Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türk lirasının çöküşü: Erdoğan panikliyor ve Türklere paranızı bankalara yatırmamalarını söylüyor | Dünya | Haberler

Türk lirasının çöküşü: Erdoğan panikliyor ve Türklere paranızı bankalara yatırmamalarını söylüyor |  Dünya |  Haberler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ihtiyaç kredilerinde merkez bankasından daha yüksek faiz talep ettikleri için vatandaşlara paralarını özel bankalara yatırmamalarını söyledi. Yorumlarının yapıldığı gün, Türk lirası ABD doları karşısında 13.62’de zayıf işlem gördü – Çarşamba günü 13.5690’a yakın.

NTV’ye verdiği röportajda, “Özel bankaların hala bu sömürü döngüsünü devam ettirmeye çalıştığını görüyoruz.

“Vatandaşlarıma sesleniyorum. Kamu bankalarına gitmelerini söylüyorum. Böyle sömürü çarkına düşmeyin.”

Bu, yükselen fiyatların Türkiye pazarına odaklandığı bir zamanda geliyor.

Merkez bankası Perşembe günü Başkan Shahbaz Kawsioklu’nun sunumuyla üç aylık enflasyon raporunu yayınladı.

Devamını oku: Kutsal Şehir’de nadir kar, Kudüs inanılmaz bir manzarada garip kar fırtınalarıyla kaplandı

Yıl sonu enflasyon tahmini, hem 2022 hem de 2023 için yukarı yönlü sonuçlar gösterirken, orta vadeli hedefini yüzde 5’te tuttu.

Çavuşoğlu, yıllık enflasyonun bir önceki rapordaki yüzde 11,8’den 2022’nin sonunda yüzde 23,2’ye yükselmesinin öngörüldüğünü söyledi.

Aralık ayında yıllık enflasyon yüzde 36,08 oldu.

Türkiye Maliye Bakanı Noureddine Nepati, Cumartesi günü düzenlenen bir konferansta dört katılımcı tarafından teyit edildiği gibi, geçen hafta enflasyonu düşürmenin bakanlığının önceliklerinden biri olduğunu söyledi.

Hükümetin lira krizini sakinleştirmeye yönelik son hamleleri, para biriminin Aralık’ta dolar karşısında 18.4’lük keskin bir düşüşten Ocak’ta dolar karşısında 13.5’lik dar bir aralıkta toparlanmasına yardımcı oldu.

Geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan, devlete ait Anadolu Haber Ajansı’na şunları söyledi: “Yavaş yavaş yavaş yavaş ve acele etmeden lira istikrara kavuşacak, faizler de aynı şekilde düşecek ve 2022 bizim en parlak yılımız olacak.

“Kur dalgalanmalarının azalmasından çok memnunuz.

“Finansal piyasalarda istikrarı sağlamak ve liraya olan ilgiyi artırmak için ek çalışmalarımız devam ediyor.

“Faiz oranlarının enflasyonun nedeni ve etkisi olduğunu düşünüyorum. Bu sonuç gerçekten kendini gösteriyor: Enflasyon çöküşün eşiğinde.”

READ  Yunanistan açıklarında yanan bir tekneden 24 Türk kurtarıldı

Erdoğan’ın oranlar ve enflasyon arasındaki ilişkiye bakışı, genellikle borçlanma maliyetine zarar veren olarak tanımlanıyor.

Bu ayın başlarında Türk parlamentosuna hitaben yaptığı konuşmada, faiz oranları ve enflasyon arasındaki bağlantının diğer bazı ülkelerde uzun süredir göz ardı edildiğini ve ülke ekonomisini finansal sistemi istikrarsızlaştırabilecek “yabancı finansal araçların” saldırısından koruduğunu söyledi.

“Ülkemizin gerçekleriyle bağdaşmayan enflasyon yükseliyor” dedi.

Türkiye’nin sermayeye ihtiyacı olmadığı yönündeki haberi, eleştirmenler tarafından yabancı yatırımcılar için bir aksilik olarak tanımlandı.