Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türk Eximbank, Afrika Finans Kurumu'na (AFC) Afrikalı olmayan ilk hissedar olarak katıldı

Türk Eximbank, Afrika Finans Kurumu'na (AFC) Afrikalı olmayan ilk hissedar olarak katıldı

Altyapı çözümleri sağlayıcısı Africa Finance Corporation (AFC), 29 Aralık'ta Türk Eximbank'tan açıklanmayan bir özsermaye yatırımı aldığını duyurdu. Türk Eximbank Türkiye Cumhuriyeti adına yatırım yaptı.

AFC anlaşmayı duyuran bir açıklamada, “Bu ortaklık aracılığıyla, Afrika'da sanayileşmeyi, değer yakalamayı ve elde tutmayı ve kaliteli istihdam yaratmayı yönlendiren altyapıyı oluşturmaya devam etmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

  • Türkiye ile Afrika arasındaki ticaret 2003'te 5,4 milyar dolardan 2022'de 40,7 milyar dolara yükseldi.
  • Türk Eximbank'ın AFC'ye yaptığı yatırım, bir Afrika şirketine yaptığı ilk yatırım olma özelliği taşıyor.
  • Artık AFC'nin Afrikalı olmayan ilk egemen hissedarı oldu.

AFC Başkanı ve CEO'su Samaila Jubairu, “Bu yatırım, yalnızca Afrika'nın altyapı sorunlarına çözüm bulma çabalarımızı sağlamlaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda Türkiye'nin Güney-Güney işbirliğini geliştirme konusundaki kararlılığının altını çiziyor” dedi.

Bu yatırım, Afrika'daki dönüştürücü altyapı projelerinin finansmanı ve geliştirilmesi için AFC'nin önde gelen mühendislik, tedarik ve inşaat (EPC) şirketleriyle Türkiye'deki mevcut güçlü ortaklıklarını genişletiyor.

  • Bunlar arasında Galik Enerji tarafından Senegal'de geliştirilen 300 MW'lık kombine çevrim gaz (CCG) santralinin geliştirilmesi ve inşası ile Hakan Matensilik A.Ş. tarafından Ruanda'da 80 MW'lık turba yakıtlı bağımsız enerji projesi (IPP) yer alıyor.
  • AFC, son olarak Gana'nın Dakoradi Limanı'ndaki %35'lik hissesini dünyanın önde gelen liman işletmecilerinden biri olan Türkiye'nin Yılport Holdings'e devretmişti.
  • Türkiye Şirketi (DEİK), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ve Türkiye Müteahhitler Birliği ile görüşmelerini sürdürüyor.

Türk Eximbank CEO'su Ali Kune anlaşmayı duyururken, “Bu önemli yatırım, Türk ihracatçılarına ve inşaat şirketlerine kritik destek sağlayan ve böylece her iki bölgede de sürdürülebilir ekonomik büyüme ve kalkınmayı teşvik eden önemli işbirliklerini kolaylaştırma kararlılığımızı vurgulamaktadır.” dedi.

AFC, ABD, İngiltere, BAE, Avrupa, Japonya ve Güney Kore dahil olmak üzere çeşitli pazarlarda fon toplayan, A3 (Moody's) dereceli, yatırım yapılabilir bir şirkettir.

  • Aynı zamanda Afrika'nın önde gelen devletlerinden ve emeklilik fonlarından öz sermaye yatırımları almış ve küresel çok taraflı şirketler, ticari bankalar ve diğer finansal kurumlar tarafından desteklenmektedir.
  • Yakın zamanda ABD Kalkınma Finans Kurumu (DFC), Almanya'nın DEG'si, Fransa'nın Proparco'su, Hollanda'nın FMO'su, Çin EXIM Bank, Hindistan EXIM Bank ve önde gelen uluslararası ve Afrika ticari bankalarından mali destek aldı.
  • “Afrika'yı küresel sahnede hak ettiği yere taşıyan risksiz, dönüştürücü altyapı projeleri sunma yeteneği” nedeniyle güçlü bir kredi profiline sahip.
READ  Turk Kraft® birinci sınıf kraft kağıt torbalarını küresel pazara sunuyor