Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türk Kültür ve Miras Vakfı, YouTube destekli Türk Keşif Programını başlatıyor

Türk Kültür ve Miras Vakfı, YouTube destekli Türk Keşif Programını başlatıyor

Bakü, Azerbaycan, 29 Mart. Trend'in haberine göre, Türk Kültür ve Miras Vakfı, YouTube'da “Türk Keşfi” adında yeni bir program başlattı.

Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Aktoti Raimkulova'ya göre Türk ülkeleri yüzyıllar boyunca pek çok temas içinde olmuş, bu da benzer kültür, gelenek ve görenek katmanlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır.

“Ortak kökleri, zengin bir mirası paylaşıyoruz; destanlar, büyük insanlar, gelenekler, gelenekler, müzik, edebiyat ve en önemlisi bunların hepsi dünya kültür hazinesinde yer alıyor. Macaristan'da Türk izleri, Azerbaycan'da İskit-Sakson mirası , Kazakistan'da “altın”, “İnsan Hazineleri”, Osmanlı İmparatorluğu'nun Türkiye'de Doğuşu, Özbekistan Şehirlerinin Kadim Kültürü, Kırgızistan'ın “Manas” Destanı, Türk Edebiyatının İncisi ve daha birçok şeyi taşımak da bizim sorumluluğumuzdur. Rymkulova, “Bu değerli tarihi gelecek nesillere aktaralım. Kültür, manevi beslenme için gereklidir ancak ona saygı duyulmalı ve sürdürülmelidir. Yeni nesil onu anlamalı, özümsemeli, eylemlerine inanmalı.” dedi.

Türk Kültür ve Miras Vakfı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın girişimiyle, Kazakistan ve Kırgızistan Cumhurbaşkanlarının desteğiyle kurulmuş genç bir kuruluştur. Türkiye ise organizasyona gözlemci ülke olarak katılıyor.

Raimkulova, Türk Kültür ve Miras Vakfı'nın, Türk halkının zengin tarihini, milli ve manevi değerlerini tanıtmaya yönelik çeşitli projeler üstlendiğini söyledi.

“Kitaplar basılıyor, konferanslar, yuvarlak masa toplantıları, önde gelen araştırmacı bilim adamlarının katılımıyla sergiler düzenleniyor, Türk dünyasının kültürel eserlerinin restorasyonu vb. çalışmalara başlandı. Türk Kültür ve Miras Vakfı'nın bir sonraki projesi “Türkiye Keşfi” . “YouTube sitesinde Türk dünyasının maddi ve kültürel mirası, kadim gelenekleri ve milli değerlerine ilişkin program ve belgeseller yayınlanacak. Böylesine büyük ölçekli bir projenin hayata geçirilmesi, zengin manevi değerler hakkında bilgi verilmesine yardımcı olacaktır. ​​Türk halkının küresel bir kitleye ulaşması. Bu modern ve etkili bir yaklaşım. Dinamik olarak gelişen bir dünyada yaşıyoruz. Vakfımızın, Türk halkının maddi ve manevi değerlerini yaygınlaştırmaya yönelik içerikleri aktif olarak desteklediğini vurgulamak isterim. Türk ülkeleri, YouTube ile birlikte. TikTok, Instagram, Facebook gibi çevrimiçi platformlarda. İzleyicilerin Türk Keşif projesini büyük bir ilgiyle karşılayacağına inanıyorum. Tanınmış Kazak gazeteci Maya Begbayeva, baş ve “yüz” rolünü üstlendi. “Proje vakfın daveti üzerine yapıldı. Maya Begbayeva'nın ekibi uzun yıllardır tarihi konularda belgeseller üretiyor” dedi.

READ  Humayun Saeed, hayranlarını Bağdat mega dizisi 'Selahadin IUP'nin yapım öncesi çalışmalarıyla tanıştırıyor.

Vakfın başkanı, “Türk Keşfi” projesinin ilk sayısının “Nevruz: Eski Türk Bayramının Dirilişi” belgeseli olduğunu (bu belgeselin halihazırda “Türk Keşfi” projesi kanalında izlenebildiğini belirtti. YouTube'da)
bağlantı)

“Filmin bilimsel yönetmeni ve senaryosunun ortak yazarı, Azerbaycanlı devlet adamı ve politikacı, diplomat, bilim adamı ve Türk Milletler Teşkilatı Büyükler Konseyi Temsilcisi Hasan Hasanov'dur. Film ekibi Özbekistan, Kırgızistan ve Azerbaycan'ı ziyaret etti. Çekimler Azerbaycan'ın önemli bir tarihi mekanı olan Bakü'de gerçekleştirildi. Nevruz her Türk ülkesinde yer alıyor. Film, Nevruz kutlamalarının kendine özgü ve benzersiz yönlerini gösteriyor. Proje, Türkler arasındaki birliğin daha da güçlenmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor. proje ekibi ilgi çekici ve kaliteli içerikler yaratmak için sürekli çalışıyor. Mahmud Kaşkari'nin Türk lehçelerinden oluşan “Divani Lukat-i Türk” adlı eserini konu alan belgesel hazırlıkları sürüyor. 2024-2025'te izlenecek. UNESCO, 2024-2025 yılları arasında izlenecek. Bu koleksiyonun yaratılışının 950. yıl dönümü.” diye ekledi Rymkulova.

Trend Haber Ajansı'ndan daha fazla haberle güncel kalın Whatsapp kanalı