi, korkutuldu, saldırıya uğradı ve tutuklandı, ekipmanlarına el konuldu ve kaldırıldı, yayınlar yasaklandı, medya kanalları kilitlendi, askıya alındı ​​veya kapatıldı. Birçok sosyal medya sitesine erişim engellendi ve internet erişimi kısıtlandı.” .

“Bu eylemler, uluslararası insan hakları hukukunun katı gerekliliklerine uymamaktadır. Derhal durdurulmalı ve ifade ve ifade özgürlüğü tamamen garanti altına alınmalıdır.”

6 Aralık'ta medya düzenleme kurumu, Fransız ücretli TV sağlayıcısı Canal+'a özel yayıncı Djoma'nın radyo ve TV içeriklerini yayınlamayı durdurmasını emretti. Espace, güvenlik gereksinimlerini öne sürüyor.

İki ay önce, 16 Ekim'de güvenlik güçleri, sansürü protesto etmek ve Ağustos ayında Guinée Matin haber sitesine uygulanan kısıtlamaların kaldırılmasını talep etmek için Konakri'de toplanan en az 13 gazeteciyi tutuklamıştı. Aynı gün serbest bırakıldılar ancak haklarındaki cezai soruşturma devam ediyor.

Kısıtlamalar, Mayıs ayında, geçici otoriteler tarafından algılanan otokrasiye ve anayasal düzene geçişte yavaş ilerlemeye karşı muhalefetin önderlik ettiği protestolarla başladı.

Gine Madin ve Afrika Gine web sitelerine erişim Mayıs ayında engellendi ve iki özel radyo istasyonunun (Fim FM ve Djoma FM) yayınları kesintiye uğradı. Mayıs ayında bağımsız medya grubu Afric Vision'a ait vericiler çıkarılıp ele geçirildi ve ordu, Guinée Info ve Guinée 114 web sitelerinden iki muhabiri gözaltına aldı, onlara hakaret etti, motosikletlerinin arka lastiğini kesti ve bunlardan birine saldırdı. kafasında. Mayıs ayındaki başka bir olayda, Fim FM ve Djoma FM radyo istasyonlarının personeli, Gine'nin medya düzenleyicisi tarafından çağrıldı ve muhalefet protestoları hakkındaki bir tartışma sırasında yayında yapılan eleştirel açıklamalar nedeniyle azarlandı.

READ  Bakan Yardımcısı Sherman'ın BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk ile görüşmesi

Açık Ağ Girişimi Gözlemevi'ne (OONI) göre Facebook, Instagram, WhatsApp ve TikTok gibi sosyal medya siteleri en az 24 Kasım'dan beri engellendi ve internet erişimi aylardır kısıtlandı.

Geçici yetkililer, medya ve çevrimiçi iletişim platformlarına kısıtlama getirmenin gerekçesi olarak ulusal güvenlik zorunluluklarını gösterdi. Ancak ifade özgürlüğüne yönelik herhangi bir kısıtlamanın yasal, gerekli ve orantılı olması ve Gine'nin uluslararası insan hakları yükümlülükleriyle tutarlı olması gerekir.

Yüksek Komiser, “Gine'de teşvik edilmesi ve sürdürülmesi gereken bir dönemde temel özgürlüklere uygulanan bu aşırı kısıtlamalar, yalnızca sivil alanı daraltmaya ve insan haklarına saygıyı geriletmeye hizmet ediyor” dedi. “Gine'deki geçiş otoritelerini bu endişe verici durumu derhal düzeltmek için gerekli tüm adımları atmaya şiddetle çağırıyorum.”